Publikované: 05.12.2013

Laura Kovalová: Fungujúcu klasickú rodinu neohrozí žiadne Registrované partnerstvo.

Žijeme v dobe, keď väčšina bežných pracujúcich  ľudí má problém vyžiť od výplaty k výplate, keď nestretnete človeka, ktorý by nemal aspoň nejaký dlh, keď potraviny ktoré bežne predávajú v potravinách majú podobné zloženie ako voda do ostrekovačov, keď má každý druhý ženatý chlap milenku, keď nepoznáme meno nášho suseda, keď sa takmer každé druhé manželstvo rozpadá, keď sa mladí ľudia už preventívne ani neberú, keď nám developeri rúbu lesy pred očami, keď je premiér krajiny tiež developerom, keď svetom otriasajú pedofilné aférky katolíckych kňazov, keď decká poznajú všetkých transformerov a nerozoznajú čerešňu od javora, keď platíme do sociálnej a zdravotnej poisťovne mesačne vyššiu čiastku ako je tá, za ktorú si môžeme raz do roka kúpiť decku čižmy, keď je daň, ktorú v marci zaplatíme vyššia ako niekoľko mesačný čistý príjem, keď si rodina nemôže dovoliť ísť do akejkoľvek kultúrnej, alebo športovej, alebo zábavnej inštitúcie, pretože vstupné pre celú rodinu je vyššie ako  ¼ mesačnej splátky za hypotéku, keď si na dovolenku berieme úver, keď sa do práce odchádza  za tmy a domov sa potme vracia, keď by druhá polovica krajiny bola vďačná za to, že by mali aspoň nejakú prácu,  keď majú v televízii najvyššiu sledovanosť  vyvolené farmy a iné stupidity, kde sa nám krajina tuneluje pred očami, kde sa rozkradol ešte aj národný poklad, keď sa kradne aj to, čo je privarené….a v krčmách, kostoloch a referendách sa rieši, či môžu homosexuálne páry uzatvárať  ” manželstvá”?

Ja nevychádzam z údivu, koľko ľudí sa zrazu cíti byť kompetentnými o tom rozhodovať. Koľko ľudí sa má zrazu strach o mravnú výchovu detí. Koľko ľudí má zrazu obavy o budúcnosť klasickej rodiny….Väčšine ľudí neprekáža, keď heterosexuálny manžel ožratý doma mláti svoju manželku a deti. To nie je ohrozujúce budúcnosť klasickej rodiny…všetci susedia o tom vedia, ale ráno sa na neho usmievajú akoby sa nechumelilo….Väčšine ľudí neprekáža keď stretnú suseda/susedku s niekým , kto nie je ich oficiálnym partnerom držať sa za ručičky niekde v prítmí kaviarne…To nie je ohrozenie klasickej rodiny?  Väčšine ľudí neprekáža, že sú detské domovy plné detí , ktoré predsa tiež vznikli z heterosexuálneho pomeru…To nie je ohrozenie klasickej rodiny….Ale keď sa majú milujú  dvaja ľudia rovnakého pohlavia to vašu rodinu nejako ohrozuje? Ja sa pýtam ako? Homosexualita predsa nie je výmysel modernej doby?Nie je to len módny výstrelok.  A už vôbec nie choroba. Je to len odlišnosť od všeobecne uznaného „normálu“.  Homosexualita tu bola odnepamäti, ibaže boli obdobia kedy bola viac, či menej akceptovateľná. Homosexualita je bežná aj u zvierat. Homoxexuáli sú medzi umelcami, tam ich je najviac vidieť, lebo práve umelci majú najväčšiu odvahu sa k tomu priznať a prezentovať sa tak na verejnosti ( i keď nie všetci). Vtipné  je, že sme schopní uznávať niektorých umelcov ako „sexsymbol“ aj napriek tomu, že je verejným tajomstvom, že sú homosexuáli… Ale homosexuáli a lesby sú aj medzi politikmi, lekármi, učiteľmi, murármi, farármi, šoférmi , predavačmi , záhradníkmi, rušňovodičmi…. Rovnako medzi mužmi ako aj medzi ženami.  Kto nám dáva právo brániť im v láske? Kto nám dáva právo rozhodovať o tom, čo je správne, čo je „normálne“? Kto nám dal právo myslieť si, že len láska medzi mužom a ženou je tá naozajstná – klasická „normálna“ láska? Kto nám dáva právo nútiť ich žiť v ilegalite? Kto nám dáva právo našu „normálnu“ rodinu nadraďovať nad tú ich? Kto nám dáva právo súdiť ich za to, do koho sa zamilujú? Vy si naozaj myslíte, že keď sa nepovolia sobáše homosexuálnym párom, prestanú také páry existovať? Nenechajte sa vysmiať.  Budú. A rovnako budú bývať vo vašom susedstve, rovnako sa budú mať radi a rovnako si budú vymieňať nežnosti pred vašimi deťmi a čím viac sa im v tom bude brániť, tým okatejšie to budú na protest robiť a tým viac to uvidia aj vaše deti, ktoré sú doma určite svedkami iba tej najčistejšej a najúprimnejšej lásky…

