Publikované: 21.03.2013

Milujem Fica, len s ním sa dá dobre obchodovať

Dnes som si pozrel tlačové besedy opozície, obranu ministra kultúry Mareka Maďariča a nakoniec aj konfrontáciu medzi Danielom Krajcerom a Marekom Maďaričom.

Tlačová beseda opozičných poslancov
Tlačová beseda Mareka Maďariča
Konfrontácia Dana Krajcera a Mareka Maďariča

Nejde o fazuľky, ide o rámcovú zmluvu na digitalizáciu národného kultúrneho dedičstva a jeho sprístupnenie verejnosti v elektronickej forme. Nebudem riešiť pravdivosť či nepravdivosť uvedeného sporu, keďže nemám prístup ku zmluvám, šokovala ma iná vec. Nejaké štátne zákazky som vysúťažil a viem že je to náročný proces kde sa prihliada nielen k renomovanosti firmy, ale aj referenciám a prípadne aj finančným možnostiam danej firmy.

Marek Maďarič sa celý čas oháňa, že za zmluvou, ktorú podpisoval je konzorcium finančne silných firiem s veľkým ohlasom, obrovskými  skúsenosťami a pod. Vyhľadal som si teda záznam “konzorcia firiem” Tender Media Group v obchodnom registri. Tzv. konzorcium, ktoré vysúťažilo neuveriteľný balík dodávky  služieb a zariadení v hodnote 170miliónov EUR (=5 miliárd 121 miliónov SK) je v skutočnosti firma Tender Media Group, s.r.o. (TMG), ktorá nikdy nič nedodávala pre štátne organizácie, v predmete činnosti nemá žiadnu digitalizáciu ani nič, čo by s tým malo spoločné, má jediného majiteľa a spoločníka. Pre ilustráciu uvediem ako vyzerá príklad konzorcia firiem – napr tu.

Je proste absurdné, aby v normálnej súťaži mohla vyhrať takáto firma. Ako som už napísal, je to zrejme nový trend vlády Smeru na podporu malých domácich podnikateľov, keď od dnes do zákazok od 10 miliónov  vyššie sa budú môcť hlásiť firmy a živnostníci bez akejkoľvek predchádzajúcej skúsenosti a finančných zdrojov. Nakoniec má to svoju logiku - kde si táto budúca slovenská kapitálovotvorná vrstva má nahnať skúsenosti (a kapitál…) ?

Ale vážne. Zdá sa, že prípad sa podobá klasickým tunelovým schémam, kde namiesto dodávok služieb priamo koncovému odberateľovi sa dodáva cez prostredníka, ktorý si z toho zoberie svoju províziu, ktorej výška môže byť od symbolických pár desatín percenta, až po šialených pár desiatok percent. Aj keby zmluvy medzi TMG a štátom boli nakoniec zverejnené, nikdy sa nedozvieme, koľko im ostalo v skutočnosti za nechtami, keďže TMG už nemá povinnosť zverejňovať zmluvy medzi sebou a svojimi dodávateľmi…

Vzhľadom na to, že pán Maďarič urputne bojuje za dodávku cez tohto prostredníka, obávam sa, že sa len veľmi ťažko vyhne  podozreniam vo vzťahu jeho osoby a firmy TMG. Rozhodne aj symbolických “pár percent” provízie pre TMG tvorí už vôbec nie symbolických a zanedbateľných pár miliónov EUR. Napríklad 5% zisk pre TMG pri prepisovaní faktúr skutočných dodávateľov pre Ministerstvo kultúry tvorí pekných 8,5 milióna EUR (=256 miliónov SK)

Diví sa niekto, že v krajine kde ľudia žijú z tristo EUR na mesiac, bude niekto porušovať zákony a klamať za milióny EUR? Mňa to teda vôbec, ale vôbec neprekvapuje.

pošli na vybrali.sme.sk


Zdroje

 • SlabéVýborné (+56 skóre, 62 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

1

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. TMG = Treba Mať Gule ! (na také bezostyšné tunelovanie)

  1. Juraj Poláček

   tak veru, dobra skratka V kazdom pripade je nerealne predpokladat, ze podobny velmi zlozity projekt kde od plosnych objektov ako su listiny a papiere, digitalizaciu, ich prevod cez OCR do tvaru dokumentov, az po trojrozmerne priestorove objekty, nasledne uchovanie dat, ich logicke spracovanie, uschovanie v databazach. zalohovanie a nakoniec ich prezentaciu ci pre vyskumne alebo verejne ucely zvladne organizacne jedna fima. Mame na to vyraz, vola sa to systemovy integrator, kde na cele takehoto mamutieho projektu stoji firma s velkymi skusenostami z riadenia projektov, s dostatocnym odbornym a organizacnym zazemim a takisto aj s financnymi zdrojmi. Tato firma viem spracovat odborne relevantny projekt, vykalkulovat ceny, dohodnut a koordinovat pracu subdodavatelov v dohodnutych terminoch a cenach, ako generalny dodavatel projektu aj garantovat dohodnute parametre zakotvene zmluvou. Na Slovensku okrem velkych medzinarodnych integratorov ako su IBM, ci HP, moc firiem nie je. Urcite by som ratal s Datalanom, Gratexom alebo trebars Soitronom (byvaly Tronet). Neznama jednoosoba firma ma za ulohu len s prirazkou refakturovat to co robi skutocny integrator v pozadi. A je uplne irelevantne ak v zmluve, ktoru som medzitym zohnal sa spomina, ze TMG stoji v cele zdruzenia firiem a vymenuje ich. Inymi slovami len hovori : Pracu za mna vykona niekto druhy, ale ja si to necham zaplatit (a kralovsky zarobit) bez toho aby som k tomu niecim prispel.

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?