Publikované: 29.11.2017

Mánie a bubliny. Rozpaky a paniky. 3.časť.

Bola to dolárová zásoba. Tá sa nafúkla a  …  pozor! Nepraskla! … len trochu vyfučala. Časť vyfučala v amerických bankách a poisťovniach, časť v európskych bankách a prípadne aj inde po svete. Výsledkom je, čuduj sa svete, väčšia peňažná zásoba, ako pred vyfučaním. Vesmír dokáže všetky zázraky. Jedným z nich je ten, že stvorí bytosti, ktorými odmieta sám seba … , alebo aspoň svoje zákonitosti. Príklad: Najlepšie finančné mozgy USA nahradili vyfučanú časť dolárovej bubliny ešte väčšou bublinou. To, že ide o bublinu, vieme dokázať jednoduchým modelovým, ale i reálnym pokusom. Dolár ako základný stavebný materiál bubliny vráťme do banky. (Drvivá väčšina dolárov je požičaných. Raz sa musia zmluvne vrátiť. ) Čo sa s ním stane? Zanikne. To je skvelý materiál pre bublinu. Pokým hypotekárny dom stojí a plní svoje funkcie aj po ukončení mánie, dolár sa po prasknutí svojej bubliny začal strácať – vyparovať, miznúť. Aby bublina nepraskla, musel FED a celý bankový systém dodať do bubliny nový materiál a nafúknuť ju ešte viac. Ešte väčšia bublina praskne ešte viac. Raz to určite príde.

Keď niekto nazve pád internetových spoločností bublinou, má pravdu, alebo nie? Toto je trochu zložitejšie posudzovanie, ale základná schéma je rovnaká.

Dolár sa javí ako kvantový jav. Je takmer celý imaginárny, ale s úplným a reálnym vplyvom na svoje okolie. Lenže! V našom Newtonovsko-Euklidovskom svete kvantová mechanika neplatí. Kúzlo dolára je len dočasné. Jeho korene siahajú relatívne hlbšie do minulosti, ale samotná konštrukcia kúzla začala nenápadne vo virvare hektickej doby – niekedy na konci vlády H.Hoovera a začiatku vlády F.D.Rooswelta. K tomuto začiatku sa raz dolár vráti. Naisto. Iná alternatíva platí len na kvantovej úrovni. V tejto dobe vznikalo sčasti oprávnené zdanie, že sa USA s Veľkou hospodárskou krízou vysporiadali. Sčasti to bola ale zásluha novej nenápadnej dolárovej bubliny. V rokoch 1933 -1936 sa zvýšila peňažná báza FEDu takmer o polovicu. Ak sa niekto zaoberá peňažnou ekonómiou, musí si všimnúť, že takýto počin zanechá vždy hlboké, trvalé a nevratné stopy. Tak sa aj stalo. To, že to dnes takmer každý ignoruje, ignorujme. Dôkazom toho, že tu sa začala rodiť dnešná dolárová bublina na základoch starej predkrízovej je to, že akonáhle sa rast peňažnej zásoby v roku 1936 zastavil, prepukla malá kríza 1936-37, dnes takisto prehliadaná. Skončila až nástupom zbrojných programov a začínajúcim prílevom európskeho zlata do USA v roku 1938.

https://www.financnytrh.com/4-grafy-dokonale-vykresluju-bublinu-bitcoinu/?utm_source=facebook&utm_medium=cpc&utm_campaign=post_21_11_17

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?