Ja tiež nie som prívržencom všetkých tých dúhových prajdov , pripomínajúcich skôr nechutný maškarný ples. Naozaj mi je úplne jedno, kto má s kým sexuálny pomer a nezaujíma ma kto si to kam necháva robiť.  Okázalé farebné negustiózne oblečky zvýrazňujúce niečiu sexualitu mi ovšem pripadajú rovnako nechutné ako keď sa polonahé celebritky prezentujú svojimi novými umelohmotnými prsiami na stránkach bulvárnych časopisov demonštrujú svojú sexualitu, nech je akýmkoľvek smerom orientovaná. Nevadí nám, keď svoju sexuálnu orientáciu prezentuje nejaká nadržaná ,relatívne pekná žena a keď nás v novinách informujú s kým spáva tento týždeň a s kým sa práve usiluje o splodenie potomka….ale zároveň nám vadí, keď svoju náklonnosť ku konkrétnemu človeku, i keď rovnakého pohlavia, prejavuje povedzme bezmenný bankový úradník…. Toto sú všetko informácie, ktoré majú ostať doma v spálni. Keď je všetko tam v poriadku, nikto nemá potrebu prezentovať sa týmto spôsobom na verejnosti.

Som presvedčená, že väčšina homosexuálnych a lesbických párov naozaj nepotrebuje k svojmu šťastnému spolužitiu okázalú svadbu niekde na zámku za sprievodu 60 párov fúzatých potetovaných pánov v kožených podväzkových pásoch, alebo bozkávajúcich sa holohlavých okuliarnatých žien vo veľkých pánskych sakách. Som presvedčená o tom, že my tzv. “normálni” máme úplne mylnú predstavu o tom, čo pre nich vlastne tie registrované partnerstvá znamenajú. Neviem, prečo je pre vás problém pochopiť, že registrované partnerstvá sú pre nich praktickou nevyhnutnosťou a nie manifestáciou odlišnosti.  Či sa vám to páči, alebo nie…homosexuálne a lesbické páry jednoducho vznikať budú  a budú si zariaďovať spoločné domácnosti, budú si kupovať byty, budú si brať hypotéky, budú spolu žiť, budú si spolu kupovať sedacie súpravy a riady. Presne tak ako to robíme my – tzv. „normálne“ páry.  Normálne si dajú na schránku menovku, normálne si budú nakupovať do svojej spoločnej chladničky svoje spoločné potraviny. Normálne si večer  ľahnú do svojej spoločnej postele pod svoj spoločný paplón. Úplne presne tak ako to väčšinou robíme my tzv. „normálni“ .  A teraz ruku na srdce. Koľkí z vás sa pre uzavretie manželstva s milovanou osobou rozhodli  praktických dôvodov…aby ste si mohli založiť svoju rodinu (rodina môže byť aj bezdetná!)? Aby ste si mohli spolu zariadiť spoločné bývanie a honobiť spoločný  majetok?Koľkí z vás b žili radšej ako oficiálny druh a družka ako sa to dalo kedysi?

