Publikované: 12.10.2013

Keramika – materiál minulosti aj budúcnosti

V tomto roku nám skončil jeden projekt s názvom Ceramic art – living history. Keramika ako materiál, s ktorým sa stretávate dennodenne od zubov, cez kuchyňu až po vesmír. Hlina, obyčajná kôpka ničoho a predsa kedysi človek prišiel na to, čo všetko sa dá z neho vyrobiť.

Mnoho by sa dalo nahradiť týmto materiál, ktorý je prakticky nevyčerpateľný a kedykoľvek obnoviteľný no hlavne nezasahuje negatívne do životného prostredia. Pre mňa ako keramika bol projekt vydarený a zažíval som jeden z pocitov, že prostriedky EÚ neboli len tak vyhodené do vzduchu.

Na projekte sa zúčastnili partneri z piatich krajín a to Cypru, Litvy, Poľska, Turecka a Slovenska. V tomto ohľade to bol prierez tvorby keramikov od severu až po úplný juh a kolísku keramiky z Cypru. Zoberte si niekedy kúsok hliny a niečo len tak pre potešenie si vymodelujte. Nemusí to byť akurát socha od Michelangela, ale aj popolník, výrobok, ktorým pomenúvam vždy prvotiny od mojich študentov či majú 10,  alebo 70 rokov. Je to naozaj jedno. Ide len o cvik a tréning svojej obrazovej pamäti a fantázie. Nič to, že to nebude mať rovné steny, alebo to nebude dokonalý kruh. Napríklad Japonci majú radi práve nedokonalú keramiku aj s chybami, ktoré povýšili na ornament. Raku je toho príkladom.

Jedno je však pravda. Všetky štáty, ktoré sa na projekte zúčastnili majú značnú podporu pre remeselníkov a tradičnú výrobu nielen pôsobiacich pre keramikov, ale všeobecne. Áno všetci, okrem Slovenska. My tu len prežívame a bojujeme o kúsok miesta v “našom skorumpovanom  trhovom hospodárstve”.

Napríklad Litovčania preplácajú materiál a 80% nákladov na trhy či výstavy. Poliaci o nejakých registračkách ani nepočuli. Turci maximálna podpora, čo to dá. Cyperčania podpora nielen z ministerstva hospodárstva, ale aj kultúry.

No a Slováci? Vyššie dane. Bič na živnostníkov. Neustále zvyšovanie odvodov. Nutná kúpa registračných pokladní atď..Výhody žiadne.

Tak už len remeslu zdar a keramike zvlášť, nech sa darí aj na tom Slovensku, veď kto prežil doteraz, prežije aj vpád Čínskych eurových  produktov.

Pridávam zopár linkov na youthube.

Keramika

Stretnutie na Cypre

Stretnutie v Slovensku

Stretnutie v Poľsku

Stretnutie  v Turecku

Stretnutie v Litve

10 pravidiel keramickej dielne

 

 

 

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?