Publikované: 07.01.2013

Kokosky na bielo…

Nedávno som si prečítal zaujímavý komentár k jednému článku…  ”Túto kategóriu rómov (zámerne dávam malé začiatočné písmeno) sme vždy označovali, ako “kokosky” zvrchu sú tmavé, ale vo vnútri tak biele, ako samotný najväčší HEJSLOVÁK vodca Kotleba”
Autor tohto komentára mi doslova hovoril z duše, lebo takýto druh rómov poznám aj ja a ide ma doslova vyzliecť z kože, keď čítam ich články, komentáre na sociálnych sieťach, alebo ich vyjadrenia, ktoré doslova útočia na samotnú podstatu rómstva a pritom si ani neuvedomujú, že v podstate stratili svoju vlastnú identitu….
Zo svojimi vyjadreniami si myslia, že sa stali niečo viac ako iní rómovia, Myslia si, že sú ako nerómovia, Zmýšľajúci ako nerómovia si myslia, že nepatria do skupiny rómov, od ktorých sa odťahujú. Bože, aké hlúpe zmýšľanie. Ja sa ani nečudujem, že my ako rómsky národ sme na tom tak ako sme, veď nie je sa čomu čudovať. Väčšina rómov, ktorí dosiahnu napríklad vyššie vzdelanie, sa automaticky stránia všetkého čo je rómske, zo svojimi vyjadreniami sa snažia ukázať, že sú niečo viac a aj tak sa správajú voči svojmu rómskemu okoliu.
Narcizmus  

