Publikované: 07.06.2019

K streľbe na Obchodnej…

Účel kvalitnej a korektnej žurnalistiky nie je bulvárny efekt a s ním spojená čítanosť, ale pravda. Toto denníku SME zasa nevyšlo. Článok je zamknutý, lebo „exkluzívny obsah“ za účelom jeho  predaja; ale už titulka zavádza, pričom ide súčasne aj o kompetencie a osobnú váhu, autoritu, ktoréhosi bývalého policajta. Policajti sa vraj učia mieriť na hruď…

 

 

https://domov.sme.sk/c/22134990/byvaly-policajt-o-strelbe-na-obchodnej-pat-vystrelov-sa-mi-zda-vela.html
K tomu ďalšie „znalecké posudky“ denníka SME a „generálov po bitke“: Nemali strieľať ostrými, mali použiť iné donucovacie prostriedky a perlivé diskusie…
Dva účely použitia strelnej zbrane podľa typu ozbrojeného zboru
Policajný zbor: Zastavenie páchania trestnej činnosti, zneškodnenie páchateľa, zastavenie  a zadržanie páchateľa na úteku. Zneškodnením páchateľa sa môže rozumieť aj jeho zastrelenie.
Zbor väzenskej a justičnej stráže: Zastavenie utekajúceho väzňa, prípadne na úteku, páchajúceho trestný skutok. Účel nie je zastrelenie „útekára“ ale jeho zadržanie a návrat do výkonu väzby, trestu odňatia slobody, nie jeho usmrtenie (zákon a účel zákroku). Preto sú aj cvičné streľby príslušníkov ZVJS zamerané najmä na zastavenie „útekárov“ streľbou do nôh…
Cvičné streľby (príklady, varianty):
1. Na kruhový terč (stred).
2. Figurína (nohy).
3. Podľa situácií v stoji, v leže, v pohybe, na pohyblivý vzďaľujúci sa alebo približujúci sa terč…
Pre príslušníkov oboch ozbrojených zborov platí trestno-právny inštitút nutnej obrany a krajnej núdze, ktorého zákonné použitie v prípade pochybností o oprávnenom použití strelnej zbrane, vyhodnocuje inšpekčná služba, prípadne prokuratúra, disciplinárka zboru, alebo súd.
Policajt alebo „bachar“ zasahujúci so zbraňou, vyhodnocuje situáciu a dbá na bezpečnosť ostatných osôb, v nevhodnej chvíli na nevhodnom mieste; tretie osoby sú povinné okamžite „vyčistiť“ miesto, nie sa prizerať „atrakcii“ a ešte si ju aj snímať mobilom. Dievčina, vážne zranená zrejme odrazeným projektilom, mala smolu, za ktorú zrejme nenesie zodpovednosť zasahujúci a strieľajúci policajt.
Rozdiel je utekajúci páchateľ a útočiaci páchateľ. Zastavenie osoby a zastavovací účinok strelnej zbrane zasahujúceho policajta, príslušníka PZ alebo príslušníka ZVJS, má teda dva významy.
Oba zbory v prípade potreby spolupracujú v súčinnosti pod jednotným velením, spravidla môže ísť o súčinnosť pri stíhaní nebezpečných väzňov na úteku; konajú a zasahujú na základe vyhodnotenia správania „útekára“ (útek v súbehu s páchaním ďalšej trestnej činnosti).
Hypoteticky môže byť o súčinnosť s policajným zborom pre jeho posilnenie, ak to daná bezpečnostná situácia vyžaduje, požiadaný aj ZVJS, ktorý som zmienil preto, že ak výnimočne zasahuje vo verejnom priestore, riadi sa tými istými pravidlami ako policajný zbor, s povinnosťou chrániť majetok, zdravie a životy občanov. V nevyhnutnej miere aj nebezpečných páchateľov a „útekárov“.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?