Publikované: 21.09.2016

Kto koho prekričí.

Speváčka Živých kvetov (muzika, ktorú mám naozaj rád), kričí pred Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny: „A Fico pôjde dole! Kaliňák pôjde dole! A Richter pôjde dole!“ No, však prečo nie… Len mne by sa chcelo kričať niečo iné: „Klamstvá pôjdu dole!“, „Nezmysly pôjdu dole!“, „Zlodejiny a podvody pôjdu dole!“. Lebo nestačí niekoho dať dole, na to si môžem zavolať aj pravicového extrémistu Mišúna s pomäteným youtuberom Vaskym, ktorí sľubujú roztĺkanie hláv roxorovými tyčami spojené so striekaním mozgov na rodinných príslušníkov popravovaných a to priamo na svojej prezentácii v konferenčnom sále Trnavskej mestskej polície. Je legitímne sa pýtať, kto sa hlási o vystriedanie tých, čo dajú dole, rovnako ako nemožno uprieť apolitickému subjektu, akým Živé kvety sú, právo sa touto otázkou nezaoberať.

No tak kto sú tí, ktorí sa ponúkajú, že pôjdu hore? A majú šancu naplniť aj moje túžby? Otázne je, či to mám šancu vôbec posúdiť. Lebo keď počúvam o kauzách od Gorily cez platinové sitká po kompu a Bonaparte, vo všeobecnosti síce verím, že ide o svinstvá – a to natoľko vážne, že som sa svojho času spolu s mne podobnými postavil na pol roka na protest pred Generálnu prokuratúru – ale o detailoch nemám odkiaľ vedieť, či sedia, alebo ich stvorila ľudová slovesnosť či propagandistický zámer. V jednom prípade, ale môžem svedčiť dokonale, lebo málokto o ňom vie toľko, ako ja sám. Ide o tlačovku Igora Matoviča a Anny Verešovej [1] venovanú Inštitútu ľudských práv (IĽP), neziskovej mimovládnej organizácii, ktorej som nie radovým členom. Keďže je to práve Igor Matovič, ktorý sa považuje za vodcu opozície voči Ficovi, možno privítate, že sa s Vami podelím so svojim zážitkom. Takže poďme po porade, aspoň s tým najvýznamnejším zisteniam, čo mám pán Matovič na svojej tlačovke predniesol:

„IĽP má veľmi zlú povesť …Alena Krempaská a Peter Weisenbacher sú príživníci a podvodníci platení Ministerstvom vnútra“.
Alena Krempaská a Peter Weisenbacher sa neživia ani aktivizmom, ani obhajobou ľudských práv a už vôbec nie z peňazí Ministerstva vnútra. Obaja pracujú v komerčnom sektore, Peter je projektový manažér a Alena na čiastočný úväzok pomocný projektový manažér a privyrába si taktiež ako inštruktor v lodenici. Obaja svoj voľný čas venujú neziskovej organizácii, ktorá robí kopec zaujímavých akcií, o ktorých sa – na rozdiel od tých ostatných zmieňovaných poctivých organizácii  – verejnosť aj spravidla dozvie a to často vďaka reakciám početných nepriateľov z radov:

 • neonacistov, klérofašistov, rôznych jugend-ov a iných pravicových extrémistov
 • rasistov, antisemitov a homofóbov
 • samozvaných „kresťanov“, ktorí redukujú vieru na pálenie sviečok pred gynekológiou a organizovanie pogromov na homosexuálov
 • ľudí, ktorí majú nekritický vzťah k Izraelu, ktorý im zabraňuje vidieť porušovanie ľudských práv palestínčanov
 • ľudí, ktorí majú nekritický vzťah k vojenskej prítomnosti USA po celom svete
 • ľudí, ktorí majú nekritický vzťah k Putinovej diktatúre
 • konšpirátorov, antivaxerov, sofiológov, angelológov a ďalších bludárov
 • a v neposlednom rade aj ľudí, ktorí zdieľajú podobné názory ako ILP, ale vnímajú ho ako neželaného „konkurenta“, ktorý s rozpočtom 0 eur dokáže urobiť významnejšie akcie ako oni za desaťtisíce.

