Publikované: 28.01.2020

Moje predvolebné občianske a politické požiadavky

Všeobecné volebné aktívne a pasívne právo je základné ústavné ľudské, občianske a politické právo, nie povinnosť. Môžem, ak chcem, ale nemusím.
Katastrofický stav slovenskej spoločnosti v časti aktívne volebné právo (právo voliť) akútne vyžaduje
a/ aktívny prístup každého občana k volebnej ponuke v rámci parlamentných volieb 29. februára 2020,
b/ povinnosť slobodne sa rozhodnúť pre voľbu „svojho“ politického subjektu (strany, hnutia, osoby).
Z tejto povinnosti vynímam ľahostajných ignorantov, teda, osoby občiansky a politicky pasívne, ľahostajných obyvateľov a “slobodných, nezávislých” ignorantov.
Vysvetlivka: Spoločnosť u mňa tvoria občania a obyvatelia oboch pohlaví (plus cudzinci).
Máš slovenské štátne občianstvo, máš byť slovenský občan.
Stav: plní-neplní, má dať-dal.
Voliť chodia aj obyvatelia. Nesvojprávne, podľa prieskumov.
Preložte si do rodovo korektného jazyka (v televízii nech to robí tá, čo je tam všade a vždy, tá, čo nosí okuliare na hlave, nie na očiach…)
Výnimka je legitimizovaná ústavou a prvou vetou v perexe, a to: v prípade vedomého, dobre definovaného, uvedomelého odmietnutia, dobrovoľného a slobodného vzdania sa osobného, občianskeho, aktívneho voličského práva.
Žiadam preto celé existujúce politické spektrum v parlamente a mimo neho, aby politici, predsedovia strán a hnutí, pred voľbami zaujali stanoviská:
1. Vo veciach verejných obstarávaní zaujalo otvorený postoj k škandálu s e-shopom na dialničné známky v Česku (podklady):
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3039760-e-shop-na-dalnicni-znamky-je-hotovy-ministerstvo-ho-proveri-a-do-mesice-prevezme;
2. Dnešná tlačovka STAN (Starostové a nezávislí):

„Po „zpackané“ zakázce Ministerstva dopravy na systém dálničních známek za 400 milionů Kč budeme prosazovat, aby Sněmovna konečně projednala náš návrh na zavedení hmotné odpovědnosti úředníků za jejich chyby. Ve Sněmovně leží už rok a vláda brzdí jeho projednání.“
Hmotnú spoluzodpovednosť za spôsobenú škodu štátu by nemali niesť len štátni úradníci ale aj politickí nominanti na ministerskej úrovni (manažujúci štátnych úradníkov) a príslušné politické subjekty, majúce v politickej gescii daný štátny sektor.
Politický subjekt, majúci politickú zodpovednosť za jemu pridelený rezort, ktorý si pri deľbe moci po voľbách vymohol, mal by podpísať hmotnú spoluzodpovednosť.
Odpoveď na otázku, či je možné štát spravovať a riadiť ako firmu nie v politických veciach, odpovedám: Áno, je.
Ak sa aj na ekonomickom riadení štátu a jeho rezortov chcú naďalej podieľať politické subjekty, mali by niesť hmotnú spoluzodpovednosť.
K tejto podmienke ma vedie stav hospodárenia štátu s verejnými zdrojmi; rozdiel medzi hodnotou za peniaze a pridanou hodnotou (nadhodnotou): spoločenský prínos rezortu. 

https://www.starostove-nezavisli.cz/info-a-media/tiskove-zpravy/rakusan-pokud-urednik-udela-chybu-musi-za-to-pykat-navrhujeme-zmenu-zakona
3. Stanovisko k ústavnej kríze ústavných povinností, práv a kompetencií prezidentky vo vzťahu k odmietnutiu ratifikácie Istanbulskému dohovoru Národnou radou Slovenska; odkazy na názory “ústavných právnikov” mimo nález Ústavného súdu ma nezaujímajú;
4. Stanovisko k preambuli Ústavy SR a Čl. 1 odsek 1 ústavy v časti ideológia (otázka súvisí s migračnou politikou EÚ a rodovou ideológiou);
5. Stanovisko k štátnej bezpečnostnej stratégii Slovenskej republiky vo vzťahu k Rusku, USA a NATO;
6. Stanoviská k mimnovládnemu sektoru platenému zahraničím, a to USAID/USA, Soros a OSF, granty EHP a Nórska a ďalšie…
Stanoviská si prajem a ako občan (!) o ne neprosím, ale žiadam všetkým politicky voleným subjektom, postupne ich prezentovať na tlačovkách TA3 a v mediálnych predvolebných debatách…
Lehota: Do začiatku predvolebného moratória na prieskumy a konca predvolebnej kampane (čas predvolebného ticha).
Podľa jednotlivých stanovísk sa rozhodnem ako občan, volič. Alebo nevolič.
Nepoznám voľbu menšieho zla (kompromisy). U mňa je áno ako áno, nie ako nie. Nič medzi tým.
V dobe PR4.0 to znamená 1 alebo 0. Stav redundancie. Opak je entropia. Tú si neprajem.
Toto si vyžadujú parlamentné voľby 2020.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?