Publikované: 16.05.2014

List Putina z 15.5.2014

Vážení kolegovia,

Na začiatku apríla sme navrhli urýchlené konzultácie s cieľom rozvinúť koordinovanú akciu k stabilizácii ekonomiky Ukrajiny a udržateľných dodávok a tranzitu ruského plynu v súlade so zmluvnými podmienkami.

Uplynul viac ako mesiac. V Moskve sa konali konzultácie so zástupcami niektorých krajín mimo EÚ, v ktorých naši partneri plne zdieľajú obavy o situáciu s ukrajinskou platbou za dodaný plyn z Ruskej federácie a rizikom nedostatočnej úrovne zásob plynu v podzemných zásobníkoch plynu na Ukrajine.

Čo sa týka krajín – členov EÚ, pre túto chvíľu sa konalo len stretnutie vo Varšave s delegáciou na čele s komisárom pre energetiku G.Ettingerem so zástupcom ukrajinskej strany Yu.Prodanom. Bohužiaľ, musíme konštatovať, že neboli prijaté konkrétne návrhy na stabilizáciu situácie s realizáciou zmluvných povinností Ukrajinského nákupu a zaisteniu spoľahlivého tranzitu k našim partnerom.

Navyše, počas tejto doby sa situácia s platbami za ruský plyn len zhoršila. Na účet “Gazpromu” nedošla jediná platba za dodávky na Ukrajinu. Celkový dlh sa zvýšil z ukrajinskej strany z 2237 miliárd na 3508 miliárd.

A to napriek skutočnosti, že ukrajinská strana obdržala prvú tranžu finančnej pomoci od Medzinárodného menového fondu vo výške 3,2 miliardy amerických dolárov.

Za takých okolností ruská strana, v prísnom súlade so zmluvou, vystavila účet na predplatné dodávky plynu na Ukrajinu a od 1.júna bude dodávať zemný plyn v množstve predplatenom ukrajinskou stranou.

Chcel by som ešte raz zdôrazniť, že sa jedná o vynútené rozhodnutie. Rusko je stále otvorené smerom k pokračovaniu konzultácií a spoločných akcií s európskymi krajinami na normalizáciu situácie. Z našej strany očakávame väčšie zapojenie Európskej komisie do dialógu, aby sa vy pracovali konkrétne spravodlivė riešenia na stabilizáciu ekonomiky Ukrajiny

15.mája 2014

Vladimír Putin

  • SlabéVýborné (+4 skóre, 10 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?