Áno, je toho naozaj veľa a z toho pochádza aj tá Matovičova poznámka o „zlom mene IĽP“. Ak však budete naozaj zásadoví, garantujem vám, že onedlho budete mať rovnakú povesť. Jeden nepriateľ totiž svedčí druhému: napríklad Matovičov poslanec Vašečka mal v NR SR interpeláciu, v ktorej napádal IĽP odvolávajúc sa na beo.sk (neonacistický web). Čo sa týka vzťahu k Ministerstvu vnútra, IĽP naozaj dostalo v roku 2014 grant vo výške zhruba 5000 eur (pričom značnú časť tvorili náklady), na napísanie, vytlačenie, propagáciu a distribúciu príručky zameranej proti hoaxom a konšpiračným teóriám (tým lživým samozrejme). Bol to zároveň zatiaľ posledný úspešný pokus IĽP o získanie financií zo zdrojov iných, než sú 2% a dary. Škoda, že si túto príručku neprečítal pán Matovič, možno by pochopil, aké je nezmyselné podozrievať aktivistov z toho, že sú platení. Aktivisti často dajú do svojich akcií aj posledné euríčko. A komické je, pokiaľ mu pritom po pravici stojí Anna Verešová, ktorá sa živí ako riaditeľka neziskovej organizácie, ktorá nedávno dostala od premiéra Fica 84000 eur priamo z jeho rezervy na voľné použitie. Mal sa najprv jej opýtať, či sa cíti byť platená Ficom a až potom obviňovať druhých. Mal sa jej taktiež opýtať, či by sa nechala za pár stovák eur ohovárať a mlátiť. Iste môžete namietať, že pani Verešová a jej suita nechodí druhým narúšať ich protesty. Ale iba keď ste neboli začiatkom mesiaca na Dúhovom pochode v Košiciach. Alebo pokiaľ to nevidíte tak, že keď dobrí katolíci trhajú druhým z rúk dúhové vlajky a zakrývajú ich transparenty citátmi z Biblie, tak je to tip-top. Podobne pán Matovič často do NR nosí rôzne transparenty a zdá sa mu to v poriadku. Navyše ak to Matovič vidí tak, že sa IĽP priživuje na jeho proteste, dovolil by som si mu pripomenúť, že na protest Gorila (ktorý Alena Krempaská a Peter Weisenbacher spoluorganizovali) sa nedalo dostať bez toho, aby ste nedostali do ruky leták OLaNO a taktiež jeho ľudia nosili na protest nie celkom vhodné transparenty (protest Gorila chcel byť apolitický) a umiestňovali ich na miestach, kde ich brali kamery.

„Prišli provokovať“
Nuž prišli, ale nie preto, lebo sa im páči korupcia. Im sa nepáči, že sa dve politické pravicové strany, jedna inklinujúca ku xenofóbii a druhá k homofóbii, vyhlásili za občianske hnutie. Že si taký status nezaslúžia, si overili tým, že na zhromaždenie občianskych aktivistov (Smatana, Pätoprstá,…) ponúkli svoj príspevok (o nedávnej zmienke špeciálneho prokurátora o uzavretí a teda nevyšetrení kauzy Gorila) a hoci bol Sulík za, Matovič to odignoroval (podľa očakávania – je o ňom známe, že s – výnimkou svojho príbuzného – ľudí delí na tých, čo boli na dúhovom pochode a ostatných). Okrem toho, IĽP tam prišlo s transparentmi a to bolo celé. Nikto nevykrikoval, nikto sa nestrkal. Súhlasím s tým, že nie každý by to spravil, nie celkom bolo zrozumiteľné prečo tam sú. Každopádne hecovanie davu zo strany Matoviča nebolo múdre a videlo k násilnostiam. Tie na mieste by som aj vedel ospravedlniť, tie ostatné určite nie.

„Sú to usvedčení podvodníci, s ktorými Ministerstvo vnútra aktívne spolupracuje na krytí ich podvodov… Ide o prípad, kedy … Irena Biháriová …  zistila, že jej publikáciu si v pohode okopírujú, zmenia autora a názov publikácie, predložia ju ministerstvu na preplatenie dotácie …. ukradnú jej dielo, podpíšu sa pod tú knižku… Keď sa Irena Biháriová sťažuje na ministerstve, tak oni to prešetrili, ale len tak  …“.
No tak tu v prvom rade treba povedať, že Irena Biháryová nepodala na ministerstvo žiadnu oficiálnu žiadosť o nejaké prešetrenie, ale ani ju nemusela podávať. Totiž s tým úradníkom, ktorý to mal celé na starosti a dal tento grant naozaj dôkladne prešetriť (prešetrovanie trvalo deväť mesiacov) má dve deti, žije s ním v spoločnej domácnosti a je nemysliteľné, aby sa ju snažil nejako poškodiť. Naopak, bolo to ministerstvo, ktoré od Ireny Biháriovej vyžiadalo jej ponosu. Čo sa týka Matovičovho tvrdenia, že v IĽP vzali jej publikáciu a vymenili autora a názov, tak si treba uvedomiť, že jedna kniha je o nenávistných prejavoch na Internete a druhá je o hoaxoch a konšpiračných teóriách. Porovnajme obsah:

Mohla by kniha napravo vzniknúť z tej naľavo,  prepísaním autora a názvu?

