Publikované: 23.10.2020

Kognitívna disonancia

Osobne neverím, že to pápež František mohol povedať, resp. že to povedal bez manipulácie a pri plnom vedomí a svedomí. Moje svedomie mi hovorí, aby som sa maximálne usiloval interpretovať jeho slová v súlade s platným Magistériom Katolíckej cirkvi. Je najvyššou inštanciou pred samým Bohom (svojim veriacim odkázal katolícky kňaz).


https://www.christianitas.sk/papez-frantisek-podporil-v-rozhovore-partnerstva-homosexualov/

Autor názoru katolícky kňaz pán Duda je zmätený, čo sa dalo čakať. Pápež František ale už dávno skôr ako argentínsky arcibiskup podporil registrované (životné) partnerstvá LGBTI osôb.
Náš kňaz v čase prezentácie svojho názoru najskôr ešte nepovažoval správu za potvrdenú, mal ju za hoax.
Jeho názor (prevzal som ako zdieľaný fb komentár k udalosti) zodpovedá tomu, čo sa nazýva kognitívna disonancia:
Neverí mediálnej správe. Popiera realitu. Tu je full text vyjadrenia katolíckeho kňaza z farnosti Dlhá nad Oravou Jána Dudu na jeho osobnom fb profile (zdieľam ako som prevzal):
„V stredu (21.10.2020) sa údajne vo filmovom dokumente pápež František vyjadril v prospech podpory registrovaných partnerstiev homosexuálov. Tak to prezentujú rôzne média. Ako farár farnosti Dlhá nad Oravou cítim vo svedomí voči veriacim povinnosť sa k tomu vyjadriť. Moje vyjadrenie je nasledovné.
(1) Osobne neverím, že to pápež František mohol povedať, resp. že to povedal bez manipulácie a pri plnom vedomí a svedomí. Moje svedomie mi hovorí, aby som sa maximálne usiloval interpretovať jeho slová v súlade s platným Magistériom Katolíckej cirkvi. A moje svedomie je najvyššou inštanciou pred samým Bohom.
(2) V opačnom prípade, ak by mi moje svedomie povedalo, že to naozaj povedal, resp. že to povedal bez vonkajšej manipulácie, musel by som sa odvolať na CIC, kán. 1364 a kán. 194, spolu s predpismi iných dokumentov Magistéria zhrnutých v článkoch 2357-2359 Katechizmu Katolíckej cirkvi. To by konzekventne znamenalo, podľa môjho názoru, nasledovné:
a) musel by som prestať spomínať meno súčasného pápeža Františka v omšovej eucharistickej modlitbe, lebo vyslovením herézy by stratil automatický pápežský úrad.
b) musel by som považovať všetky dikastéria Rímskej kúrie za “uvoľnené”, lebo ak padne pápež, padnú všetci prefekti a predsedovia dikastérii Rímskej kúrie.
c) musel by som považovať, že vedenia Katolíckej cirkvi sa “dočasne” ujíma Kolégium kardinálov pri rešpektovaní zásady: sede vacante, nihil innovetur.
d) musel by som očakávať, že kardináli voliči by sa mali čo najskôr stretnúť a zvoliť nového pápeža.
e) nebolo by to po prvý raz v dejinách, že sa v omšovej eucharistickej modlitbe spomínali rozdielne mená pápežov. V čase trojpápežstva, čoho svedkom je zajtrajší svätec sv. Ján Kapistránsky, bol taký chaos v Cirkvi, že biskupi a kňazi nemali jasno v tom, ktorý je pravý pápež.
Prosím veriacich Dlhej nad Oravou, aby neverili, že pápež František sa dopustil herézy a tak stratil svoj pápežský úrad. Že to, čo sa mediálne interpretuje ako jeho podpora homozväzkov nie je pravda, resp. je mediálne prekrútenou záležitosťou. A že pápež František je i naďalej našim pravoverným pápežom. A je jasné, že i naďalej budem spomínať jeho meno v omšovej eucharistickej modlitbe.
Nech viera v našej farnosti žije, rastie a prekvitá (vivat, crescat et floreat). Katolícki duchovní pastieri musia pravdy katolíckej viery ohlasovať jasne, pravdivo a nahlas. Tutlanie, zatlkanie, mlčanie je iba na škodu veriacim. Udeľujem Vám aj svoje kňazské požehnanie: Nech vás žehná všemohúci Boh Otec, Syn i Duch Svätý. Amen.“