A teraz emócie bokom,  pretože život má aj tienisté stránky. Predstavte si modelovú situáciu. Žijete s milovanou osobou, ste šťastní, máte spoločný krásny zariadený byt, spoločné auto, spoločný účet…lenže, jedného dňa  zrazí vašu milovanú osobu pred domom auto. V prvom rade vás k milovanej osobe na nemocničnom lôžku v posledných chvíľach jej života,ak si to rodina nepraje vôbec  nepustia sa rozlúčiť a nebudú vás ani informovať o zdravotnom stave. Keďže je veľa prípadov, že sa rodina s informáciou, že je  ich príbuzný inej sexuálnej orientácie nikdy nezmiera a toho partnera často nenávidia, nie je to taká nevídaná situácia. Ale poďme ďalej. Naša milovaná osoba umrie.  Hypotéku síce splácate spoločne,  teda byt je váš spoločný, aj sedačku na splátky ste platili spoločne…ale druhú polovicu bytu a so zariadením zdedia príbuzní vašej milovanej osoby a nie vy, aj polovicu peňazí na spoločnom účte, ktorý ak bol náhodou písaný len na jedného z vás, konkrétne na toho čo umrel máte smolu, aj spoločné auto môže byť napísané len na jedného z vás….. Ako som už písala, nie vždy sú vzťahy s príbuznými práve ideálne a je len malá pravdepodobnosť, že niekto mávne rukou nad možnosťou zdediť pol bytu a celé auto a daruje vám svoje dedičstvo len preto, že by si to vaša milovaná osoba za života bola bývala priala. My „normálni“ sa vieme poistiť. Jednoducho sa zoberieme. Stačí prísť na úrad, vyplniť formuláre, a bez akýchkoľvek šaškárni, v prítomnosti svedka a poverenej osoby uzavrieť manželstvo. Ale akú možnosť majú oni? Prečo nemajú legislatívnu možnosť, a nemusí sa priam volať manželstvo, stačí registrované partnerstvo, aby si poistili svoje majetky a napríklad právo návštevy  svojej milovanej osoby v nemocnici . Prečo perspektíva takejto  možnosti  pre „nenormálne“ páry väčšinu „normálnych“ privádza do zúrivosti?  Ako môže takýto papier ohroziť vašu fungujúcu normálnu rodinu, nedajbože mravnú výchovu vašich detí? Veď predsa keď máte niečo fungujúce takáto banalita vám to nemôže ohroziť. Neobávate sa náhodou, že si nie ste istí akoby ste sa zachovali, keď by vám vaše vlastné dieťa oznámilo, že je iné? Myslíte si, že by sa mohlo stať iným  len preto, že videlo vo výťahu dvoch pánov, alebo dve ženy držať sa ruku? To je pekná blbosť. Veď všetci ináč orientovaní ľudia sa predsa tiež  narodili  v heterosexuálne orientovanej viac, či menej fungujúcej rodine a mali svoj viac, či menej  fungujúci heterosexuálny  vzor . Nezačnite mi tu teraz hovoriť o tom, že manželstvo je svätá záležitosť a podobne, pretože sa berú aj ateisti a popieranie praktického aspektu uzatvárania manželstva je rovnaké pokrytectvo ako pohŕdanie homosexuálnymi pármi. Veď aj cirkev zriadila celibát z majetkových dôvodov a kvôli ničomu inému.

