Publikované: 02.02.2013

Manipulačné a kontramanipulačné techniky v ústach politikov

Vo vzdelávaní manažérov, obchodníkov a ľudí tzv.prvého kontaktu často možno nájsť ponuku s názvom „Asertívna komunikácia“. Myslím, že ako základná výbava pre komunikáciu sú asertívne schopnosti (schopnosť povedať Nie, schopnosť požiadať o láskavosť, schopnosť predniesť oprávnené požiadavky, schopnosť vyjadriť svoje city a prežívanie a schopnosť začať, udržiavať a skončiť rozhovor) spolu s tzv. asertívnymi právami rozhodne dobrý základ.

Súčasťou asertívnej komunikácie sú ale aj tzv. manipulačné/kontramanipulačné techniky. Odporúča sa využívať ich v situáciách, keď vás chce niekto zmanipulovať, keď neustále presadzuje svoj záujem a nezaujíma sa o váš názor, niekedy a za cenu citového vydierania a vyvolávania pocitov viny. Takúto manipuláciu najčastejšie používajú ľudia s komplexom menejcennosti a zakomplexovaní ľudia jej aj najľahšie podľahnú. Je to logické, pretože zakomplexovaní ľudia nevedia diskutovať priamo, vo svojom vnútri pochybujú, či by och druhá strana brala vážne a či by sa zaoberala ich návrhmi alebo ich argumentmi, a tak sa uchyľujú k manipulácii.

Tréning asertívnej komunikácie teda pripravuje aj na stretnutie s takýmito ľuďmi. Žiaľ neraz je veľmi zneužívaný práve na učenie sa, ako zmanipulovať napr. zákazníka či klienta. (Manipuláciu používajú výborne rôzni dealeri, poisťovací agenti, ale aj rôzne agentúry, ktoré vám telefonicky ponúkajú neuveriteľne výhodnú možnosť a neraz je náročné zbaviť sa ich, pretože sú trénovaní, arogantní, drzí a neodbytní.)

V poslednom čase sa táto „móda“ ako nejaká komunikačná rakovina rozmáha aj u politikov, ktorí odbíjajú novinárov, redaktorov či obyčajných ľudí na rôznych stretnutiach a vyhýbajú sa priamej odpovedi ako čert krížu, dokonca sa manipuláciou pokúšajú obrátiť rozhovor proti druhej strane. Nádherný príklad takého politika a takejto komunikácie si možno pozrieť na tomto krátkom videu: http://tv.sme.sk/v/26089/bol-fico-v-byte-z-gorily-kalinak-to-nepovazuje-za-dolezite.html

Nie je jednoduché ubrániť sa takejto manipulácii a nenechať sa vyprovokovať. Ale v prípade novinárov z tohto videa by bola cesta napísať napr. takýto názov článku: „Kaliňák nechcel priamo odpovedať“, alebo „Od Kaliňáka sme priamu odpoveď nedostali“, alebo „“Kaliňák nereaguje a vyhýba sa priamej odpovedi“ alebo niečo podobné. Takáto reakcia je nenapadnuteľná a navyše ukáže dotyčnému, že voči jeho manipulácii predsa len jestvujú obrany….

Ja sám však uprednostňujem priamu komunikáciu, radšej ako asertívne techniky. Osobnostná zrelosť a sebaistota (napr. na tréningoch s názvom Encounterové sklupiny) sú cestou, ktorá dvíha chrbát a hlavu novinárom aj redaktorom…. Najprv by ale museli popracovať na svojej statočnosti a odvahe….

A ešte čosi, predstavte si, čo by sa stalo, keby novinári jednoducho neprišli na tlačovku Kaliňáka, Fica, Figeľa atď….. Keby radšej písali o tom, ako vzdelávať ľudí v tom, aby vo voľbách zodpovedne volili…..

Ludo Dobsovic

  • SlabéVýborné (+26 skóre, 30 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?