Publikované: 16.10.2019

Mobil má negatívny vplyv na hormón spánku melatonín a preto do spálne nepatrí

Ak tmu prerušíme umelým svetlom a žiarovkami, je potlačená tvorba hormónu melatonín. Následkom toho môže byť človek bdelý a čulý a nedarí sa mu zaspať.

Melatonín je hormón, prostredníctvom ktorého sa hlási bunkám a tkanivám, koľko je hodín a aký je ročný čas. Predstavuje teda súčasne hodinky aj kalendár. Je to založené na jednoduchom princípe: melatonín mizne veľmi rýchlo pod vplyvom svetla. Čiže nesie príslušnú časovú informáciu podľa osvetlenia. Hovorí sa mu preto aj hormón tmy (melas = starogrécky čierny) a spánku – je spojený s tmou, nocou, spánkom. Okrem tohto základného významu má tento hormón niektoré ďalšie účinky. Je napríklad zametačom voľných radikálov a antioxidantom. Má však aj ďalšiu vlastnosť, veľmi závažnú z nášho hľadiska a objavenú pomerne nedávno: zastavuje rast niektorých malígnych buniek.

Normálne ho epifýza produkuje vo tme, s najvyššími hladinami medzi 2. a 4. hodinou rannou.

 

  Na tvorbu melatonínu má vplyv svetlo akéhokoľvek druhu, avšak vo zvýšenej miere má negatívny efekt modré svetlo, vyžarujúce z tabletov, mobilov a LCD monitorov. Odborníci upozorňujú, že pokiaľ chceme dobre spať, mali by sme v optimálnom prípade 2-3 hodiny pred spaním prestať pozerať na displej.

 

Predchádzať nežiaducim účinkom modrého svetla vo večerných hodinách sa dá napríklad používaním okuliarových  šošoviek  zafarbených na žlto, ktoré odfiltrujú modrú zložku svetla.

 

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?