Ešte viac ako samotné registrované partnerstvo privádza  mnohých do zúrivosti čo i len teoretická možnosť adoptovať si dieťa homosexuálnym párom.  Nie som odborník na túto tématiku a stretávam sa rôznymi akože odbornými názormi na túto záležitosť.  Ja však mám svoj osobný, laický názor. Samozrejme, že dieťaťu je najlepšie v rodine s vlastnou mamičkou a s vlastným oteckom. Ale povedzme si úprimne…Nie vždy je to možné a nie vždy sa to podarí. A je to naozaj vždy to pravé?  Prečo kvôli nejakým svojim nepochopiteľným morálnym blokom  je pre vás prijateľnejšie, že nechcené deti strávia svoje detstvo zatvorené niekde v ústave, kde sa  o ne síce starajú profesionálne a niekedy pravdepodobne aj s takou profesionálnou láskou, ale  predsa je to niečo iné, akoby ich nikto miloval naozajstnou rodičovskou láskou, akú im nikto v detskom domove dať nedokáže? Prečo nedoprajeme aj deťom, ktoré sú vopred odsúdené na to, že strávia svoje detstvo až do 18.roku zatvorené bez lásky v decáku a potom vykopnuté bez  pomoci rodiny na ulicu …a staraj sa sám? Nie je to náhodou tak, že kým sú tie deti v detskom domove vôbec nás nezaujímajú, lebo ich denne nevidíme, nezaujíma nás ako si tam žijú, neirituje nás, že v ústave je väčšina personálu zložená zo samých žien, nikto nekontroluje, či je zachovaný pomer 50:50 – muži: ženy, nikoho netrápi čo tie deti v domove zažívajú , čo prežívajú každé Vianoce keď si pre ne nikto nepríde, čo prežívajú keď si príde „normálny“ pár vybrať to svoje nové dieťa a ich stále nikto nechce,  čo prežívajú, keď sa zrazu  v 18. ocitnú samé s pár eurami vo vrecku, bez bytu, bez práce, bez rodiny , vo veku keď my tzv. „normálni“ rodičia umierame od strachu, keď nám naše dieťa o 21.hod. neberie telefón a my nevieme kde je a keď máme strach pustiť ho samé vlakom s kamošmi na chatu, ale ako náhle by sa mali dostať do rodiny ináč orientovaného páru, zrazu máme obavy o ich duševný  vývin? Strach o ich morálny základ?  Prečo sa nikto neopýta nechcených detí, čo by dali za to aby aj ich niekto miloval? Prečo máme taký zažitý predsudok, že homosexuálne páry nemajú naozaj nič iného na práci a len stále asi verejne sexujú  , že k tomu asi potrebujú publikum a že majú prasačinkovskejšie praktiky ako „ normálni“?  Vaše deti sa na vás pozerajú v spálni čo robíte? Prečo by to teda mali robiť deti v iných rodinách? Prekáža vám, že deti uvidia ako si vymieňajú nežnôstky dve osoby rovnakého pohlavia a zmení to ich orientáciu, alebo názor na celý svet , pretože to podľa vás nie je „normálne“? Neprekáža vám keď sa v „normálnych“ rodinách rodičia pred deťmi hádajú a mlátia. Chcete mi snáď tvrdiť, že všetky heterosexuálne manželstvá sú dobrým základom a vzorom  pre zdravý vývin detí? Prečo má automaticky právo stať sa matkou každá žena, len preto, že spáva s mužom, ale nemá právo stať sa matkou žena, ktorá o taký vzťah nemá záujem? Napríklad rodičia malej utýranej Lucky boli tiež tzv. “normálni“. A koľko ďalších detí je týraných u svojich tzv. „normálnych“  rodičov a nikto nerieši, čo si odnesú  do života z takéhoto neláskavého detstva, ale že čo si odnesú z láskavého detstva v „inej“ rodine do toho máte zrazu potrebu kecať všetci…Ak by sa čisto teoreticky medzi sebou dohodli dva páry , dvaja chlapi a dve ženy, že raz zatnú zuby a prestriedajú sa…navzájom si účelovo urobia deti, ktoré potom aj tak budú vyrastať v „inej“ rodine, to už by vám akože nevadilo?

Ja chápem, že je mnoho  „normálnych“ bezdetných manželských párov,  ktoré čakajú na bábo vhodné na adopciu, ale….tieto páry si väčšinou vyberajú deti podľa určitých parametrov. Napr. dieťa biele, zdravé, do dvoch rokov…Len tí najodvážnejší si domov vezmú dieťa, nazvem to kulantne…“iné“ Ale som presvedčená, že mnohé homosexuálne a lesbické páry  by si radi adoptovali aj také deti, ktoré naozaj nikto nechce. Nechcem to nazvať dieťa z výpredaju, pretože to znie kruto, ale takému to dieťaťu nedá nikto šancu na lásku. Oháňate sa tu nejakými Božskými regulami a samí sa pritom staviate do postavenia, ktoré nám neprináleží.  Ja som síce ateista, ale myslím si, že všetci sme dietky Božie…ale nikto nám nedáva právo upierať také isté práva aké majú ostatní len preto, že milujú niekoho iného…niekoho, ktorého im my tzv. “normálni“ neschvaľujeme.

