Publikované: 02.10.2018

Korene v kanalizácii: Ako sa vyhnúť problému a vybrať správnu metódu opravy

Viac ako 50% všetkých problémov kanalizácie je dôsledkom invázie koreňových sústav stromu. Niektoré z faktorov, ktoré prispievajú k tomuto percentu, sú:

  • Inštalácia kanalizačnej siete
  • Vek potrubia
  • Materiál kanalizačnej linky
  • Veľkosť potrubia
  • Okolité druhy drevín

Proces pri ktorom sa kladie kanalizačné potrubie zvyčajne zahŕňa kopanie veľkého výkopu, kladenie potrubia a následné vypĺňanie výkopu. To spôsobuje, že pôda okolo kanalizačnej siete je voľnejšia než okolitá pôda. Korene tak prirodzene budú uprednostňovať rast v tomto type pôdy. Okrem toho sa korene stromov rozširujú vo všetkých smeroch, hľadajú vodu a živiny. Nielen, že ich priťahuje voľná pôda, ale aj voda pretekajúca cez vaše kanalizačné vedenia.

Staršie kanalizačné linky sú viac náchylné na inváziu koreňov

Staršie rúry vyrobené z hlinníka alebo liatiny – sú náchylnejšie na inváziu koreňov ako novšie PVC a ABS rúrky. Hliníkové rúry majú kĺby nabité maltou, ktoré v priebehu času vytvárajú trhliny. Liatinové rúry korodujú a trhajú sa v priebehu času. Drobné korene stromov vstupujú do týchto trhlín v malte alebo rúre a hľadajú živiny a vodu. Keď sú vo vnútri potrubia, naďalej sa zásobujú vodou a živinami a rastú vo vnútri potrubia.

 

Bezpečná terénna úprava kanalizácie

Prvým krokom je nájdenie kanalizácie na vašom pozemku. Môžete buď skontrolovať svoju dokumentáciu ohľadom vášho domu, alebo použiť niekoľko kľúčových referenčných bodov, ako je napríklad značka na chodníku. Možno by tiež bolo užitočné najať si inštalatéra, aby vykonal každoročnú kontrolu kanalizačnej linky, a rovnako vám pomôže presne lokalizovať, kade vedie kanalizácia cez váš pozemok. Keď zistíte, kde sa nachádza hlavná kanalizácia, existujú tri základné princípy pri plánovaní vašich terénnych úprav.

 

Obmedzte počet stromov, ktoré budú rásť na vašom pozemku

Výsadba menších stromov obmedzuje možnosť, že vaša kanalizácia bude napadnutá koreňmi. Rovnako aj hustota výsadby, pravidelná starostlivosť o zeleň a kontrola kanalizačnej linky sú tiež vhodnou prevenciou pred nežiaducimi koreňmi.

 

Vyberte správny typ stromu na výsadbu

Akýkoľvek druh stromu môže spôsobiť poškodenie vášho potrubia, ale zatiaľ čo niektoré stromy predstavujú malú hrozbu pre kanalizačné potrubia, iné majú široko šíriace, agresívne korene nastavené na vstup do nich. Ako všeobecné pravidlo platí, že stromy, ktoré rýchlo rastú nad zemou, tiež rýchlo rastú pod zemou. Takže pri výsadbe v blízkosti kanalizačnej linky sa snažte vyhnúť stromom, ktoré sú známe ako agresívne rastúce, ako je napríklad smrek, javor, topoľ či vŕba.

 

Vysaďte stromy v bezpečnej vzdialenosti

Pri výsadbe stromov alebo kríkov dbajte na to, aby boli dostatočne ďaleko od kanalizačnej linky a nedostali sa tak do kanalizácie. Pomôže tiež vysadiť stromy do veľkých jám , ktoré obsahujú veľa uvoľnenej pôdy bohatej na živiny. To ich povzbudí k tomu, aby zostali v jame, nehľadali voľnú pôdu alebo živiny inde. Podobne, ak budú vaše stromy dostatočne zavlažované, nebudú tak nútené hľadať inú vodu.

Odstránenie koreňov z kanalizácie

Existujú tri hlavné možnosti odstraňovania koreňov z kanalizácie: chemikálie, krtkovanie a frézovanie potrubia.

Pred rozhodnutím o tom, ktorý spôsob použijete je najlepšie vykonať video inšpekciu vášho potrubia. Táto kontrola vám ukáže, v reálnom čase, presne to miesto, kde korene vrástli do vašej kanalizačnej siete a koľko škôd spôsobili. Táto kontrola vám tiež pomôže pri príprave trvalého riešenia opravy kanalizačnej siete namiesto dočasnej opravy.

 

Použitie chemikálií na odstránenie koreňov z kanalizácie

Mnohé z chemikálií na trhu, ktoré sľubujú zbavenie vašich kanalizačných liniek koreňov, neodporúčajú profesionálni inštalatéri. V typickom kanalizačnom systéme voda vypĺňa iba malé percento dna potrubia. Preto budú chemikálie spaľovať iba časti koreňov, ktoré sú vo vode. Chemikálie môžu tiež horieť viac ako korene a môžu poškodiť vaše rúry.

Krtkovnie a frézovanie kanalizácie

Frézovacia hlavica alebo dlhý kábel s rotujúcim vrtákom sa vloží do potrubia. Fréza prerezáva korene a opätovne obnoví voľný prietok vody. Pri frézovaní je potrebná presná postupnosť jednotlivých frézovacích krokov. Proces frézovania je potrebné sledovať prostredníctvom monitorovacieho zariadenia v reálnom čase. Krtkovaním je možné čistiť veľmi malé priemery potrubí. Ak hrozí, že korene do kanalizácie prerastú znova, odporučíme vyvložkovať potrubia sanačnými rukávmi. Miesto závady sa označí trasovaním. Ide pritom o opravu kanalizácie bez výkopu.

 

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?