Publikované: 31.12.2020

Lukašenko pripravuje novú ústavu a zmenu charakteru štátu

Minsk 31. decembra. Bielorusko nemôže viesť exilová vláda ani exilová “prezidentka“. Alexander Lukašenko znova obvinil opozíciu a jej vodcov v zahraničí z pokusov o uchvátenie moci v štáte. Iba bieloruský ľud môže vziať moc súčasnému prezidentovi. A len na základe ústavy. Vyhlásil to znova Lukašenko. Westernu to nevyhovuje. Usiluje o „oranžový“ prevrat judášskymi grošmi a táraním o demokracii a slobode. Nefunguje to. O Slovensku na konci článku (silvestrovský prídavok).

Pokus o prevrat v Bielorusku zlyhal napriek finančným injekciám a priamej účasti ďalších štátov na organizovaní protestov v republike. Uviedol to 30. decembra bieloruský prezident Alexander Lukašenko počas návštevy špeciálneho policajného oddielu Ústredného riaditeľstva pre vnútorné záležitosti Výkonného výboru mesta Minsk, ktorý citovala tlačová agentúra BelTA.
MINSK, 31. decembra. Bieloruské ľudové zhromaždenie (ANC) nie je oprávnené meniť žiadne ústavné normy, uviedol bieloruský prezident Alexander Lukašenko v rozhovore so zástupcami Republikového vedeckého a praktického centra pre detskú onkológiu, hematológiu a imunológiu, ako aj s mediálnymi pracovníkmi, uviedla tlačová služba bieloruského prezidenta.
https://regnum.ru/news/polit/3155750.html
Prezident Bieloruska vymenoval podmienku, za ktorej je pripravený opustiť post hlavy republiky. Bieloruský vodca to povedal dnes 30. decembra počas svojho prejavu pred minským oddielom OMON.
Bielorusko je unitárnou republikou prezidentského typu. Hlavnou zbierkou pravidiel a zákonov je ústava.
Z času na čas je v Bielorusku nastoľovaná otázku tranzitu moci. V roku 2019 opäť začali hovoriť o zmene základného zákona krajiny, čo by v prípade, že by sa to stalo, mohlo teoreticky znamenať prípravy na presun moci k novej hlave štátu po nových prezidentských voľbách.
Alexander Lukašenko mieni odovzdať moc cestou riadnych nových volieb po ľudovým referendom schválenej Ústave Bieloruskej republiky.
Prezident 28. decembra podpísal výnos č. 492 o zvolaní 6. Bieloruského ľudového zhromaždenia.
Jeho účelom má byť Lukašenkom avizované celonárodné prediskutovanie problémov, ktoré nastolili prezidentské voľby. Výstupom zhromaždenia má byť text novej Ústavy Bieloruska, ktoré sa ňou stane parlamentnou republikou (oslabí postavenie prezidenta, ktorý vládne dekrétmi a výnosmi).

Postup Lukašenka v konštitúcii novej ústavy bude podobný ruskému putinovskému. Lukašenko bude môcť znova kandidovať tak, ako Putin, ktorého predošlé prezidentské obdobia na návrh Valentiny Tereškovej (prvá ruská, sovietska, ženská kozmonautka) boli novou (treťou) Ústavou RF zo 4. júla anulované.
Poznámka: Putin sa môže a nemusí pre kandidatúru rozhodnúť. Postačí, ak bude sedieť v čele Štátnej rady RF, ktorá bude mať „pod palcom“ prezidenta aj predsedu vlády Ruska.

Lukašenko aj pre médiá: „Na Bieloruskom ľudovom zhromaždení budú najvyspelejší vlastenci našej krajiny. Budú tam ľudia, ktorých tam pošlete,” povedal.
Zhromaždenie nebude ústavodarný ani zákonodarný zbor, bude diskusný orgán pre kreovanie novej ústavy (predpokladá výbory a komisie).
„Podozrievajú ma, že si chcem rozšíriť právomoci a upevniť moc. Nie. Odovzdám vám ju (ľudu) v nových voľbách.“
https://www.belta.by/president/view/vsebelorusskoe-narodnoe-sobranie-nikakie-konstitutsionnye-normy-menjat-ne-upolnomocheno-i-ne-budet-422461-2020/
31. decembra, Minsk /Corr. BELTA /. V Minsku začala nominácia delegátov na VI. Bieloruské ľudové zhromaždenie. BelTA o tom informoval podpredseda organizačného výboru pre prípravu Bieloruského ľudového zhromaždenia, podpredseda výkonného výboru mesta Minsk Artem Tsuran.
https://www.belta.by/society/view/tsuran-minsk-na-vsebelorusskom-narodnom-sobranii-predstavjat-370-delegatov-422483-2020/
Sila zhromaždenia bola stanovená na 370 delegátov, zástupcov podnikov, pracujúcich, tretieho sektora, z toho 168 žien.
https://www.belta.by/interview/view/privalov-delegaty-vsebelorusskogo-narodnogo-sobranija-ljudi-neravnodushnye-k-sudbe-strany-7604/
Zastúpené budú všetky segmenty obyvateľstva: od robotníkov, stavbárov, priemyselníkov, lekárov, učiteľov, vedcov, podnikateľov až po vedúcich kapitálových podnikov. „Na ľudový kongres sú nominovaní tí najlepší z najlepších, tí, ktorí sú skutočne schopní realizovať rozhodnutia dôležité pre krajinu, sú naklonení tvorivej práci v mene svojej budúcnosti, svojej krajiny,“ uzavrel Artem Tsuran.
Všeľudové zhromaždenie sa uskutoční 11. a 12. februára 2021.
O novej Ústave Bieloruska nerozhodne parlament ale referendum (!)
Lukašenko krajine vládne od roku 1994; koncom novembra uisťoval, že po prijatí novej ústavy už nebude zastávať prezidentskú funkciu. Zároveň tvrdil, že nový základný zákon je potrebný, ale o konkrétnych reformách ani termínoch nehovoril. Aj preto opozícia jeho výrokom neverí a trvá na tom, že ústavnej reforme musí predchádzať Lukašenkov odchod z čela štátu.

Aké ústavné postavenie má inštitút referenda na Slovensku? Je Slovensko plnokrvné demokratické zriadenie v zmysle vlastnej ústavy?
Je (nie je) slovenská Ústava od prevzatia moci Matovičovou vládou zdrap popísaného papiera a trhací kalendár v rukách bezprecedentnej pseudo demokratickej štvorkoalície? Áno či nie?
Šťastlivý nový rok!

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

 

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?