Publikované: 25.07.2014

Komu vyhovuje lož?

   Keď  sa politológ vyjadrí v tom zmysle, že  Procházka dostal ťažký zásah, že je to podpásovka, v politike to tak ale zvykne chodiť, tak vtedy sa treba spýtať, či má v tomto štáte rozhodovať pravda alebo lož?! Môže byť zistenie a dokázanie pravdy podpásovkou? Môže byť trestným činom zaznamenanie pravdy? Môže byť trestným činom zverejnenie zaznamenanej pravdy? Môže byť podpásovkou to, čo sa stalo? Neviem, aké hodnoty vyznáva tento politológ, ale hovoriť o zdokumentovanej pravde ako podpásovke je šokujúce. Prečo? Už z filozofického hľadiska predsa pravda nemôže byť nikdy podpásovkou. Pravdu treba chrániť a nie ju osočovať. Pravda je predsa život, tak ako lož je smrť.

   Preto laťkou, ktorú si nemôžeme dovoliť v politike podliezť musí byť pravda. Treba si uvedomiť, že všetko mimo pravdy je už len lož. Pritom najnebezpečnejšia je tá lož, ktorá vyzerá ako pravda. Prečo? O tej predsa nikto nepochybuje. História našich najlepších politických klamárov je pestrá a čo je horšie vždy sa rozrastá, čo je pre naše tak ťažko klamstvom a kradnutím skúšané Slovensko určite zlá správa.

   Treba totiž počítať s tým, že keď klamárovi nezlomí táto kauza krk, tak ho táto kauza ešte viac posilní a môžeme sa v budúcnosti dožiť ešte väčších klamstiev. Nezabudnime pritom ani na praktickú filozofiu  T.G. Masaryka, ktorý v tom mal na rozdiel od našich politikov veľmi jasno a preto vedel, že kto ťa dnes oklame, ten ťa zajtra aj okradne.

   Preto našou úlohou je nenaletieť klamárom a teda v jednej osobe nenaletieť zlodejom, a oddeliť včas zrno od pliev. To sa však dá len na základe pravdy a nie lži. Politik sa môže hrať na demokrata, ale my „nie ovce a barani“ vieme, že pravý demokrat a pravá demokracia bez pravdy neexistuje a nemôže existovať. Pravá demokracia predsa nemá nič spoločné s tým, ako ľahko a rýchlo oklamať vlastných spoluobčanov a ako ľahko a rýchlo okradnúť vlastných spoluobčanov. Takáto demokracia nemá nič spoločné s tak často proklamovaným verejným dobrom.

   Myslím si, že naša „karpatská demokracia“ sa môže vyvíjať a rásť len na pravde. Politickí klamári a politickí zlodeji nášmu milovanému Slovensku nikdy nepomohli, a k jeho prosperite ani nikdy nepomôžu. Naši politickí zlodeji a klamári však nechcú svetlo pravdy lebo vtedy by už každý videl, ako klamú a kradnú. Preto oni sú závislí na tme a na klamstve lebo dobre vedia, že  svetlo je o pravde, a lož o tme. Držme sa preto vždy pravdy. Pravdou je predsa to, čo sa stalo a nie to, čo sa nestalo. Kto klamal, ten má v politike skončiť. Svedomie má predsa každý z nás len jedno. Skvelé je, že všetko sa dá v tomto komerčnom svete kúpiť, ale čisté svedomie našťastie nie.

   Na pravde sa lámu charaktery a sám som zvedavý, či vyhrá aj v tejto kauze na Slovensku lož alebo pravda. Samozrejme, tu už nejde o Matoviča alebo Procházku, ale o test kvality našej demokracie a našich politikov. Politickí šmejdi sa boja pravdy lebo pravda by ich usvedčila, že naozaj sú politickými šmejdmi, a tých by predsa nikto nevolil. Keď vyhrá v tomto teste lož, tak sa opäť dokáže, že Slovensko a jeho demokracia sa naozaj nachádza v hlbokej etickej kríze. Myslím si, že keď v politike nie je dôležitá pravda, tak v politike nie je dôležitý ani občan, ani verejné blaho, ani Slovensko.

   Ako doktor môžem povedať, že pravda pomáha nielen v politike, ale aj v medicíne. Je to predsa pravda, ktorá lieči. Prečo? Čím, viac pravdy  a nie lži o chorobe vieme, tým chorobu skôr vyliečime. Dali by ste sa liečiť klamárom, ktorí klamú o vašom zdraví a vašej chorobe? Ja, nie. Preto vážme si pravdu a nedajme si ju prekryť klamstvom. Keby bolo na Slovensku viac pravdy a nie lži, tak Slovensko by bolo už dnes vo svojej politickej vyspelosti ďalej. Pravdu si treba ceniť lebo pravda je pomoc. Bez pravdy niet vývoja. Pravda je poklad, len ju netreba zakopať, ale vždy ju treba vykopať, aby nám mohla slúžiť v našom raste a dozrievaní.

   Pravda je unikátna aj v tom, že nielen autá, lietadlá, telefóny, smartfóny a internet skracujú čas, ale je to hlavne pravda, ktorá skracuje čas. Viete koľko peňazí, energie, prírody, ľudských nedorozumení, katastrof, nešťastia, justičných omylov i vojen by si ľudstvo ušetrilo, keby sa namiesto klamstva hovorila pravda? To si nevieme ani predstaviť.

   Bez pravdy je všetko horšie, dlhšie, ťažšie, drahšie a pomalšie, tak ako s ňou je všetko kratšie, krajšie, ľahšie, zmysluplnejšie, rýchlejšie a lacnejšie. Áno, taká je pravda o pravde. Je efektívna, ekologické, etická, ekonomická a užitočná. Lož je naproti tomu vždy neefektívna, neekologické, neetická, neekonomická a neužitočná nakoniec aj pre toho kto klame lebo svedomie má každý len jedno. Preto, postavme sa vždy na stranu pravdy a nie na stranu lži. Lož vyhovuje politickému klamárovi a politickému zlodejovi, ale nie nám občanom a nášmu milovanému Slovensku. Komu teda vyhovuje lož? Tomu, kto nás chce dnes oklamať, aby nás mohol zajtra okradnúť. Nedajme sa mu.

 Nezabudnite: Kto klame, okráda vás nielen o váš čas, o váš život, ale aj o vaše peniaze .

 Bindas – autor e – knihy: Lekcie z demokracie

 

 

  • SlabéVýborné (+5 skóre, 5 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

1

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
  1. Zdenek Janecek

    problem je farizejstvo, kdy jednomu neni dovoleno, to co druhemu. Utajeni vydavku a jejich netrasparentnost je uplne obvykla u standardnich stran, protoze uz jsou na to zvyknuti a a podobne drobnosti nechavaji vyhnit. Ale u nove strany je netrasparentnost zakazana a musi se jim to poradne osladit. Viz Kocner a Sulik, to byl podraz uplne klasicky. No a Prochazka bude neco podone, jen v ruzovem.

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?