Publikované: 20.10.2013

Karcinogénmi sme si už aj vzduch zasvinili!

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdí, že atmosférický vzduch sa zaradil medzi karcinogény akými sú azbest, ultrafialové svetlo, alebo tabakový dym.

Ilustračné foto

Ilustračné foto

V jej správe sa okrem iného uvádza, že v roku 2010 zomrelo 223 tisíc ľudí na rakovinu pľúc a veľkú zásluhu na tom má aj znečisťovanie ovzdušia.

Nie je to tak dávno, čo som v jednom blogu (Pravda) kritizoval ľudstvo – čiže Homo sapiens, že sme to práve my, kto najviac ničí našu planétu, našu krásnu prírodu, no našlo sa zopár takých ľudí, ktorí mi v debate napísali, že preháňam lebo také isté katastrofy ku ktorým v poslednom obdoby dochádza vďaka nášmu ničeniu životného prostredia, tak také isté sa diali aj v dávnejšej dobe, čiže niekoľko storočí dozadu. WHO však po prvý raz priznáva, že znečistenie vzduchu pochádza najmä z dopravy, elektrární, priemyslu, poľnohospodárstva a vykurovania. No napriek tejto novinke – vedci zastávajú názor, že najväčším zdrojom rakoviny pľúc je fajčenie.

Medzi krajiny, ktorých mesta majú dlhodobo najšpinavšie ovzdušie patria Ázia, Čína, India a Blízky východ. Spomedzi európskych štátov sa medzi znečistenými najviac spomína Rumunsko, Bulharsko a Poľsko, ale ani Slovensko za nimi príliš nezaostáva….

Nastáva doba, že každý človek by sa mal seriózne a vážne zamyslieť nad tým, či svojim konaním ohrozuje životné prostredie, alebo nie?! Niektoré firmy EÚ majú pobočky v Číne a Indii, tam totiž vedia vyrobiť všetko lacnejšie, ale nikto už na nich netlačí, že tým narúšajú ekologický systém. No napriek tomu mnohí z nás tie ich výrobky kupujeme. Dôvodom je skutočnosť, že ich výrobky sú podstatne lacnejšie, ako tie vyrobené u nás, či v Európe – ale málokto sa už pozastavuje nad tým, že tieto firmy už vypustili a ešte aj vypúšťajú hektolitre chémie do riek a morí!!!

Nebolo by od veci, aby sa každý z nás pozrel doma na to, čo má v kúpeľni, či naozaj potrebujeme toľko kozmetiky a všakovakých prípravkov na telo alebo vlasy. A to už nehovoriac o prostriedkoch na udržiavanie „čistoty” v domácnosti, ktoré spoľahlivo ničia všetky baktérie – lenže toto všetko spoľahlivo ničí aj nás ….. Netreba však zabúdať ani na prepálený olej z našich kuchýň. Dovolím si tvrdiť, že iba málo gazdín je takých, ktoré takýto olej skladujú a potom ho odovzdávajú do niektorých zberných zariadení akými sú napr. niektoré čerpacie zariadenia pohonných hmôt.

Nemalou mierou si ničíme ovzdušie aj na Slovensku a to tým, že naše lesy (čiže najväčší  zdroj kyslíka) nám svojou ťažbou postupne likvidujú zahraničné spoločnosti. Bohatší ľudia nakupujú napr. taliansky a nemecký nábytok a výrobky z nášho dreva chodieva chudoba nakupovať do Euročíny – čiže do Poľska.

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?