Publikované: 14.03.2010

Kórejčania – odlišná kultúra a mentalita 3

Rozdiely medzi Slovenskom a Kóreou

A aké sú najväčšie rozdiely medzi Slovenskom a Kóreou?

Južná Kórea je dvakrát taká veľká ako Slovensko, ale žije v nej približne 48 miliónov ľudí. Je to akoby na Slovensku bolo 24 miliónov ľudí – takmer 5-krát viac ako teraz! Ulice sa teda v Kórei hmýria ľuďmi. Keď som sa odtiaľ vrátil domov, tak sa mi Bratislava zdala úplne vyľudnená.

Kórejčania sa aj po práci, čo je okolo ôsmej až desiatej večer, viac zabávajú ako ľudia u nás. Po hlavných uliciach, plných blikajúcich neónových svetiel, chodia ľudia aj v noci cez pracovné dni, bary a nočné podniky majú hojnú klientelu. Otázka je potom kedy oddych**ú. No buď oddych**ú prácou samotnou, alebo v práci, alebo im stačí menej oddychu ako nám.
Život takého typického Kórejčana vyzerá tak, že najprv trávi celé dni v škole – na strednej tak do desiatej večer. Na vysokej škole si potom „uvoľní kohútik“, aby si vynahradil stratenú pubertu a viac ako o školu sa zaujíma o iné veci. Obľúbená akcia počas alebo po výške je niekoľkomesačný jazykový pobyt v zahraničí, na ktorom sa mu len málokedy podarí sa naozaj zdokonaliť. Potom ho čaká tvrdá práca až do dôchodku s len symbolickými dovolenkami. Muž musí živiť ženu, a deti, čo nie je žiadny špás nikde, ale osobitne nie v Kórei – štát tu má totižto minimálnu úlohu a aj školu treba deťom platiť.

Kórejčanka sa po niekoľkých rokoch v práci vydá a stane sa z nej žena v domácnosti. Za posledných 10 rokov sa to však už dosť zmenilo a veľa žien naďalej robí, aby sa spolu s manželom uživili.
Kórejský ekonomický úspech je založený na nekonečnej snahe a ume. V Ázii sú malá krajina medzi veľkými, takže na celkovú silu alebo kvantitu sa nemôžu spoliehať. Nemajú nerastné bohatstvo, nemajú ani len dostatok pôdy a keď chcú postaviť niečo väčšie, ako letisko, musia zasypať časť mora. Čo robia je to, že dovezú suroviny odinakiaľ, dajú im maximálnu možnú pridanú hodnotu a takéto výrobky vyvezú ďalej. Musia byť dobrí technici, robotníci a zároveň aj obchodníci.
Čo ich udržiava po celý život vitálnych, napriek všetkému, je určite kórejská strava, ktorá sa hmýri (niekedy aj doslova) rôznymi zdravými vecami, ako je kapusta, cibuľa, cesnak, štipľavá paprika, ryby a „morské príšery“.

Záver
Keď som prišiel prvýkrát do Kórey (1997), veľa vecí bolo úplne ináč, ako som si ich predstavoval predtým. Japonsko, ktoré som navštívil na záver svojho kórejského pobytu, ma upútalo ďalšími osobitými črtami. Keď som o šesť rokov po návrate z Kórey prvákrát prišiel do Číny, bol som podobne prekvapený – napriek mojej predošlej kórejskej a japonskej skúsenosti. Veci sú iné zvnútra ako sa zdajú zvonka a zdiaľky. Keď chcete niečo skutočne spoznať, naštudujte si to dopredu, ale hlavne tam choďte, skúmajte to.

Koniec série

Kórejčania – odlišná kultúra a mentalita 1
Kórejčania – odlišná kultúra a mentalita 2

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 5 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?