Prezradím vám tajomstvo. Vaša klasická rodina má budúcnosť napriek tomu, že vo vašom susedstve žije homosexuálny, alebo lesbický pár. Ale musíte sa o to postarať osobne vy sami! Vy osobne sa musíte správať k svojej vyvolenej osobe s láskou a toleranciou. Vy osobne sa musíte venovať vašim deťom a vychovávať z nich slušných ľudí. Vy osobne musíte svojej vyvolenej osobe hovoriť ako ju milujete a odolávať nástrahám a pokušeniam zvonku. Vy osobne musíte chodiť s vašimi deťmi na klzisko, pred spaním im čítať rozprávky a učiť ich tolerancii. Vy osobne sa musíte snažiť zachovať vašu klasickú rodinu a zabezpečiť zdravý morálny vývin vašich deti.  Nikto iný. Len potom to bude fungovať. Len tak má klasická rodina v budúcnosti nádej na zachovanie. A nie nepovolením  registrovaných partnerstiev….

 • SlabéVýborné (+58 skóre, 66 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

5 Komentárov

Komentárov 1 - 5 z 5Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. Juraj Poláček

  Velmi pekne, ja by som len doplnil, ze okrem prav dospelých jedincov ktore su podstatne pri diskusii o registrovaných partnerstvách, su dolezite prava deti vzdy, ked hovoríme o adopcii a vychove. Sexualny vztah dospelých je z hladiska potrieb dietata uplne irelevantny. Dieta potrebuje starostlivost, lasku a nekonecnu pozornost. A je uplne jedno, kto mu ju poskytne…

  1. ale pan Polacek, my predsa vieme svoje, najlepsie sa o dietky postaraju nase oddiely, slovenskibranci.sk, pod bdelym zrakom nasho vodcu Mariana! Inak, ako presvedceny neonacista absolutne nechapem, ako sa mozete jeden den zastat tejto zradkyne, ked napise taky pekny (aj ked, zial, zaroven o jej mdlej mysli svedciaci) clanok na blogu zidobolsevickeho platku SME, a druhy den jej drukujete, ked podporuje buzerantov!? Kto vas plati? Ved my sa vami poratame, nasa chvila pride, a nebude to uz dlho trvat. Nastras!

 2. Čo sa stalo pani Kovalová?Prežili ste nejakú vážnu traumu,ktorá má za následok zmenu vašej osobnosti?váš najnovší blog svedčí o diametrálne odlišnom vnímania reality,než tomu bolo doposiaľ.zrazu je pre Vás podstatné,čo kto hovorí, a nie kto to hovorí?veď páni biskupi majú predsa vysokoškolslké vzdelanie a viacerí z nich majú až dva vysokoškolské tituly ako mariánko K****lebaOkotleba.A tiež sú obľúbení vo svojom okolí a slušne sa odzravia.To je pre Vás predsa podstatné._alebo tu píše niekto po Vašim menom,alebo je Mrs Hyde PN?

