Publikované: 18.02.2015

Lacný dom – drahý dom

Čo je na dome najdrahšie a čo robí dom drahým? Čomu sa mám vyhnúť, keď chcem kvalitné bývanie za rozumnú cenu?

 

Za najväčší komfort sa dnes považuje, mať vaňu aj sprchový kút. Jedno aj druhe stojí €600 so zabudovaním, k tomu treba pripočítať plochu, o ktorú treba zväčšiť dom (2m2 * €650/m2). K tomu trocha obkladu navyše, povedzme len 6m2 * €40/m2. Nesmieme zabúdať na prívod vody a odvod odpadu – €200. Spolu to predstavuje €600 + €650*2 + €40*6 + €200 = €1740. Neveľká suma, keď porovnám s celým domom? Nuž neveľká suma. No môžte za to dostať dovolenku na 3 týždne pre dve osoby. Ako často využívate druhú sprchu či druhú vaňu? Dva razy za mesiac? Nie je častejšie využitá špajza? Pritom špajza nie je štandardom v dnešných domoch. Nezostáva na ňu miesto.

 

Rovnakým prípadom je aj druhé wc. Dnešné domy majú veľkosť 80-120m2 najčastejšie. Nie je lepšie mať v tak malom dome, kde počítam každý m2, väčšie izby? Že to nie je veľa? Skrine v jednej detskej izbe majú pôdorys 1m2. WC má minimálne 2m2. Keď vynechám druhé wc, takzvané hosťovské, získam za to plochu pre skrine do dvoch izieb. Je to málo, veľa? Posúďte, či používajú hostia viac to druhé WC, alebo vy využívate skrine v izbách. Cena tiež nie je zanedbateľná. Plocha wc – 2m2*€850/m2, k tomu steny navyše – 6m2 * €60/m2, k tomu obkladačky v ploche min 10m2 * €40/m2 a nakoniec sanita – €400 za WC a umyvadlo, potrubia a odpad – €300. V sume je to 2 * €650/m2 + 6 * €60/m2 + 10 * €40/m2 + €400 + €300 = €2760. Už si predstavujete, čo všetko by ste za to mohli mať? Predstavte si, ako by sa vám odvďačili hostia za pec s ležaním. Hosťovské WC využijete ako často? 2 či 5 razy za mesiac? Lepšiu pec, kvalitnejšie kúrenie využívate ako často? Do čoho sa oplatí viac investovať? Kúrenie sa dá vymeniť za lepšie, druhé WC asi nedostaviam, kým dom nerozšírim. Ale komu staviam dom? Sebe, či hosťom?

 

Ďalšia obľúbená činnosť investorov drobných stavieb je dopriať si pri hrubej stavbe. Radšej dáme hrubšiu tehlu viac betónu do základu, hrubšie drevo pri hrubej stavbe aj keď je využitie len na 60% schopností materiálu pri danej hrúbke. Koľko táto sranda stojí? Je to od €2000, väčšinou €4000. Nebudem to prirovnávať k dovolenke. Skôr ma trápi, že si väčšina ľudí obalí dom tučnou vrstvou polystyrénu. Pri tenkej vrstve – 5cm – polystyrénu vlhkosť zo stien ešte má šancu uniknúť. Odpor, ktorý kladie takto tenký polystyrén, nie je rozhodujúci. Keď ale dnes žiadajú normy 20-30cm hrubú izolačnú vrstvu, tak vlhkosť z interiéru do stien vojde, no nemá sa ako dostať do exteriéru, lebo jej bráni polystyrén s veľkou hrúbkou. Odpor steny voči vlhkosti by mal byť rádovo väčší ako je odpor tepelnej izolácie z exteriéru. Aká je cesta von? Dať si izoláciu prírodnú, zdravú. Izolácia z prírodných materiálov stojí na bežný dom 100m2 o €4000 – €6000 viac ako polystyrén. Oplatí sa dať statikovi za úlohu ušetriť trocha peňazí na hrubej stavbe a investovať do zdravej tepelnej izolácie?

 

Veľa z nás sa pozerá na to, čo jeme. Dávame veľa peňazí za zdravšie potraviny a jedlo ako celok. Cvičíme a dodržiavame zdravý životný štýl. K tomu si postavíme dom, ktorý zaizolujeme toxickým polystyrénom aj keď máme možnosť izolovať excelentne prírodnými materiálmi. Keď sa vzdáme druhého WC či druhého sprchového kúta, môžme si za tú istú cenu dovoliť zdravšiu tepelnú izoláciu. Nepredávam prírodnú izoláciu, snažíme sa pri stavbách vyhnúť syndrómu chorých budov. Robiť niečo dobré pre budúcich obyvateľov.

 

Drahú stavbu tiež tvorí drahý plot. Z nejakého dôvodu si staviame radšej drahšie ploty, ako by sme mali postaviť dom z recyklovateľných alebo už recyklovaných materiálov. Pre koho staviame ten pekný a drahý plot? Nebude lepšie, keď spravíme stavbu, ktorá nezaťaží našu pôdu? Keď necháme deťom zdravý, čistý pozemok? Hosťovská izba je rovnaký príbeh. Je nám ju treba? Dovolím si tvrdiť, že 90% ľudí nepotrebuje hosťovskú izbu. Keď príde návšteva, vie spať dve tri noci aj na prenosnej posteli. Taký odkladací priestor budem používať asi častejšie ako hosťovskú izbu. Väčšinou hosťovské izby aj tak končia ako sklad.

 

Prosím preto, čítajte, hľadajte a konfrontujte svojho architekta s informáciami o všetkom okolo domu. Kde vás nepresvedčí, dajte na sedliacky rozum. Dostanete sa tak k lepšiemu domu.

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?