Publikované: 01.12.2013

Maturitné otázky z matematiky na budúci rok

Všetci pedagógovia potvrdia, že jedine stabilná, nepretržitá a usilovná príprava vie pomôcť rozvinúť talent a schopnosti žiakov. Preto treba neustále motivovať mládež zaujímať sa o učivo a na praktických príkladoch zo života im pomôcť zvládnuť problematiku predmetu.

Preto sme si dovolili pripraviť motivačné úlohy z matematiky, ktoré presne odrážajú problémy bežného života. Ich dokonalé zvládnutie je nevyhnutným predpokladom pre budúci kariérny rast vo verejnej funkcii, prípadne talentovaným podnikateľom ukáže ako sa pripraviť na jednanie s politikom, alebo človekom spravujúcim verejné financie.

Pevne veríme, že podobný prístup ku všetkým oblastiam pedagogickej činnosti vyvráti kuvičie hlasy o degradácii nášho školstva a podrývačné reči o tom, že naši absolventi škôl vstupujú na trh práce nepripravení.

In medias res

 1. Sudca zoberie 15000 EURO  za to, že spôsobí procesnú chybu, po ktorej prepustia mafiána z väzby a 3000 EURO  za prekvalifikovanie trestného činu kvôli nižšej sadzbe odňatia slobody.
  Koľko mafiózov musí pustiť a koľko paragrafov prepísať, aby si mohol kúpiť stavebný pozemok na Slavíne rozmerov 50x20m, keď 1m2 stojí 5.000 EURO?
  .
 2. Poslanec berie 3000 EURO za hlasovanie o návrhu zákona. Za členstvo v rôznych dozorných radách poberá mesačne: 2000 EURO, 1500 EURO, 3300 EURO a 1500 EURO. K tomu navyše týždenne za lobing 1500 EURO.
  Čo sa mu viac oplatí: sedieť v parlamente alebo sa venovať len svojim kšeftíkom, keď o dôležitejšom zákone sa hlasuje priemerne raz za týždeň ?
  (Poslanecky plat neberte do úvahy – beží mu v obidvoch prípadoch).
  .
 3. Súkromný podnikateľ – majiteľ menšej stavebnej firmy sa uchádza o štátnu zákazku za 200 000 EURO, o udelení ktorej rozhodujú traja úradníci. Vypočítajte:
  a) Aký veľký úplatok musí dať každému úradníkovi za predpokladu, že všetkým dá rovnako a že na to obetuje 10 % z celkového objemu zákazky.
  b) O koľko EURO musí dať úradníkom druhý podnikateľ viac, ak chce pretromfnúť predchádzajúceho staviteľa o 5 %.
  c) Koľko EURO ostane každému zo súkromníkov z objemu zákazky po odrátaní úplatkov.
  d) O koľko EURO musí prvý podnikateľ oklamať daňový úrad, aby vykompenzoval stratu z úplatkov.
  .
 4. Gejza V. má na starosti 3 prostitútky.
  Keď každý obslúžený zákazník zaplatí 70 EURO, koľko klientov potrebuje zohnať jedna baba, aby si mohol Gejza zaplatiť 3000 EURO  za svoju dennú dávku koksu, pričom každá štetka si nechá 20% zo zárobku?
  .
 5. Taxikár predá denne dve kradnuté autorádia, z čoho má províziu 30 EURO za kus. Navyše ma týždenne ďalšie dve tisícky za tipy pre vykrádačov bytov a 30 EURO   keď prešacuje vrecká opitému zákazníkovi.
  Vypočítajte ako dlho mu potrvá, kým dá dokopy 10 000 EURO na výpalné pre taxikársku mafiu za to, že dostane flek na lepšej ulici?
  .
 6. Babička poberá mesačný dôchodok vo výške 280 EURO. 70 EURO korún mesačne ju stojí garsónka, ďalších 50 EURO strava a 20 EURO lieky. 15 EURO dá na kostol a vnuk ju pri návšteve každý mesiac pumpne o 33 EURO.
  a) Ako dlho bude babke trvať, kým našetrí  150 EURO   do obálky pre primára, aby jej predpísal injekcie na reumu ?
  b) Koľko takýchto obálok musí primár zobrať, aby mohol ísť na dvojtýždňovú dovolenku na Havajské ostrovy? (Cenu zistíte z prospektov cestovnej kancelárie.)
  .
 7. Starosta povolí na pozemku pred základnou školou výstavbu a prevádzku pohostinstva s hracími automatmi, pričom mu v tomto rozhodnutí výrazne pomôže 1500 Eur od jej budúceho prevádzkovateľa.
  Vypočítajte koľko ďalších krčiem musí žiadať o povolenie prevádzky, aby starosta postavil rodinný dom pre svoju dcéru.
  Poznámky:
  1. Cena stavebného materiálu na dom je 330 000 EURO.
  2. Stavebné práce nepočítajte – tie mu vykoná grátis stavebná firma, ktorej starosta dohodil výstavbu nového domu smútku a požiarnej zbrojnice bez verejnej súťaže.
  3. Cenu za pozemok taktiež neuvažujte, stavebná obecná parcela bola oficiálne prekvalifikovaná na smetisko a následne odkúpená za symbolickú cenu.
  .

 

 • SlabéVýborné (+51 skóre, 59 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?