 3. …. jedným slovom WOW… Chýba v médiách hlas ako je tento, lebo iba cez médiá majú ľudia možnosť vypočuť si takéto jednotiace hodnotenie reálneho sveta, reálnych ľudí s reáliami bežného života, namiesto chimér, bludov, vsugerovaných nezmyslov, a permanentného strachu z fiktívnych nepriateľov. Ale jednu pripomienku by som predsa mal, ktorá chýba a je kľúčová: - homosexuáli, teda muži a ženy/gejovia a lesby, NIE SÚ neplodní, a teda môžu mať deti, vlastné, biologické, a JEDINE žena môže vynosiť a porodiť dieťa, nie muž. Kľúčové je preto priamy fakt, že mať dieťa u homo párov nie závislé od adopcie, “urobiť” si dieťa môžu aj homosexuáli, presne ako heterosexuáli, a aj pohlavným stykom. Je mnoho homosexuálov (píšem všeobecne že oni, teda muži aj ženy), ktorí vstúpili do heterosexuálneho manželstva, alebo mali hetero vzťah, z ktorého sa narodili deti, ich vlastné. U lesieb je to jednoduché, každá, ktorá chce mať dieťa si môže zvoliť cestu krátkodobého vzťahu s cieľom byť oplodnená, a dieťa môže prísť, a ona ako slobodná matka nie je závislá na mužovi. Platí ale jedno, že deti môže mať hocikto, hocikedy, a s hocikým. Byť rodičom je celkom iná vec, pretože sex a búrlivý vzťah nezaručuje, že z otca a matky budú dobrí rodičia. Byť rodičom je zodpovednosť, a nie každý je schopný byť rodičom. Tá absurdná dogma adopcií homo pármi je irelevantná, a šírením nezmyslov, akoby zrazu sa masívne adoptovali deti homo párom je klasický dôkaz a príklad stádovitého demagogizmu, kedy ľudia, ktorí možno v bežnom živote sú v celku racionálni, zrazu, ak im niektorí katolibanci predložia fiktívny obraz o rodine, a nešťastí, čo spôsobia homopartnerstvá…, pritom k ničom nedošlo a nedochádza v krajinách, kde už roky rokúce fungujú, tak takíto ľudia sa menia možno neúmyselne ale naprogramovane na demagógov, bez logickej súvislosti faktov, lebo vidia strašiaka v homo zväzkoch, ktorým ich niekto účelovo straší. Nech by bola akokoľvek rodina chránená pseudo zástancami a bojovníkmi za údajnú, rozprávkovo dokonalú tradičnú rodinu, tak prsne do tej istej rodiny sa budú vždy rodiť aj homosexuáli, teda aká ochrana, pred kým? Potom sa nečudujme, že sú rodičia, ktorí pod odsúdenia hodným tlakom a naučeným stereotypom, najmä katolibancov, odvrhnú svoje vlastné deti kvôli ich sexualite, keď zahodia v určitom veku dieťaťa všetky tie roky radostí, starostí, zážitkov a rodinného puta, zrazu, náhle, lebo… dieťa je homosexuál(?) … nehovoriac o stereotypoch mužských a ženských rodov, akoby bateťáci boli automaticky gejovia, a futbalistky, alebo kulturistky lesby, či bežnejšie, že sa rodičia čudujú, ak sa dozvedia o sexualite svojich detí, že… ako je to možné…, keď napr. syn hraje aj futbal, aj chodí na ryby, aj posedí v krčme… a možno sa sem tam pobil…, a je homosexuál… Tak potom ako by sme chápali mužov-manželov, ktorí nevedia doma nič poriadne urobiť, ani opraviť, a naopak, čo taká manželka, ktorá má rada veľké autá, kladivo a hasák…? V ostrom protiklade sú muži, ktorí potláčajú svoju prirodzenosť, a vo vyšívaných obrusoch kážu iným ako žiť, ako mať a starať sa o rodinu, ak oni sami ju odmietajú, a nehovoriac o ženách v plachtách, ktoré svoju prirodzenú funkciu nositeliek života absolútne zavrhli. Tak títo majú byť zárukou jedinej a neomylnej pravdy? No určite. Realita bežného života poráža každý deň takýchto mudrlantov…, ktorí žijú vo svojom fiktívnom svete…

 4. ja tiez zasnem, podobne ako erdel… my, neonacisti sme z vas, Laura, jemne povedane, dezorientovani – jeden den sa tak krasne zastanete nasho vodcu, az sme z toho dojati. nam nevadi, ze ste asi postihnuta vlcou tmou, ked vam unikli mnohe pitoreskne detaily z nasej a nasho vodcu nedavnej minulosti, my vas vitame s otvorenou narucou a zdvihnutou pravicou. a potom to takto, s prepacenim dojebete! buzerantov sa zastavate, proti nasmu hlavnemu spojencovi, svatej cirkvi rimsko-katolickej taketo nechutne pamflety pisete! Kto vas podplatil, priznajte sa! Lebo inak s vami zuctujeme!  slovenskibranci.sk

 5. matej fedorov

  dobre napisane,myslim ze mozem s autorkou suhlasit.sam zijem v zahranici uz dlhe roky,4% ludia mi nevadia,to co robia doma ci v sukromi je kazdeho osobna vec…aj s takymi ludmi som v /pracovnom/ kontakte…nevidim ale dovod preco by ich tzv inakost mala byt dovodom na nejake vynimocne spravanie,preco by im to malo priniest nejake vynimocne postavenie…su iste zakladne moralne hodnoty ktore sa nemenia preto lebo si to zela mensina-ale presne naopak-lebo prevazuje/este stale/nazor vacsiny…

Komentárov 1 - 5 z 5Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?