 U Róma  ”kokoska”,  ktorý stratil svoju vlastnú identitu a snaží sa potlačiť v sebe všetko čo je rómske a od všetkého čo je rómske sa odťahuje  sa zvyčajne prejavuje narcizmus. Prejavuje sa  úspešne, kompetentne, sebaisto. K tomu sa pridruží elitárny narcismus, ktorý sa prejavuje zvýšenou sebadôverou, vystatovačným chovaním, zameriavajúci sa len na seba, bažiaci po sociálnom úspechu a obdive. Bažiaci po tom, aby zapadol do nerómskeho prostredia, bažiaci po tom aby aj on bol ako neróm, začne iných Rómov ponižovať, pozerať akoby na nich z výšky, a keby mohol umyl by zo seba rómsku kožu, ktorá na všetky strany kričí, že je Róm…
Títo ľudia žijú medzi nami, budú s tebou rozprávať ako by boli niečo viac a pritom si neuvedomujú akí sú úbožiaci, pretože ten neróm ( gádžo ) ich nikdy neprijme tak, ako si oni myslia. Stále bude v jeho očiach cigán, cigán, ktorý je vzdelaný  a možno aj profesne niečo dokázal, ale stále cigán !!!!
Som, kto som vďaka niekomu…. 
Róm, ktorý niečo v živote “dokázal” zámerne som dal toto slovo do úvodzoviek, pretože si myslím, že u každého je dokázať niečo v živote vec pohľadu a priorít, ale v tomto prípade myslím dokázal napríklad po profesnej stránke života, alebo zo strany vzdelania, stál niekto kto ho postrčil, chytil za ruku a ukázal mu smer jeho cesty, úspechu a pod…
U Rómov to platí dvakrát! Samozrejme, vlastná chuť niečo dokázať, sebazaprenie, a sila ktorá nás tlačí dopredu, nám dopomáha stať sa tým, čím chceme byť, alebo čím už sme. Kto tvrdí, že tým, čím je, je len vďaka samému sebe, klame! Vždy je niekto, kto vás postrčí dopredu, samého seba chuť niečo dokázať, ešte nikoho dopredu nepostrčila. Vždy je niekto, kto vás postrčí, podá pomocnú ruku, tak prečo to nefunguje u Rómov? Keď Róm dostane šancu napríklad na vyššie vzdelanie, alebo profesný život a tým šancu na lepší život, veľmi rýchlo zabudne, že tak ako on dostal šancu sa uplatniť, mal by takú istú šancu dať inému… To sa však u nás Rómov nedeje, nastáva opačný efekt, žiaľ…..  Takýto róm sa začne od rómov odťahovať, začne dokonca spievať “pieseň” ktorá sa páči nerómom, začne na ostatných rómov kydať, špiniť ich a začne sa prejavovať sebaisto….
Nie je sa potom naozaj čo čudovať, že náš Rómsky národ je na tom tak ako je. Tí, ktorí by mali byť ťahúňmi nášho národa sa od nás dištancujú, nanajvýš použijú svoj národ ako štartovaciu dráhu na svoj profesný život a potom na neho zvysoka kašlú… Vyškriabu sa po rómskych chrbtoch a potom na nich kydajú…
Vyškriabu myslím napríklad tak, že pokiaľ mi to vyhovuje som róm a už keď mi to nevyhovuje, už som dosiahol čo som potreboval, začnem sa “bieliť” a budem sa tak silno “bieliť”, že zvnútra budem tak bielučký, že Hitler by mal zo mňa radosť. Len tú kožu nedokážem vybieliť tak, ako by som chcel a tak poviem širokému obecenstvu, že som róm, ale z rómami nemám nič spoločné….. Čo iné týmto “kokoskám” ostáva, kožu nedokážu “vybieliť” tak aspoň budú svojich vlastných špiniť, ponižovať, kydať, aby sa zapáčili okoliu….
Kydám, kydáš, kydáme…. 
Kydať na vlastných, robiť sa niečím viac, ako ostatní Rómovia a pritom neponúknuť nič iné, ako predsudky majority je hanebné… Títo ľudia by mohli urobiť niečo pre rómov, ale neurobili vôbec nič, ani sa o to nesnažili, čo dokázali pre svoj národ je, že kydali ako im gádže spievali….
Väčšina týchto rómov má ukončené úplné stredoškolské, alebo vysokoškolské vzdelanie, ale by ste neverili, akí sú to hlupáci. Totiž čo je predmetom toho, že kydajú na vlastných, že sa od nich odťahujú ? No je spôsob života, mám vzdelanie, žijem slušne, už nie som cigán…. Tieto “kokosky” mi pripadajú ako kone s klapkami na očiach, ktoré bežia pokiaľ nenarazia do múru. Veď je to pritiahnuté za vlasy, aby som si myslel, že som niekto viac len preto, že žijem ako ostatní ľudia, práve preto by som mal byť hrdý, že ako róm žijem ako iní a neodťahovať sa od ostatných…. Majú vzdelanie, ale ich smiešno hlúpy pohľad na život ma dostáva na kolená….  V týchto prípadoch je vidieť, že vzdelanie nie je prostriedkom múdrosti…
Rómsky život….  
Bývam a žijem v Bratislave. No v Bratislave, a nielen v Bratislave, akoby sa Rómovia hanbili za to, čím sú. Chceme, aby si nás majoritná spoločnosť vážila, mala nás v úcte, ale prečo vlastne?! Keď si my sami nevážime seba? Máme my Rómovia blízko jeden k druhému? Vieme sa navzájom dohodnúť?  Príklad toho, ako my rómovia vieme držať pri sebe je napríklad v tom, že som založil prvý rómsky blog Redakcia 1. / www.redakcia1.blogspot.com /
Som obyčajný človek, žijem a pracujem ako každý iný človek. Nikdy ma nenapadlo aby som sa odťahoval od svojich, alebo nejakým spôsobom podrážal im nohy, kydal na nich a podobne. Nikdy som sa nesprával ako naše “kokosky”…  Mám veľkú záľubu v písaní článkov, mohli by sme povedať v amatérskej žurnalistike. Pretože nemám veľké finančné prostriedky založil som rómsky blog na blogspote, ku mne sa pridalo aj pár ďalších rómov  ktorí tiež píšu články, jednoducho blogujú.  Rómsky blog Redakcia 1 funguje už vyše roka, za ten čas sme s mojimi priateľmi blogermi  napísali vyše 137 článkov a náš web dosiahol vyše 117 tisícovú návštevnosť. Rozhodol som sa a požiadal o spoluprácu  iné rómske weby, doteraz som nedostal ani odpoveď, možno nie sme pre nich príliš profesionálny. O spoluprácu som dokonca požiadal aj známych rómskych blogerov a novinárov, aby podporili myšlienku slobodného rómskeho blogovania, a môžete hádať ich odpovede…. My rómovia nevieme držať pri sebe, ani sa navzájom podporiť, nie sme náhodou my všetci také “kokosky na bielo”….???
Jozef Kmeťo
  • SlabéVýborné (-3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?