Publikované: 31.12.2019

Liberalizmus, demokracia a kresťanstvo

Liberalizmus je ideológia. Viaže sa ako prílepok na demokraciu. Sloboda je alebo nie je. Demokracia je alebo nie je. Tu niet o čom. Alebo je? Hmm…
Nový zákon je najúžasnejší príbeh, ktorý to potvrdzuje. Dáva slobodnú vôľu kresťanstvo prijať alebo odmietnuť. Na základe slobody a slobodnej vôle, v opore o rozum a schopnosť porozumieť odkazu kresťanstva a posolstvu Slova (Ježiš).

Ak sa dostanete do moci islamu, mienim radikálny najmä sunnitský islam, skúste ho omietnuť. Vieme, že aj kresťanstvo je rozdelené na katolícke a protestantské, východné a západné. Nik a nič nikomu nebráni slobodne prijať, odmietnuť alebo konvertovať.
Islamským odpadlíkom, dokonca inovercom, hrozí smrť. Islam tvrdí, že ľudia sa rodia ako moslimovia.
Sloboda platí aj pre judaizmus. Môžete sa narodiť ako židia, ale zomrieť ako ateisti alebo kresťania. Pozrite prozelytizmus: https://sk.wikipedia.org/wiki/Proselytizmus
Článok je odťažitý od falošného politického kresťanstva ako aj od politického islamu. Rovnako od sionizmu, založenom na radikálnom politickom judaizme.
Násilie nie je vlastné pravému kresťanstvu ani jeho odpadlíckym vetvám, o pravosti kresťanstva možno uvažovať aj vo vzťahu k katolicizmu. S tým sa ale tiež článok nezaoberá. Násilie pácha len sektárske „kresťanstvo“.
Slobodou disponuje výlučne ľudská bytosť ako osoba (vedomie ja a sebauvedomenie ako som) v jej troch rozmeroch: telo, duša, duch (spirituálna zložka). Boh je JHWH („Som ten, ktorý som…“). Ktorý je ten pravý? Židovský? Islamský? Kresťanský? O čom to „točí“ pápež František?
Ľudská osoba ako diachrónno-synchrónne (seba) vedomé kontinuum od počatia, po narodení až po prirodzenú smrť, začína sa vnímať a svoje sebauvedomenie nadobúda postupne už v tele matky.
Ľudská bytosť, postupne ako osoba, v jeho ontogenéze nadobúda vedomie, rozum, intelekt, začína emočne vnímať samú seba, prostredie okolo seba a zisťuje, že je a má svoju vôľu (obdobie vzdoru) a neskôr, že jej sloboda je vonkajšia a vnútorná, hmotná a nehmotná, otvorená alebo obmedzená.
Sloboda je výlučný atribút ľudskej bytosti v jej existenčnom a existenciálnom rozmere.
Spor liberáli verzus konzervatívci je vedený v prostredí definície a chápania pojmu sloboda verzus kresťanská viera a učenie, cez nesprávne chápanie Nového zákona ako zákona, príkazu, odmeny a trestu. Chyba: Nový zákon je možnosť. Nie príkaz. Učenie v obrazoch, príbehoch a skutkoch, spojených s osobou „Slova ktoré „telom sa stalo a prebývalo medzi nami…“.
Na počiatku bolo Slovo, je dnes, bude aj na konci. To je všetko, nič viac ani menej. O tom je kresťanstvo.
Sloboda je v neslobode a zodpovednosti za slobodu. Sloboda moja, vaša. Zodpovedná sloboda. Sloboda ja a spoločnosť.
Sloboda je aj utrpenie. Ježiš sa slobodne rozhodol, čím definoval a potvrdil najvyšší ľudský typ slobody, založenej na Láske k ľudstvu…
Vzdávam hold a česť padlým hrdinom za vlasť, národ a slobodu…
Odmietam islamistický samovražedný terorizmus scestnej islamistickej eschatológie (prísľub raja za smrť druhých).
Samovražda je podľa kresťanského učenia rovnaký hriech ako zabitie zdravého ľudského plodu v tele zdravej tehotnej ženy.
Zmienim pedofíliu. Na pokus otvoriť Overtonovo okno denníkom SME reagoval parlament sprísnením jej trestnosti:
https://domov.sme.sk/c/22161004/ako-pedofili-dokazu-prezit-plnohodnotny-zivot.html
https://domov.sme.sk/c/22159054/hovorili-sme-s-pedofilnym-ucitelom-niektorym-z-nas-nedochadza-ze-sex-dietatu-ublizuje.html
https://domov.sme.sk/c/22291630/propagovanie-pedofilie-nekrofilie-a-zoofilie-bude-od-januara-trestnym-cinom.html Tagy pre Google: Fília, eros, storgé, agapé https://www.pedofilie-info.cz/
