Publikované: 07.05.2014

Memorandum pre prezidenta Obamu.

So zvyšujúcim sa počtom obetí občianskej vojny medzi východnou a západnou Ukrajinou, nalieha skupina amerických bezpečnostných a spravodajských expertov na prezidenta Obamu, aby zvolal schôdzku medzi ním a ruským prezidentom Putinom, s cieľom uvoľniť napätie a ukončiť krízu.

Zaujímavý je aj motív ich listu prezidentovi – experti považujú doterajšie kroky USA za chybné a vyjadrujú ostrý nesúhlas s postupmi a konaním ministra zahraničných vecí Kerryho.

Zdá sa, že podľa nich (a vzhľadom k tomu, že sú na mieste a v pozíciách, kde môžu posúdiť čo sa deje, nie je dôvod im neveriť) odovzdal Obama vedenie zahraničnej politiky USA ministrovi Johnovi Kerrymu a jeho poradcom a sám sa jej vzdal. Je to Kerry, kto americkú zahraničnú politiku riadi a Obama je len jej vývesným štítom. Navyše Kerry úplne izoloval americkú spravodajskú komunitu, odrezal ju od kontaktov s prezidentom a vyradil ju z jeho okruhu poradcov. Výsledkom je to, čo implicitne označuje americkú politiku na Ukrajine za amatérsku a zodpovednú za eskaláciu ukrajinskej krízy a následnú občiansku vojnu.

Ich list má dve hlavné témy, je skrátený o pasáže týkajúce sa výhradne amerických chýb v politike k Sýrii.

 

MEMORANDUM PRE: Prezidenta

OD: Veteran Intelligence Professionals for Sanity (VIPS) (Spravodajskí veteráni pre rozumnú politiku)

VEC: Okamžité jednanie o Ukrajine

Je to už len na Vás, pán prezident. Ak chcete zastaviť krvavú občiansku vojnu medzi východnou a západnou Ukrajinou a predísť ruskej vojenskej intervencii na východe Ukrajiny, môžete to stále urobiť ešte predtým, než sa násilie úplne vymkne kontrole. Je nutné prevziať iniciatívu a musíte to urobiť hneď teraz.

Doporučujeme Vám, aby ste verejne potvrdili, že si neželáme priviesť Ukrajinu do NATO a vysvetlili Moskve, že ste pripravený okamžite sa stretnúť s ruským prezidentom Vladimírom Putinom.

A diskutovať cesty k ukončeniu krízy a uznať legitímne nároky všetkých zúčastnených strán.

Iste už ste pochopili, že niektorí z Vašich kľúčových poradcov, nezdieľajú cieľ zabrániť ešte väčšiemu násiliu. Alebo ak áno, je ťažko porozumieť, prečo Vám dávajú tak jednostranný obrázok vývoja a zodpovednosti za to čo sa stalo takmer nezastaviteľným sklzom k stále väčšiemu nepriateľstvu strán ukrajinského konfliktu a nekonečnému ľudskému utrpeniu Ukrajincov.

Sme presvedčení, že sa musíte ako prezident postaviť proti ľuďom ako minister zahraničných vecí John Kerry, ktorého slová a rokovania považujú tí, ktorí rozhodujú v Kremli za snahu udrieť Rusko päsťou do nosa priamo v jeho najbližšom okolí a – nie náhodou – zničiť skôr tak dobré pracovné vzťahy s pánom prezidentom Putinom.

Niečo podobné ste dokázali urobiť vlani v lete, kedy ste v poslednom okamihu zrušili ich plány na útok proti Sýrii. Vtedy chýbalo málo, aby Vás minister Kerry a ostatní poradcovia zaviedli do veľkého vojnového dobrodružstva kvôli niečomu, čo ako veľmi dobre vedeli bolo pochybné tvrdenie o zodpovednosti Sýrskej vlády za chemické útoky v okolí Damašku 21. Augusta.