Zdroj: katolícky kňaz Ján Duda https://www.facebook.com/jan.duda.357
Dokument Francesco je objektívny fakt, pravda (realita). Správa o pápežovom výroku pri nakrúcaní dokumentu jeho režisérom Eugenom Afinevským bola aj  mediálne potvrdená ako pravdivá (žiadny hoax).
https://www.vaticannews.va/sk/papez/news/2020-10/novy-film-rusko-americkeho-rezisera-francesco-ocenia-v-rime.html
Pápež František koná nezodpovedne. Vnáša zmätok do prostredia katolíckej cirkvi (verejne vyslovený súkromný osobný názor a presvedčenie). Najmä laici netušia, čo sa deje vo Vatikáne, vysvetlenie:
http://www.blogovisko.sk/nad-katolickym-svetom-sa-vznasa-prizrak-neomarxizmu.html
Výroky pápeža, pochádzajúceho z ľavicového prostredia Južnej Ameriky, musia, aj s poukazom na neomylnosť pápeža, aj práve preto, v súkromí i na verejnosti byť vždy v súlade s vierou a náukou  a Magistériom katolíckej cirkvi. Vo verejnej rétorike pápeža nemá čo hľaďať.
Svätá Stolica vo veci registrovaných partnerstiev ani k výrokom pápeža Františka, nevydala zatiaľ žiadne oficiálne stanovisko.
Vo veci svetského práva je irelevantné; inštitút registrovaných (životných) partnerstiev sa nemusí týkať len osôb „dúhy“ ale všetkých osôb, aj hetero mužov a žien, ktoré nemôžu alebo nechcú uzavrieť manželstvo. Zavedenie tohto právneho inštitútu je vecou svetskej moci a politickej vôle zákonodarného zboru; alebo zmenou občianskeho zákonníka alebo osobitným zákonom.
Cirkevné a svetské právo sú v sekulárnej spoločnosi oddelené; cirkevné právo ale platí len vtedy, ak niektorým z jeho judikátov nebol porušený právny poriadok svetského štátu.

Svetské ústavné právo pozná impeachment. Pápeža by som pre „únik“ od (nového!) katechizmu katolíckej cirkvi a cirkevného práva vyzliekol z talára (to je ale len môj pre cirkev irelevantný občiansky názor).
Jeden z dôvodov: Ježišovo podobenstvo o dvoch stranách mince. To je hlavná príčina (miešanie sa katolíckej cirkvi do svetských záležitostí štátu a jeho občanov)
a/ animozity ateistov a liberálov novej progresívnej neomarxistickej ľavice a „progresívnych kresťanov“ voči katolíckej cirkvi,
b/  vnútorného rozkolu vo Vatikáne.
Rozkol prebieha na osi: pápež František verzus emeritný pápež Benedikt XVI.
Súčasný pápež má dve strany jednej osoby (tiež minca): politikárčiaci Bergolio a pontifik František…
Kongregácia pre náuku viery:
http://www.vatican.va/roman_curia/congregations/cfaith/documents/rc_con_cfaith_doc_20030731_homosexual-unions_en.html
Do prostredia katolíckej cirkvi vstúpil Satan:
To je Pán Dicis et non facis. Ten, ktorý sa tvári, že nie je: „Diabolus non esset mendax et homicida is a liar and murderer“ (otec lži, klamár a vrah): Ján 8:43-45
Ibaže: „Kto som ja, aby som mohol súdiť?“ (Bergolio k homosexuálom). Platí to aj pre mňa ako tretiu osobu. Ja nič, iba si tu tak píšem…

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

Môj predošlý článok k veci:
http://www.blogovisko.sk/nad-katolickym-svetom-sa-vznasa-prizrak-neomarxizmu.html

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?