Publikované: 27.09.2013

Každá žena túži mať krásne a zdravé prsníky

Podprsenka je neoddeliteľnou súčasťou šatníka každej ženy. Výrobcovia sa predstihujú vo svojej vynaliezavosti, aby ušili čo najpohodlnejšiu, najkvalitnejšiu, najkrajšiu a najzvodnejšiu. A hoci ženské prsia priťahujú pohľady mužov všetkých vekových kategórií, názor „hore bez“ sa strieda s odporučením nosiť podprsenku.

 

Veľkosť poprsia je pravdepodobne rozhodujúca, či nosiť alebo nenosiť podprsenku. Pre ženy, ktoré majú väčšie poprsie je podprsenka nevyhnutná podpora a pre ženy s menším poprsím podprsenka prsia opticky zväčšuje.

 

Ako môže podprsenka škodiť?

 

Názor väčšiny lekárov je taký, že nesprávne zvolená podprsenka je prekážkou voľného obehu lymfy. Pravidelne a obľúbené používanie antiprespisrantov alebo deodorantov môže spôsobiť dodávku hliníka do oblasti lymfatického zásobovania pŕs. Väčšina lymfy, ktorá sa odvádza z prsníkov, prechádza lymfatickými uzlinami. Ak má žena príliš tesnú podprsenku, škrtenie lymfatických ciev vedie k obmedzenému vylučovaniu toxínov. Príliš tesná podprsenka môže spôsobiť vznik bolestivých zatvrdlín a cýst, ktoré môžu byť príčinou vzniku fibrocystického ochorenia. Môže dôjsť k zápalovým procesom, k upchávaniu mliečnych kanálikov. Často sa opakujúcim ochorením pŕs je fibrocystická mastopatia. Ide o patologické zmeny, ktoré môžu prejsť do vzniku rakoviny.

Aj materiál použitých kostíc môže vyvolať zmeny v prsníkoch. Kineziologovia varujú pred tzv. „anténovým efektom“. Vedia, že kov na akupunktúrnych bodoch stimuluje tieto body.

Každodenné nosenie dvoch kovových oblúkov pod prsníkmi, kde sa nachádzajú dôležité reflexné body, môžu mať rôzne dôsledky.

Pod pravým prsníkom sa nachádza bod, ktorý reguluje činnosť pečene a žlčníka. Pod ľavým prsníkom sa nachádza bod, ktorý stimuluje činnosť žalúdka. Tieto reflexy zo začiatku fungujú ako stimulácia, ktorá zvyšuje činnosť týchto orgánov. V neskoršom štádiu sa stimulácia zastavuje, čo vedie k zastaveniu stimulačnej reakcie týchto bodov. Následkom môže byť pocit nevoľnosti, diskomfort zažívania, narušenie činnosti žalúdka, pečene a žlčníka.

 

Podprsenka môže zvýšiť riziko rakoviny prsníkov až 125 krát

 

Problematikou vplyvu oblečenia na zdravie človeka sa zaoberá mnoho odborníkov. Antropológovia Singer a Grismaijer vyšetrili viac ako 4000 žien a zistili, že u žien, ktoré nenosia podprsenku je riziko rakoviny prsníkov omnoho nižšie. U tých žien, ktoré nosia podprsenku 24 hodín denne sa rakovina vyskytuje veľmi často, je to alarmujúce číslo: tri zo štyroch žien. Tie ženy, ktoré nosia podprsenku 12 alebo menej hodín denne, ochorie 1 z 52. U tých, ktoré vôbec nenosia podprsenku, je riziko vzniku ochorenia 1 zo 168. Porovnaním týchto troch skupín zisťujeme, že riziko ochorenia rakoviny v prvej skupine je 125 krát vyššie.

 

Japonskí vedci zistili, že nosenie podprsenky znižuje hladinu melatoninu u žien a to až o 60%. Melatonin je v centre pozornosti vedcov, lebo tento hormón spôsobuje pokojný spánok a ten je veru značne narušený u mnohých žien a vyskytuje sa bez akejkoľvek zjavnej príčiny.

 

Tieto štúdia môžu u mnohých čitateľov vyvolať pochybnosti a príspevok bude pôsobiť odsúdeniahodne, ale zdravie máme len jedno a ak už máme tieto informácie, každá žena by mala zvážiť, ako ich využije vo svoj prospech, či bude nosiť podprsenku s kosticami alebo alternatívne pohodlnú, bavlnenú športovú podprsenku bez kostíc. Žena, ktorej kostice v podprsenke slúžia ako podpora pŕs, mala by zvoliť umelohmotné, spôsobujú menšie zlo pre telo ženy.

 

 

Zdroj: prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc. a prof. RNDr. Jiři Patočka, DrSc. Doba jedová

 • SlabéVýborné (+1 skóre, 3 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

2 Komentárov

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. Juraj Poláček

  len tak dalej, na internete chybaju blogy o zdravi, krase, vztahoch, mode a inych cinnostiach, ktore vacsinu zien zaujima viac ako politika.

 2. Katarína Kellnerová

  Ďakujem za milé slová, kolega. Inšpirovaná nimi som načrela do studnice príbehov a spríjemnila si víkend. Verím, že sa bude čitateľom páčiť.

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?