Publikované: 14.10.2013

Kozmetika ako za čias kráľovnej Kleopatry

Najslávnejšou egyptskou kráľovnou bola krásna Kleopatra, ktorá svojou krásou a umom očarila aj najmocnejších mužov svojej doby – Rímanov Julia Caesara a Marca Antonia.

Jej krásna tvár a postava svedčí o pestovaní a správnom pôsobení mnohých látok na pleť. Hovorí sa, že sa kúpala v kyslom mlieku z oslíc a používala najrôznejšie extrakty a vonné oleje.

Na rozdiel od kráľovnej Kleopatry moderná kozmetika dnes dokáže pomenovať mnohé účinné zložky obsiahnuté v jednotlivých výrobkoch, ich význam a účinok pre ľudskú pleť. Pre svoje výrobky používajú lipozómy, kolagény, elastín, cyokiny, vitamíny, koenzýmy, enzýmy, ceramidy.

Niet na svete ženy, ktorá by si nechcela uchovať krásnu pleť, vnútornú krásu a príjemný vzhľad i s pribúdajúcimi rokmi. Hoci kozmetické výrobky sú pomerne drahé, milióny žien ich považujú za nevyhnutné k udržaniu si mladistvého vzhľadu.

Každý je sám sebe strojcom šťastia a výrobky kozmetického priemyslu môžu byť tvorcom krásy, ale ja som za udržiavanie si krásy a zdravia dostupnejšou formou. Je ňou zmena životného štýlu. Stravovanie sa živými potravinami, pravidelný spánok, primeraný pohyb a cvičenie i dobrá nálada je zdrojom zdravia a krásy. Je to také jednoduché. Na udržanie si krásnej pleti v primeranom množstve pomáha žltá a oranžová zelenina, pretože obsahuje

ß-karotény, ktoré dodávajú telu vitamín A a ten je nevyhnutný pre udržanie dobrého stavu pleti. Primeraný príjem vitamínu C podporuje stav kolagénu a tým pôsobí proti vraskám a ochabnutej pleti. Pre pleť sú veľmi prospešné ďalšie druhy zeleniny, ako je kapusta, cvikla, uhorky.

Pleť je však podmienená aj čistotou nášho tela zvnútra a preto je žiaduce zachovať si dobrú náladu za každých okolnosti, pretože negatívnymi emóciami nikto nikdy nevyriešil ani svoj problém, ani sa mu nezlepšil zdravotný stav.

Keďže bola reč o mlieku, pridávam niekoľko receptov.

Mlieko, najmä cmar, sa pridávajú do vody a výborne pôsobia ako kúpeľ na zjemnenie pokožky. Pri mliečnych kúpeľoch však nikdy nepoužívajte mydlo, pretože znehodnocuje účinok mlieka.

Kúpeľ s cmarom

3 litre cmaru nalejeme do vane naplnenej horúcou vodou. Kúpeľ zjemňuje pleť a podporuje regeneráciu pokožky. Pri veľmi suchej pokožke si môžeme pred kúpeľom naolejovať telo, zvlášť lakte a kĺby na nohách, a až potom sa okúpať.

Kúpeľ z mlieka a medu

Na jednu vaňu potrebujeme 1 liter mlieka a 1 dcl medu. Mlieko zohrejeme a rozpustíme v ňom med. Nálev nalejeme do vane naplnenej vodou. Pri suchej pokožke môžeme dávky zvýšiť. Med sa v teplom mlieku a vo vode úplne rozpustí a stráca sa lepkavosť. Vyskúšajte, jemnosť pokožky zaiste ocení aj váš partner.

 

 

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?