Publikované: 27.03.2021

Moskva začala s ochranou ukrajinských Rusov

V nadväznosti na môj predošlý článok je dobré vedieť, že Kremeľ pripravuje občanov Ukrajiny na území Donbasu (Doneck, Luhansk) ruskej národnosti, na možnosť ich aktívnej aj pasívnej volebnej účasti v septembrových voľbách do Štátnej dumy Ruskej federácie ponukou štátneho občianstva (pasy Ruskej federácie).

Ide o logický a dobre premyslený a medzinárodno-právne legálny krok Ruska v jeho reakcii na neplnenie Minských dohôd ukrajinským Kyjevom: Podmienkou reintegrácie Donbasu do štátneho zväzku Ukrajiny je zvláštne postavenie DLR a LLR v ústave Ukrajiny, vlastná polícia, prokuratúra a súdy a úplná autonómia.
Ruská pasportizácia na Donbase sa začala skôr ako prípravy volieb. Rovnako ako prerušenie komunikácie s Ukrajinou a preorientovanie zahraničných vzťahov na Rusko.
Týmto spôsobom sa miestne obyvateľstvo Donbasu môže rozhodnúť: ostane pod ochranou Ruska alebo odíde na územie kontrolované Kyjevom.
Stratégia „žiadne dve stoličky“ znamená, že Kremeľ už nečaká dohody s Kyjevom a pripravuje Donbas na užšiu integráciu do Ruskej federácie.
Na tomto pozadí je zrejmý postoj Kremľa k vykonávaniu Minských dohôd. Moskva nesúhlasí s revíziou ich politickej časti a nesúhlasí s eróziou noriem o osobitnom postavení regiónu ako súčasti Ukrajiny (čo aktívne navrhuje Kyjev, čiastočne aj Berlín a Paríž).
Rusko sa drží najprísnejšej vyjednávacej pozície. Vysvetlenie, že buď Donbas vstúpi na Ukrajinu za všetkých podmienok uvedených v Minských dohodách, alebo sa stane de facto ruským regiónom.
https://strana.ua/news/324851-pasporta-rf-v-dnr-pochemu-iz-stali-bystree-razdavat.html
Moskva koná   v úplnom v súlade s medzinárodným právom v časti ochrana národnostnej identity Ruskov, žijúcich na Ukrajine. Ukrajina reaguje sankciami. Trebárs odmietla ruský Sputnik.
Podobným spôsobom koná aj Maďarsko vo svojom cezhraničnom okolí ako bývalej súčasti Veľkého Uhorska do Trianonu 1918.
Kyjevu sa rokovať nechce. Pripravuje vojenský útok na Donbas. Má podporu Westernu (USA/EÚ… ibaže to tak fungovať nebude).
Viac: http://www.blogovisko.sk/potvrdzuje-sa.html
Stav „dve stoličky“ nepripúšťa platný slovenský zákon o štátnom občianstve. Zrejme nastane na Slovensku novelou zákona o dvojitom štátnom občianstve. Maďari, žijúci na Slovensku budú môcť voliť aj v Maďarsku a recipročne Slováci v Maďarsku na Slovensku.
Slovensku z medzinárodného ľudsko-právneho hľadiska nemožno vo veciach národnostných politík vytknúť ani čiarku.
Vznik jednotnej “slovenskej” maďarskej strany  Aliancia-Szövetség bol oznámený 23.  marca; politicky bude kryť záujmy južného pásu Slovenska. Ak je taká politická objednávka “zdola”, Aliancia by sa v riadnych či predčasných voľbách mala a mohla dostať do Národnej rady Slovenska, ako politický subjekt, zastupujúci Maďarov, žijúcich na Slovensku. K štátnemu občianstvu Slovákov, žijúcich v zahraničí:
https://www.uszz.sk/pravne-postavenie-slovakov-zijucich-v-zahranici/
Novela zákona o štátnom občianstve (vládny návrh) by mala začať platiť od 1. Júla 2021:
https://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=vlada-schvalila-zmeny-v-novele-zakona-o-statnom-obcianstve-zmiernujucej-okolnosti-jeho-straty
Vo vzťahu k EÚ, všimnite si dva protiidúce vektory: integrácia a reintegrácia. Potvrdzuje sa sila sebaurčenia štátotvorných národov v Únii aj mimo ňu.
Rusku z medzinárodného ľudsko-právneho hľadiska nemožno vo veciach národnostných politík vytknúť ani čiarku.
K stavu “dve stoličky”: Sú tu riziká: Maďarsko žije storočnicou Trianonu. Okrem toho, voľby sú tajné. Hmm…
Národnostné politiky sú transparentné.
Na druhej strane, Vyšehrádske zoskupenie (mimo Poľska) so svojimi 30-timi miliónmi občanov má potenciál vytvoriť samostatné súštátie na troskách Rakúsko-Uhorska. Poľsko so 40-timi miliónmi európsku veľmoc s vektorom k Trojmoriu…
Viac k veci integrácie a reintegrácie v rámci možnej budúcnosti EÚ v predošlom článku.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?