Publikované: 31.12.2013

Malé okienko slovenčiny – pohrajme sa so slovom ban

Na internete môžete občas nájsť slovo, ktoré ani zaboha v slovníku slovenského jazyka neviete nájsť. Jedným z nich je slovo zabanoval, zrejme odvodené od základu “banovať” s koreňom “ban”.

V kontexte je viac ako zrejmá že nejde o ľutovanie. Veta “S ľútosťou oznamujem, že ma zabanovali, takže už neodpoviem” nedáva zmysel.

Tak som zamyslel, čo znamená “ban”. A keďže na internete sa často píše bez diakritiky, slovo ban môže s diakritikou vyzerat aj ako bán, alebo báň…

1.) Potom je bán alebo báň staršie slovenské slovo pre rúbanisko. Skloňuje sa podľa vzoru dub, alebo ulica – tzn. “Prechádzali sme cez nejaké bány, resp. Prechádzali sme cez nejaké báne”

2.) Druhý slovenský význam je báň ako klenba, čo sa občas používa v poézii ako vyjadrenie pre oblohu – nebeská báň, klenba oblohy

3.) V dejepise sme sa mohli dočítať, že bán bol :
- (od stredoveku do r. 1918) kráľovský miestodržiteľ v Chorvátsku
- (v 12. – 14. stor.) dedičný vládca v Bosne
- (v r. 1929 – 1941) štátny úradník na čele správnej oblasti (bánoviny) v Juhoslávii

 

Chorvátsko-dalmatínsko-slavónsky bán v rokoch 1848 až 1859 Josip Jelačič.  (16.10.1801,Petrovaradín – 19.5.1859,Záhreb)

Josip bol významnou postavou v dejinách Rakúskej monarchie a zastával vysoké postavenie na Balkáne.Začínal ako vojak, dosiahol hodnosť generála a výrazne zasiahol do dejín počas revolučných rokov 1848 potlačením nepokojov v Chorvátsku. Neskôr sa stal bánom, zástupcom monarchie.

Hoci bol zástancom Bachovho absolutizmu, Slovákom pomohol. Po rozohnaní Slovanského zjazdu v Prahe vedúci predstavitelia slovenského národného hnutia s ním nadviazali kontakt. V spolupráci s Jelačičom a za jeho pomoci sa pripravovalo septembrové povstanie a pre tzv. zimné ťaženie sa zriadili slovenské dobrovoľnícke jednotky. Kooperoval so spolkom Slovanská lipa v riešení slovanskej otázky a v otázkach slovenského povstania.

Jelačičovou zásluhou sa do komisie pre prípravu štátoprávneho riešenia chorvátskej otázky v apríli roku 1849 dostal aj Štefan Moyses. V promemóriu, ktoré bolo zaslané cisárovi, žiadal garancie plného národného rozvoja aj pre Slovákov.

4.) No a tí čo navštevujú Rumunsko používaju ako platidlo lei, ktorá sa delí na stotiny a jedna stotina lei sa volá ban, v množnom čísle bani

 

xxx.) Ale všetko je nakoniec inak. Ban je po anglicky zákaz, a blbý Slovák namiesto toho aby rozumne, logicky a správne použil slovenské slovo “zakázal som” tvári sa ako ynteligend a vyskloňuje podľa slovenského pravopisu pôvodne anglické slovo. Takže zabanoval znamená zakázal (som).

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 6 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?