Publikované: 31.03.2016

Kúpite 17 bytov za 1 euro?

Five Star Residence je dom, v ktorom si môžete kúpiť 1 byt za 1,7 milióna eur.
Alebo 17 bytov za jedno euro.
Ale len ak sa voláte Ladislav Bašternák a Marian Kočner.

Ak ste Ladislav Bašternák, nakúpite 7 bytov za 12 miliónov eur (1,7 mio za jeden). A uplatníte si nadmerný odpočet DPH – 2 milióny eur. Mimochodom, ani vyšetrovateľ sa nevedel pri najlepšej vôli dopátrať, ako bolo tých údajných 12 miliónov eur zaplatených. Pre daňový úrad to však nebol problém. A 2 milióny do vrecka tohto podnikateľského génia urýchlene vyplatil.

Že sa nevoláte Ladislav B.? Že dostať oprávnený odpočet DPH, hoc aj vo výške 2 tisícky je pre vašu firmu neprekonateľným problémom?
Asi nemáte krytie z najvyšších miest vlády Roberta Fica. A musíte sa trápiť aj s oprávnenými požiadavkami. A daňový úrad bude zadržiavať vaše peniaze aj rok, aj viac. Aby mohol financovať „vyvolených“.

Ak ste Marian Kočner, prevediete si z jednej svojej firmy do druhej 17 bytov za celkovú sumu 1 euro (6 centov za jeden byt).
Ak by ste ním neboli, mali by ste onedlho na krku daňový úrad a políciu.
Tí by vás obvinili z nasledovného:
Poškodzovanie veriteľa – ak boli v pôvodnej firme nevyplatené záväzky
Krátenie daní – predajná cena nemohla byť 6 centov za byt, nie je to trhová cena, ani cena nákladov. Ak ste predávali medzi spriaznenými osobami, museli ste mať v praxi znalecký posudok na určenie ceny, z ktorej sa potom platí daň.

Keď som bol 29.3. 2016 v relácii Téma dňa na TA3, Marian Kočner sa ohradzoval tým, že cena nehnuteľností bola znížená o záväzky (pohľadávky schránkovej firme CDI), preto bola taká nízka. Avšak, toto je v rozpore so zákonom. Cena musí byť uvedená trhová (určí znalecký posudok), len v platobných podmienkach má byť uvedená cena mínus záväzky. Inak je to kvalifikované ako podvod.

Nuž, ale ak ste Bašternák alebo Kočner, máte nad sebou ochrannú ruku dvoch Robertov – Fica a Kaliňáka. V tom prípade sa rehocete ostatným do tváre, veď vám nič nemôžu. Ani polícia, ani daňový úrad, ani opozícia v parlamente.

Mňa v tomto prípade zaujíma nasledovné. Zlyhanie štátnych inštitúcií. Ako je možné, že bežný podnikateľ je šikanovaný z každej strany a niektorí si môžu robiť čo chcú podľa ľubovôle?
100 dní žiadaných pre staronovú vládu je výsmešná požiadavka. Ako novozvolený poslanec nemám pocit, že by som potreboval 3 mesiace oddych. Vláda a ostatné štátne inštitúcie sú pritom podriadené parlamentu. Zlepenec oligarchov je treba z tejto pozície kontrolovať a pranierovať každý deň. Dokiaľ sa nerozpadne. A ich chránenci nestratia vládnu ochrannú ruku.

  • SlabéVýborné (+46 skóre, 56 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?