Publikované: 04.03.2014

Lacné bývanie

Aj vám nasadili do hlavy chrobáka? Mne už dávno. Keď som videl prvý dom postavený za neuveriteľne lacný peniaz.

 

Prečo si takýto dom nepostaviť pre seba? Denne projektujeme domy, staviame domy.  Ako to, že každý náš dom je drahší, než tieto úžasné projekty v tejto virálnej reklame?

 

Poďme sa pozrieť bližšie na tieto domy. Čo majú spoločné?

 • Domy majú jednoduché tvary. Tým nemyslím tvar kocky. Všetky sú užšie, predĺžené. Majú teda jednoduchšiu strechu. Nie sú nezmyselne tlačené do štvorcového tvaru. Zodpovedajú domom našich predkov.
 • Domy majú čo najmenej priečok. Každá stena má určitú hodnotu. A túto hodnotu treba zaplatiť niekomu (za materiál, za prácu).
 • Domy majú jednoducho spracovaný interiér. Nikto sa v nich nehrá na milimetrové presnosti, pretože to stojí oveľa viac práce.
 • Ich obkladový materiál v interiéri je čo najlacnejší. OSB doska ako povrchová úprava. Jednoduchá skladba priečky (žiadne bezpečné riešenia pre dlhú životnosť).
 • Niektoré lacné domy dokonca nemajú kúska ochrany dreva pred škodcami, hnilobou či požiarom.
 • Ako izoláciu používajú aj menej spracované či menej kvalitné materiály s kratšou životnosťou. Nič proti. Načo je komu dom, ktorý prežije aj vlastné deti majiteľa? Necháte to ale takto spracovať aj firmu?
 • Lacné  domy si ľudia stavali sami. Svoju prácu do nákladov na dom nerátali. Super. Takto sa stavalo vždy.
 • Tieto domy majú jednoduchý systém kúrenia, krb, centrálne umiestnený.
 • Potrubia (prívod vody aj odpadové rúry) mávajú vystavené na obdiv v interiéry.
 • Prírodné materiály dominujú. Excelentne. Ale má to časovo náročnejšie spracovanie a zabudovanie. Vhodné len keď nerátam svoju prácu do nákladov.

Keď si spočítam takto kladené podmienky stavby, tak takto nedokáže stavať žiadna firma. Firma totiž musí 80% z ceny domu odovzdať štátu ako rôznorodú daň, nie len DPH. Ľudia vo firme tiež nemôžu a nebudú pracovať zadarmo, musia z niečoho žiť. Firma, ktorá dáva záruky, musí stavať z kvalitných materiálov. Väčšina kvalitných materiálov je priemyselne spracovaná a s certifikátmi, za ktoré sa platí. Norma určuje, že stavba má byť postavená z certifikovanými stavebnými výrobkami. (akási homologizácia pre stavby a stavebnú výrobu) Majitelia tlačia niekedy až do nezmyselných presností, ktoré už ani ľudské oko nezachytí. A pritom musí byť každý ekonomicky navrhnutý strop je prehnutý viac ako chcú rovinnosť investori. Každý chce na povrch tak pekné materiály, ako len vie zaplatiť (alebo nevie zaplatiť). Toto všetko robí rozdiel lacnej oproti bežnej stavbe.

 

Chceme lacné stavby obývať, aby nás hypotéka nezahltila? Z popisu lacných stavieb vychádza len jedno. Keď chcem lacnú stavbu, musím sa uskromniť. Až keď sa uskromníme a zistíme, že dom tu nemusí byť v rovnakej podobe 50 rokov, tak budeme mať lacnejšie stavby všeobecne. (len nosná konštrukcia musí vydržať 50 rokov)

 

Nikdy sme sa nemali lepšie, ako teraz. A nikdy sme nemali tak drahé, kvalitné a sofistikované stavby, ako máme teraz.

 

V jednoduchosti je krása… a ušetrené peniaze.

 

Držím palce s Vašou stavbou.

 • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

2 Komentárov

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. Myskin

  nejake linky a blizsie info by sa nenaslo?

  1. Martin Pribila

   blizsie info k comu?

 2. Martin Pribila

  toto nie je komercna stranka, nemozem sem davat odkazy na firmy ani podobne veci.  prave som tu pisal, ze lacne byvanie je o tom, ze sa uskromnim. nekupim, co nepotrebujem. mozme sa o tom sukromne pobavit. alebo v nasej kancelarii. no tu nie je miesto na to urcene.

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?