Publikované: 16.07.2019

Kultúrne odchádzanie

Veci okolo pristúpenia a prísľubu prezidenta Zemana na odvolanie ministra kultúry Staněka k 31. júlu sa pohli a zastali v bode, keď v druhom prezidentskom kroku nie je isté, či český prezident ako Staněkovho nástupcu menuje podpredsedu ČSSD Šmardu.


Kľúčový problém pseudo krízy Zeman verzus ČSSD nie je odklad výkonu odvolania ministra kultúry Staňeka prezidentom. Priamo volený prezident koná v záujme českého ľudu a svojich voličov, nie ČSSD.
Problém nie je, že dokedy má z dikcie ústavy prezident vykonať návrh na odvolanie ministra podaný predsedom vlády. A už vonkoncom nie ego a „glanc“ ČSSD.
Prezident Zeman koná v najlepšom záujme rezortu kultúry. Nie v záujme ČSSD. Ten je vedľajší. Nad ním je princíp, vznášajúci sa ponad ústavu. Hoc aj na hrane ústavy.
Článok 74 Ústavy České republiky: „Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády.“ Text neobsahuje dovetok “bezodkladne” ani “bez zbytočného odkladu”. Prezident Zeman koná až na doraz, lebo v záujme ČR má dôvod na odklad.
Doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph.D.: „Mou touhou je, aby se po mně dostal do Nosticova paláce člověk, který je přímý, nekličkuje a nenaznačuje, že je ochoten vrátit vše do starých kolejí vzájemných dohod. Člověk, který by ideálně měl mít důvěru nejenom strany, ale i odborníků. Někdo, o kom bychom si mohli být jisti, že by se nepokoušel věci zametat pod koberec,“ ale konal ako riadny hospodár.
Prezident Zeman si nemyslí, že najvhodnejším nástupcom Staněka má byť Šmarda. Súhlasí s ním aj predseda vlády Babiš. Riadiť rezort znamená rozumieť mu.
A to ale nepochopila celá novinárska, politologická, právnická a ústavno-právnická obec, tentoraz tobôž ani ČT24. Ani to, že z titulu ústavnej deľby moci v štáte patrí prezident do rámca výkonnej moci. A má právo do „veci hovoriť“, minimálne mať názor.
Čítajte Parlamentní listy: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Cerna-dira-Ministr-Stanek-uderil-na-umelce-Je-to-vubec-umeni-589178
Vyjadrenie a stanovisko končiaceho českého ministra kultúry: http://blog.aktualne.cz/blogy/antonin-stanek.php?itemid=34427
Písal som: http://www.blogovisko.sk/ceska-ustavna-kriza.html
Kauza po odvolaní sa ťahá 6 týždňov a svoj koniec môže mať pádom vlády z viny ČSSD, ktorá tým svoj osud naplní a spečatí.
V každom prípade to bude ďalšia Zemanova výhra, ktorý si nad vecou neumyl ruky ako Pontský Pilát.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?