Publikované: 20.04.2020

Liečba krvnou plazmou?

USA a UK spolupracujú na spustení experimentálneho projektu liečby Covid-19 krvnou plazmou vyliečených osôb v rekonvalescencii.

Imunitný systém osôb s Covid-19 si vytvára protilátky, ktoré napádajú vírus v tele. Hromadia sa v krvnej plazme.
Britský National Health Service Blood and Transplant (NHSBT) vyzýva, aby ľudia, ktorí sa zotavili z Covid-19, darovali svoju krv pre experimentálne účely:
https://www.nhsbt.nhs.uk/how-you-can-help/convalescent-plasma-clinical-trial/
Vie sa, že ochorenie má ľahký, stredný a ťažký priebeh. Aj, že Remdesivir a hydrochlorochín majú rôzne efekty liečby podľa typu a závažnosti klinických prejavov.
Všeobecne vieme aj, že v plazme sa nachádzajú a telom putujú agens aj protilátky. Živnou pôdou pre Covid-19 sú najmä pľúca. Vie sa aj, že každá osoba reaguje inak. Štatistiky sú „milosrdné“ voči deťom a mladistvým a osobám stredného veku. Riziko prináša aj inak oslabená staroba (jedna z prvých štúdií Lancet: http://www.blogovisko.sk/najrizikovejsou-je-staroba.html
Nie je spoľahlivo zodpovedaná otázka prirodzeného nadobudnutia imunity vyliečeného populačného „stredu“ ani účinnosť vakcín, ktoré zatiaľ neexistujú…
Otvorenou otázkou je aj „premorenie“ spoločnosti a hypotéza „kolektívnej imunity“ nadobudnutej rozvoľnením ochranných opatrení.

Otváranie ekonomiky pre ekonomiku a zisk plus bohatnutie bánk na Covid-19 (úver, úrok) vidím ako rizikové a predčasné. Na vyrovnaný rozpočet možno „v pohode“ zabudnúť. Som za pokračovanie ochranných opatrení.

V USA sa do projektu zapojilo 1500 nemocníc. Britská NHSBT skúma vyliečených v rekonvalescencii, či je ich plazmu možné podať iným chorým pacientom.
Ak Covid-19 začal „žiť“ a obiehať planétu Zem v novembri, od toho uplynul pre infektológiu, epidemiológiu, imunológiu a mikrobiologické technológie, veľmi krátky čas na relevantné závery. Medicínska veda a mikrobiológia sa opiera o poznatky so SARS v roku 2013 a vírus HIV. To je asi tak všetko.
NHSBT vyzýva britských občanov: „Potrebujeme ľudí, ktorí sa zotavili z koronavírusu (COVID-19), aby darovali krvnú plazmu, ako súčasť klinických testov, ktoré by pomohli národnému úsiliu proti vírusu.“

Vyspelá civilizácia má na stole dva problémy:
1. Ekonomickú a finančnú krízu kapitalizmu;
2. Krízu Covid-19.
Bod 2 posilňuje krízu v bode 1 a oba body vzdialene pripomínajú Hlavu XXII). Sú na seba pevne naviazané, čo svet v takom rozsahu a hĺbke ešte nepoznal, mimo krízu 1929 a Španielsku chrípku.
Poznámka k prvému bodu, aby bolo jasno:
Ide o ďalšiu z cyklických kríz kapitalizmu, nie socializmu. Posilnenú a prehĺbenú Covid-19. Tu a teraz „neriešim“.
Prednostne pred hľadaním pôvodu a „vinníka“ kde pomer Čína-USA je tak pol na pol reálne aj konšpiračne ale aj geopoliticky (prestíž Číny a prezidentské voľby v USA) má ísť o zdravie a životy pred ekonomickými a obchodnými záujmami (základné ľudské práva!).

Doba trvania krízy je neznáma. Prvá bude hlbšia, než kríza 1929. Druhá ju prehlbuje a „nevie sa“ kedy a či odoznie a „stratí sa“ Covid-19. Je na svete tak ako SARS, MERS, HIV. A kedykoľvek sa môžu vrátiť.
HIV si berie svoju daň prednostne od homosexuálov (ich predáci to neradi…). Ale je to tak. Štatistiky.
Ekonomické opatrenia EÚ a Slovenska sú experiment s neznámym výsledkom. Ochranné opatrenia sú „slepé“ nevie sa, ktoré z nich sú reálne účinné…
Ak by sa aj EÚ chcela angažovať v koordinácii ochranných opatrení, musela by mať na stole relevantné vedecké referencie. Nemá. Aj preto sú pandemické, ekonomické a politiké opatrenia na jednotolivých členských štátoch.

A tu sa pozastavím pri Orbánovi: Nie je na mieste obava zo zneužitia moci. Parlamentnou väčšinou neboli dotknuté základné demokratické piliere:
1. Parlament zrušený nebol, pracuje;
2. Ústavný súd je funkčný;
Kľúčovým prvkom demokracie sú parlamentné voľby. Všeobecné voľby sa konajú v roku 2022. Prinesú výsledok.
https://www.bbc.com/news/world-europe-52308002?intlink_from_url=https://www.bbc.com/news/topics/cvenzmgywd4t/vladimir-putin&link_location=live-reporting-story
Eurokomisárka Věra Jourová sa v  nedeľných Otázkach Václava Moravce so spolubesedníkmi nechala počuť, že Článok 7 Lisabonskej zmluvy proti Maďarsku (plus Poľsko) aktivovaný nebude; Maďarsko má svoj parlament a ústavný súd:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1126672097-otazky-vaclava-moravce/220411030510419-otazky-vaclava-moravce-2-cast/
http://www.blogovisko.sk/ep-odsudzuje-kontroverzne-kroky-madarska-a-polska.html
Odkaz moci chtivej anti orbánovskej liberálnej ľavici aj do lavíc EP a EK: Prestaňte tárať, šíriť poplašné správy (v Maďarsku trestné!) a pokojne sa rozíďte. Robte čo máte a nestrkajte nosy do vnútorných záležitostí členských národných, suverénnych a zvrchovaných štátov EÚ…
Viktor Orbán pracuje a koná pre Maďarsko a jeho ľud; na tradičné, štandardné “demokratické tančeky” v dobe Covid-19 niet času. Po odoznení pandémie sa činnosť vlády a parlamentu vráti do “normálu”.
Osobná poznámka: Niektoré parlamentné procedúry by som beztak skrátil.

Ako v predošlom článku, aj na záver tohto znova odkazujem európskym a slovenským „elitám“ na:
Základný nepodmienený príjem na dobu do odoznenia Covid-19 alebo dobu trvalú.
Tak káže základné ľudské právo na dôstojný život od počatia po prirodzenú smrť. Zdravie a život majú prednosť pred plným nákupným košom a ziskom priemyselného a finančného kapitálu.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?