To, čo robia tí istí poradcovia, podporovaní “hlavným prúdom” médií, ktoré ich názory nekriticky prijímajú, proti Ukrajine, hrozí vyvolaním plnej občianskej vojny, ruskej intervencie a dlhodobému “otráveniu” našich vzťahov s Ruskom.

Neprospelo by to nikomu, okrem tých, kto si (rovnako ako v prípade Syrie vlani v lete) prajú zničiť bilaterálnu americko-ruskú spoluprácu a ktorá nám toľko pomohla pri riešení tak ťažkých problémov ako je Sýria a Irán – vrátane rozbitia posledných zvyškov vzájomnej dôvery medzi Vami a prezidentom Putinom, ktorá hrala dôležitú úlohu pri ukončení sýrskej krízy.

Nemáme dôvod veriť, že si prezident Putin praje poslať ruské jednotky na územie Ukrajiny. Je ale pravdepodobné, že bude donútený k tomu pristúpiť – špeciálne po zločinoch, ako je vražda viac ako tridsiatich ľudí z tábora disidentov proti ukrajinskej vláde v Odese, ktorí hľadali útočisko proti násiliu provládnych “futbalových fanúšikov” a do budovy, kde sa ukrývali boli vrhnuté zápalné bomby.

Podľa hlavného článku sobotňajšieho Washington Post “Polícia oznamuje, že 31 ľudí zomrelo udusením dymom, alebo na následky vyskočenia z okien. Na otázku, kto hodil do budovy Molotovove koktaily, odpovedá provládna aktivistka Diana Berg: ‘Naši, ale teraz im pomáhame z budovy uniknúť ‘ ”

Pán prezident, ak nebudete konať rýchlo, bude už nemožné vzkriesiť Ženevskú dohodu zo 17. apríla, ktorú už Kremeľ vyhlásil za mŕtvu deklaráciu. A Rusko opakovalo varovanie, že zakročí na Ukrajine na ochranu etnických Rusov a tú hrozbu musíme brať vážne.

Dúfame, že začínate rozumieť tomu, že potrebujete rozšíriť svoj okruh poradcov aj o iných odborníkov, ako sú tí z okruhu Johna Kerryho, ktorých ste doteraz uprednostňovali. Je tu rad skúsených odborníkov na vojenské a politické spravodajstvo, vrátane niektorých signatárov tohto listu, ktorých Váš Biely dom efektívne izoloval a tým im zabránil ponúknuť Vám ich expertízu a podeliť sa s Vami o ich a odborné poznatky a skúsenosti.

Navrhujeme Vám, pán prezident, aby ste otvoril dvere tým z nás, kto nie sú spojení s doterajšou politikou USA a činmi voči Ukrajine.

Potrebujete, pán prezident, alternatívne názory nespojené s žiadnou doterajšie agendou.

Odporúčania

S ohľadom na to, že vývoj na Ukrajine je veľmi rýchly a veľmí zlý, navrhujeme Vám kroky, ktoré by mali byť bezodkladne vykonané.

