Publikované: 01.05.2013

LIBERÁLI SÚ ZA ZRUŠENIE VUC!

Kampaň do volieb VUC sa pomaly rozbieha. Politické strany sa predbiehajú v tom, koho nám predstavia ako svojich kandidátov na županov. Uzatvárajú sa koalícia, kšeftuje sa o miesta na kandidátkach.

Opäť nám budú tvrdiť ako im ide o naše blaho, ako je nevyhnutné zvoliť toho ktorého kandátata na župana, pretože keď tak nespravíme, stane sa nenapraviteľná chyba a svet ako ho poznáme zrejme čaká záhuba.

Hluk, splašky, hlúposti a vymývanie mozgov! Nikto sa už vôbec nepozastaví nad tým, aký majú zmysel VUC, či od prijatia zákona 302/2001 o samospráve vyšších územných celkov, sa kraje, tak ako ich poznáme v praxi osvedčili.

Nikto nepremýšľa o tom, či  VUC ako súčasť  Verejnej správy sú skutočne efektívne, lacné a občanovi priateľske inšitúcie, čí posilňujú individuálnu slobodu alebo nie.

Najviac mrzí, že so serióznou anlýzou neprichádzajú žiadne politické strany, ktoré sa hlásia otvorene k liberalizmu alebo k liberalizmu ekonomickému.

Liberáli sa vždy snažia o to, aby priestor medzi občanom a štátom bol čo najmenej vyplňovaný ďalším a ďaľším byrokratickým medzičlánkom. Viem, oponenti hneď spustia krik o demokracii, subsidiarite a priblíženi sa moci k občanovi.

No je v skutočnosti tomu tak?

Po prvé medzi slobodou a demokraciou, nie je znamienko rovná sa.

Po druhé vytvorením ôsmich socialistických miništátikov, ktoré rozhodujú o každodenných problémoch ľudí v krajoch prostredníctvom úzkej skupiny ľudí, sme priestor slobody jednotlivca neposilnili, ale naopak oklieštili.

Liberáli by mali prísť so svojou predstavou Verejnej správy a štruktúry výkonnej moci na Slovensku. V tomto majú liberáli svoj politický dlh.

Pokúsim sa teda niektoré veci načrtnúť a ponúknuť nápady. Už vopred vravím, že si nenárokujem dokonalú odbornosť mojich návrhov a nie je to ani mojim cieľom.

Liberáli by mali predstaviť koncept iného Slovenska!

Slovenska ako krajiny slobodných jednotlivcov, kde sa individuálna sloboda, kryje so zodpovednosťou.

Môj návrh, preto znie: Funkčná efektívna vláda pozostávajúca z 11 ministerstiev a štátna správa pozostávajúca z 57 integrovaných okresných úradov.

Spojiť  do jedného kontaktného miesta všeobecnú štátnu správa, špecializovanú štátnu správu, finančnú správu a správu sociálneho a zdravotného zabezpečenia ako úradov, ktoré zabezpečujú štátnu moc v území. Tu je základný rozdiel oproti reforme ESO, ktorá neintegruje Finančnú správu, Socilálnu poisťovňu a Všeobecnú zdravotnú poisťovňu. Zároveň jednostupňová samospráva pozostávjúca zo samosprávy miest a obcí.

Nepochybne i regióny potrebujú formulovať svoj hlas v politickom systéme na Slovensku. To sa však dá dosiahnuť zmenou zákonodárneho zboru, dnešnej Národnej rady SR na dvjkomorový. Pozostávajúci zo Snemu NR SR, kde by sa pomerným systémom tak ako doteraz (Slovensko ako jeden volebný obvod) volilo 101 poslancov a zo Senátu NR, kde by sa jednokolovým vačninovým systémom volilo v 57 obvodoch, kopírujúcih 57 okresov integrovanej štatnej srpávy, 57 senátorov.

Novozvolení senátori, by boli tým skutočným hlasom regiónov a onbudsmani v jednotlivých územiach a verejným dohľadom integrovaných okresnych úradov.

Zároveň by si takéto nové politické a územnosrpávne členenie vyžadovalo zrušenie VUC, Sociálnej poisťovne, Všeobecnej zdravotnej poisťovne, Finančnej správy a 49 mandátov dnešnej NR SR.

Podľa môjho názoru sa VUC neosvedčili.

Tých argumentov, pre moje tvrdenie, je mnoho. Mnohí ich poznáte z posledných dní. Či už je to neschopnosť riešiť stav ciest, pričom na cestnej dani VUC vyzberajú niekoľko miliónov euro ročne alebo transfery do školstva, kde sa nakoniec peniaze na zvýšenie platov ostatného personálu ani nedostali k týmto zamestnancom.

V posledných dňoch sa hovorí o škandále Horné Plachtince. Dokonca sa ide podávať trestné oznámenie. Lenže Horné Plachtince nás, ako daňových poplatníkov nestáli ani jedno euro. Pričom VUC od svojho vzniku nás stáli už niekoľko stoviek miliónov euro. Je len zvláštné, že nikomu z tých, čo kričia na Horné Plachtince, že sú obludou a škandálom, vôbec neprekážajú gigantické obludy s menom VUC. Nikomu neprekáža, že tieto obludy na svoju propagáciu míňajú rádovo milióny euro, kupujú si lokálne noviny a televízie alebo si berú bankové úvery!

Asi najväčším škandálom je počíňanie Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Neochota vedenia TSK predložiť rozpočet kraja na roky 2013-2015. Zmluvy na propagáciu kraja vo výške 700tis. euro a dlhodobé fungovanie v rozpočovom provizóriu, aj to je dnes VUC.

Liberáli by sa teda nemali pýtať koho voliť, ale čo voliť?

Preto sa ja osobne volieb do VUC nezúčastním a budem trpezlivo čakať, že snáď sa raz objaví politický subjekt, ktorý sa dokáže, citujúc klasika: “ s týmto chorým prvkom” (VUC) na našej poltickej scéne vysporiadať. Je načase odmietnuť aj v prípade volieb do VUC stratégiu voľby menšieho zla!

Páči sa mi heslo:

LIBERÁLI SÚ ZA ZRUŠENIE VUC!

 

 • SlabéVýborné (0 skóre, 14 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

2 Komentárov

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. Ďalšia politologická katastrofa a mentálny skrat od niekoho, kto sám seba vydáva za liberála a kto má ďaleko k liberalizmu. Väčšinové voľby na hlúpej klérokomunistickej Slovači ? Dvojkomorový parlament ? Ďalší, ktorý si myslí, že hlúposť Slovákov je možné odstrániť revolúciou vo volebnom systéme ? Ktorý si myslí, že VÚC je apriori zlé, ktorý ale už nechce vnímať výkon práce červeného obsadenia tých zlých VÚC, ktoré tam, mimochodom, bolo zvolení väčšinovo. Dôvodov, pre ktoré chápem článok ako blud, by som mohol napísať viac, ale bola by to len strata času.

 2. Prosto, ako keby písal teroretik Blaha.

  1. Peter Kralik

   Čo tak prvých 14dni 2x denne Neurol 1.0 a Hypnogen a potom po 14dňoch Lexaurin ja viem, že to nic nevyrieši, ale aspoň to zastaví na 14dní tú slovnú hnačku :-) ))

   1. Hm, tak príkladného konzervatívneho anarchistu isto radi privítajú jehovisti-anarchisti voľného trhu na večné veky a nikdy inak z portálu Menej štátu. Tí sa aspoň nehlásia k liberalizmu až tak ostentatívne ako Ty.


Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?