Publikované: 29.08.2020

Má Poľsko „zálusk“ na bieloruské Grodno?

GRODNO v Bielorusku sa nachádza asi 15 km od poľských hraníc, ku ktorým sa sťahujú jednotky poľskej armády, USA a NATO.

                       
https://en.wikipedia.org/wiki/Grodno

Lukašenko je v strehu, mobilizoval polovicu svojej armády po súvahe aj spravodajských info, že Poľsko, v rámci prípadného vojenského zásahu NATO pre účel „demokratizácie“ Bieloruska a slobodných volieb, mieni si vraj vziať „späť“ tento región. Poliaci by radi nazad aj východnú časť, o ktorú prišli jej ruským záborom.
Slovensko sa „akosi nemá“ k Podkarpatskej Rusi, Zakarpatskej Ukrajine. Maďari prelievajú „trianonské slzy“. Predbežne „dávajú dokopy“ jednotnú maďarskú stranu, a zatiaľ, musia sa uspokojiť s dvojjazyčnými nápismi, najnovšie (od Grodna do Želízu): aj na autách mestskej polície v Želízi („podbehlo“ mi). Hmm… (dôležité!!!).
Ešte by som odporúčal doplniť aj slovenské nápisy na smetných nádobách a stojiskách maďarskými (sklo, papier, plasty, zmiešaný komunálny odpad…) urobíte úžasnú službu tým, čo do nich nevedia trafiť a odpad hádžu kde sa im práve hodí… najmä na južnom Slovensku. Osobitne pre Rómov, hlásiacich sa k maďarskej národnosti. Tam by som ale skôr rómčinu. Či? Skúste prípadne mestským policajtom, aby sa menej rozvážali autom a viac chodili v hliadkach. Pozor! Na uniformách nemajú označenie városi rendőrség. Čo s tým? Hmm…

Poznámka: Zabúdame na rómsku etnicko-národnostnú menšinu! Ale to je skôr dobrý podnet pre predsedníčku Progresívneho Slovenska… (a pre odpoveď na otázku vo veci zákona o štátnom jazyku).
Vieme, čo bolo a stále trvá ako jeden z hlavných vnútorných problémov Ukrajiny? A vieme uviesť štáty EÚ, ale nielen Európy, kde majú všade dvoj-troj a viac jazyčné nápisy?
Ukrajina zlyháva, rozkladá a rozpadáva sa v dôsledku extrémneho nacionalizmu (jazykový zákon!).
Slovensko môže byť špičkovým vzorom v rešpekte a úcte k národnostným a etnickým menšinám! Snáď jediné, ktoré najmä maďarskej (!), ide “po ruke” tak ako nikde! A ešte, ešte, ešte… (až dokedy?)
Sťažujú si Rusíni, Rómovia?

Viac by sa dalo aj o Dohode Molotov-Ribentrop tu (možno porovnateľné s Viedenskou arbitrážou a pričlenením južného Slovenska Horthyovskému Maďarsku a útokom Poľska na severné časti Česka a Slovenského štátu plus Malá vojna Maďarov proti slovenskému Spišu koncom marca 1939).
Prvá sa má za nedokončenú, pokračovaním bola druhá svetová vojna. Tá otvorila ďalšie problémy a tiež územné nároky. A revanšizmy. Aj dnes. V dobe rozvinutej Európskej únie a jej hodnôt. Lebo.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?