 1. Vzhľadom k tomu, že ruské obavy z ďalšieho rozširovania NATO smerom na východ sú koreňom ukrajinských problémov, opakujeme odporúčania ktoré sme Vám dali 28. apríla, aby ste požiadali NATO formálne odvolať nasledujúce časť deklarácie, schválenej hlavami členských štátov NATO v Bukurešti 3. Apríla 2008: “NATO víta Euro-Atlantické ašpirácie Ukrajiny a Gruzínska na členstvo v NATO. Dnešným dňom sme súhlasili s tým, aby sa tieto krajiny stali členmi NATO.”
  .
  Pokiaľ bude táto prehnaná ašpirácie odmietnutá, Vy, prezident Putin a ukrajinskí predstavitelia budete môcť pracovať pre Ukrajinu s veľkou vnútornou regionálnou autonómiou a neutrálnou v zahraničnej politike. Dobrým modelom je Fínsko, ktoré žije v ruskom tieni, ale vzhľadom k tomu, že odmieta účasť v NATO, nie je na neho z Ruska nazerané ako na potenciálnu hrozbu a je samostatnou a prosperujúcou krajinou.
  .
 2. Naliehavo Vás žiadame aby ste sa pokúsili usporiadať schôdzku medzi štyrmi očami s prezidentom Putinom tak skoro, ako bude možné. Je možné, že prezident Putin má pochybnosti o tom, kto je dnes vlastne vo Washingtone šéfom. Putin sám zavrhuje Kerryho ako “klamára”. A zatiaľ sa dá predpokladať, že ruské spravodajské služby už dodali Putinovi informácie o tom, čo vlastne robil riaditeľ CIA John Brennan v Kyjeve 3. Apríla. Možno by sa Vás na to Putin chcel opýtať.
  .
  Ruský minister zahraničia Sergei Lavrov vtedy poznamenal: “Radi by sme zvlášť rozumeli významu tých správ o návšteve riaditeľa CIA v Kyjeve. Zatiaľ sme nedostali žiadne zrozumiteľné vysvetlenie.”
  .
  Bol to Brennan, kto prišiel s odpoveďou na naliehavú otázku akú nálepku by mal Kyjev dať tým Ukrajincom na východe krajiny, ktorí odmietajú jeho diktát. “Teroristi”, samozrejme. A dočasní ukrajinskí vládcovia sa rozhodli poslať ukrajinskú armádu na jej osudnú trestnú výpravu na východ Ukrajiny na základe jeho rady?

Veríme, že v stávke je príliš veľa na to, aby ste vylúčili možnosť snahy prinavrátiť aspoň štipku vzájomnej dôvery medzi Vami a prezidentom Putinom – dosť na to, aby sa udalosti na Ukrajine nezvrhli do úplne nenapraviteľného stavu. Vaša žiadosť o schôdzku s prezidentom Putinom v tejto kritickej chvíli by bol videná ako znak toho, že ste citlivý k nebezpečenstvu ďalšej eskalácie a ste pripravený rokovať tam, kde jednať môžete len Vy.

Ukázal by ste, že dokážete konať tak, ako sa od človeka Vášho postavenia očakáva, bez ohľadu na to, že to môže byť nepopulárne a ťažké.

.

Za riadiaci výbor “organizácie veteránov a profesionálov spravodajských služieb pre zdravý rozum”

 • William Binney, forme Technical Director, World geopolitical & Military Analysis, NSA ; spoluzakladateľ, SIGINT Automation Research Center (ret.)
 • Thomas Drake, former Defense Intelligence Senior Executive Service, NSA
 • Larry Johnson, former CIA and Department of State
 • David MacMichael, former Senior Estimates Officer, National Intelligence Council
 • Ray McGovern, former chief of CIA ‘s Soviet Foreign Policy Branch & presidential briefer (ret.)
 • Elizabeth Murray, former Deputy National Intelligence Officer of the Near East, National Intelligence Council (ret.)
 • Todd E. Pierce, US Army Judge Advocate General Corps (ret.)
 • Coleen Rowley, former Chief Division Counsel & FBI Special Agent (ret.)
 • Peter Van Buren, former Foreign Service Officer, Department of State (ret.)

 

Zdroj:
http://consortiumnews.com/2014/05/04/needed-obama-putin-summit-on-ukraine/
Podľa FB stránky Tomáša Haasa, českého analytika a bývalého poradcu exprezidenta Václava Klausa

 

 • SlabéVýborné (+6 skóre, 8 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

1

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. Mariusz Malinowski

  Teraz slovensky jastrab takmer kneza Frantisek Sebej malby tych poradcov oznacit za GRU agentov lebo jemu jeho doveryhodny zdroj islamsky kolaborant Stetina tvrdi opak. 

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?