Ponosa Ireny Biháriovej, ktorú na výzvu ministerstva dodala je korektná, ale nie je žiadny div, že sa ňou príliš nezaoberali, lebo proste nie je natoľko závažná. Pozostáva z niekoľkých viet, ktoré sú prebrané z jej publikácie a ktoré by bolo naozaj podstatne serióznejšie – v tom s ňou možno súhlasiť – uviesť „Irena Biháriová vo svojej knihe … uvádza, že …“. Medzi tými vetami sa napríklad nájde aj toto:

Je to odtiaľ prevzaté, avšak treba zvážiť, že samotný zákon znie:

Keď nerobíte akademickú publikáciu, ktorá by podávala nejaký vlastný výskum, ale konáte popularizačnú aktivitu, je v celku prirodzené využívať odborné publikácie. Sú samozrejme zmienené v zozname použitej literatúry. Pokiaľ pritom preferujete čitateľnosť textu a nevyznačíte jasne odkiaľ pokiaľ je text prevzatý, je to menej seriózne a autorov prevzatých textov sa to môže dotknúť. Čo iste IĽP mrzí, lebo prácu Ireny Biháriovej si váži. Každopádne Matovič tu robí z komára slona a načisto účelovo klame, že ministerstvo v tejto záležitosti stojí na strane IĽP. Pravý opak je pravdou a ministerstvo si – vzhľadom na výšku grantu (cca 5000 eur) –  dalo neskutočnú námahu, aby preverilo každú jednu položku, aby nakoniec prišlo k záveru, že IĽP má vrátiť 6 eur, inými slovami, že nenašlo žiadne pochybenie, ktoré by stálo za reč. Pritom treba povedať, že IĽP nie je nejaký papierový drak, nemá účtovníkov, ani právnikov a dodržať more predpisov, ktoré dajú zabrať aj samotným úradníkom, čo ich kontrolujú, je na hranici jeho síl. Jedným z najvážnejších problémov pri spomínanej kontrole bolo, že IĽP vyplatilo s oneskorením odmeny riešiteľom, pričom to, že tie peniaze ministerstvo oneskorene poslalo, bolo samozrejme v poriadku. Každopádne tu nejde o žiadnu falošnú dotáciu, ani falošnú kontrolu, ani falošnú knižku. To koniec koncov dokazuje zúrivá reakcia tých o ktorých tá knižka je. Iste uznáte, že keby kniha neexistovala, alebo nepriniesla nič nové, konšpirátori by sa nemali prečo rozčuľovať.

„Ak ju niekto zbil, mala by sa pýtať u ľudí, ktorí kryli ich podvody a ktorí ich financujú“
No veru zbil a nemá sa koho pýtať, lebo nik taký neexistuje. Nechcem tvrdiť, že Alenu Krempaskú dal zbiť Matovič. Ale keď máte dosť fanúšikov, tak medzi nimi sa už nájde nejaký psychopat, ktorý sa na to dá, pokiaľ im vnuknete, že by si to zaslúžila. Asi nik v republike nemá pritom väčšie skúsenosti s organizovaním “honu na čarodejnice” ako pani Verešová, stojaca na tlačovke vedľa Matoviča. Ide o hovorkyňu Aliancie za rodinu, ktorá pod sloganom ochrany rodiny rozpútala minulý rok situáciu, ktorú možno smelo nazvať pogromom na gejov a lesby. Nemálo z nich muselo opustiť Slovensko a niektorí túto vypätú situáciu zaplatili životom (napríklad Dušan Veselovský mal 40 rokov, keď ho z týchto „slušných“ ľudí trafil šľak). Matovič ani Verešová si samozrejme nešpinia ruky, im stačí, že si špinia svoje ústa. Pozoruhodné na tom je, že sa obidvaja tvária ako kresťania. Tí skutoční kresťania totiž poznajú aj ôsme prikázanie: „Nebudeš krivo svedčiť“, ktoré oni zjavne zo svojho života vyškrtli.

Nuž je pre mňa zaujímavým zistením, že človek ako pán Matovič reaguje úplne rovnako ako posledný nácek. Jeho vôbec nezaujíma pravda, on sa snaží druhých prekričať. Vie, že on zvolá tlačovku, kedy sa mu zachce. Nepotrebuje si na to vziať dovolenku z práce a nemusí sa obávať, či mu tam niekto z médií príde. IĽP môže dúfať len v to, že jeho agenda bude dočasne vyhovovať nejakému inému oponentovi Matoviča. Prípadne sa súdiť. A snívať o zápase Dávida s Goliášom.

 

[1] Tlačovka Igora Matoviča a Anny Verešovej

 • SlabéVýborné (+56 skóre, 68 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?