https://www.youtube.com/watch?v=1z-c5Vha750
Mám sa odťažito k pojmu nebo, raj a peklo (očistec) po smrti; budem-nebudem mať osobný zážitok (eschatológia) čo sa má stať, nech sa stane. Kresťanstvo je ťažký nástroj, nezvládnu ho všetci, čo sa majú za kresťanov… (dodržiavať „desatoro“ nestačí; pôvod má v Starom zákone, Nový prináša čosi  naviac a plus).
Za večný pekelný oheň má Písmo skôr gehennu (https://en.wikipedia.org/wiki/Gehenna). Myslené skôr obrazne ako večný oheň vo význame zničenia, nihilácie, hriešnikov… (bez nároku na posmrtný život). Predstava reálnych ohnivých pekelných múk sa prieči nekonečne silnej Božej a Ježišovej Láske…
Samozrejme, že to platí aj liberálov. Slobodne si vybrali. Či?: „Tak, koho že ste to slávili, aké a čie hodnoty uctievali?“ Príznačná pre liberálov je ich ateistická a dialekticko-materialistická negácia eschatológie: „Žijem tu a teraz“. Nie potom.
Aj prezidentka, liberálka, je tak trochu veriaca kresťanka. Bude mať diel na Ježišovej hostine? Aj „progresívci“ a ich Progresívni veriaci? Pápeženci? Uctievači neomarxistického kresťanstva? Pre istotu? Lebo čo ak..? Kohože to máte za „šéfa“?
Spor liberáli verzus „konzervatívci“ (radšej tradicionalisti) prebieha aj vo svetskom prostredí ale aj vo vnútri katolíckej cirkvi (výklad textu zrejme upravovaného, škrtaného, dopĺňaného Písma). Som si všimol, že každá konfesia a denominácia má svoju verziu prekladu, ktorú má za pravú…
K tomu mám len: „Oddeľte sa od nich.“
V prostredí svetského života spoločnosti je konflikt vedený na poli definície pravdy, etiky a hodnôt.
Liberáli otvárajú možnosti slobody, individualizácie a individuácie ľudských práv…
Postavili ľudské slobody a práva proti ľudským právam a slobodám.
Liberalizmus má korene vo Veľkej osvietenskej francúzskej revolúcii. Súčasný radikálny liberalizmus relativizuje zvyšky tradičných a osvedčených ľudských právd a všeľudských hodnôt.
Jeho výsledky sledujeme v dennom spravodajstve z domova aj zo sveta. Liberalizmus otvorene odmieta kresťanské pravdy a kresťanský hodnotový systém, ktorý nie je len kresťanský (!) ale všeľudský! Má „len“ smolu, lebo ho reprezentuje a predstavuje nenávidené kresťanstvo)?
Nevmestí sa do svetského systému vecí? Lebo nepohodlný pre ľudský faktor? Lebo beľmo? Hmla? Šedý či zelený zákal? Zrejme.
Liberalizmus sa ako ideológia a politický smer dá zatriediť takto:
https://antonadamcik1.blog.sme.sk/c/496336/liberalna-demokracia-je-slepa-vetva-hoci-nevyhnutna.html
Sloboda je hmotná, priestorová, vnútorná (myslenie, cítenie, prežívanie) vonkajšia, nehmotná (viera, nádej, láska), skutková… (konštatujem prevahu hmotnej a priestorovej slobody, zameranosť na materiálne veci).
Hodnoty sú hmotné a nehmotné. Konštatujem prevahu hmotných hodnôt nad nehmotnými; hmotné a nehmotné slobody a hodnoty nie sú v rovnováhe. Dôkaz: Slávenie Vianoc.
Pre lepšie pochopenie a porozumenie pojmu sloboda z pohľadu kresťanskej viery a učenia a nielen kresťanskej etiky (zmysel pre mieru vecí a svedomie) a pre vlastnú tvorbu a dotváranie poznania a názoru, odporúčam (text hore bol úvod):
https://www.youtube.com/watch?v=pXieXL_BS20&list=PLIzsQMptV5HY0ywSuY6LOwCwoLm4Ey8rk&index=3&t=0s
https://www.youtube.com/watch?v=KWGFOHA0Qvw&list=PLIzsQMptV5HY0ywSuY6LOwCwoLm4Ey8rk&index=5
Kresťanstvo je najslobodnejšie, ak kto chce aj najliberálnejšie a najdemokratickejšie náboženstvo sveta. Slobodnejšie, demokratickejšie a funkčnejšie, než ktorýkoľvek nedokonalý politický systém svetských vecí; ten sa mení, ale kresťanstvo ostáva. Je stále modernejšie a naliehavejšie, lebo…
Ibaže praví kresťania neboli a nie sú z tohto sveta. Iba v ňom žijú…
Odkaz liberálom: Nechajte ich na pokoji.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?