Publikované: 30.01.2022

Možnosti nevyhnutných obsahových zmien ústavy a spoločnosti

Slovensko nevyhnutne stojí pred preformátovaním jeho statusu smerom dnu i von novou druhou Ústavou. Súčasná podoba slovenského parlamentu honosne nazývaná Národná rada Slovenska je nefunkčná (lož a podvod). Od roku 1992 už prakticky prestal existovať vzťah vládna koalícia-konštruktívna opozícia. O Slovensku už nemožno hovoriť ako o parlamentnej demokracii ale pluralitnej partokracii vládnej koalície.

Parlamentná väčšina ale nemá pravdu, len moc. Mečiarovský „valec“ bledne závisťou… parlament nie je zákonodarný zbor všetkého ľudu, rovnako takou nie je ani prezidentka.
1. Pluralitná demokracia deformuje a likviduje samú seba; zmenila sa na partokratickú diktatúru účelových nesúrodých koaličných zlepencov. Hneď tu výstraha voličstvu: Odmietnite účelové predvolebné koalície, voľte len jednotlivé politické subjekty, panašujte (prekrúžkovávajte) osoby (forma priamej voľby osôb aktívnych vo verejných politikách).
Už aj tzv. štandardné politické subjekty hodnotovou orientáciou prestávajú byť čitateľné a zrozumiteľné (odštiepenecký Hlas sa má viac k liberálom…); SaS (konzervatívni liberáli či liberálni konzervatívci, čo to je?); OĽaNO: tri totálne vzájomne sa vylučujúce frakcie: Čekovského „dúhovisti“, maď. nacionalisti (maďarská karta, iredenta) okolo Gyimesiho, kresťanská únia Záborskej a Vašečku); a toto ste volili s Matovičom!
Porovnanie s Českom: Výsledok dva plus tri pred a povolebnej päť koalície  v Česku je odliatok slovenskej plus jeden subjekt „navyše“ (vo vzťahu k voličstvu, ostatku koalície a samým sebe problematickí Piráti; ak by nešli do volieb so STAN, ostanú mimo parlament).
Poznámka k politológii štátu a práva: aj v rámci EÚ (aj V-4) existujú prvky, ktoré parlamentnú demokraciu v časti: hlava štátu, vláda a premiér na silný premiér (spolkový kancelár) silný prezident (Francúzsko), aktivistický prezident (Česko).
Vedľajšia poznámka: Ruská federácia je parlamentná demokracia (Duma) na čele so silným prezidentom. Detto USA: striedanie demokratov s republikánmi a ich prezidenti.
2. Spoločensko-politický tlak na posilnenie prvkov priamej občianskej demokracie je už neudržateľný. Ústavný inštitút referenda je prakticky nefunkčný (prezidentka a ústavný súd zmarili ústavne legálne referendum o skrátení volebného obdobia tejto vlády); obštrukcie budú aj vo veci referenda o Zmluve USA/SR, prípadne k rozmiestneniu amerických vojakov a ich techniky z 8 a pol tisícového kontingentu, ktorý Biden hodlá vyslať na východnú hranicu s Ruskou federáciou pod zámienkou „posilnenia spoločnej bratskej obrany schopnosti NATO“…

Jedna z možností: a čo, takto, priama občianska volebná demokracia vtelená ako Slovo novej druhej Ústavy Slovenska do dvojkomorového parlamentu..?
1. Dolná komora: občianstvom volené politické subjekty;
2. Horná komora: priamo volení občania (aj zástupcovia občianskych združení). Pozor! OZ by nesmeli presadzovať žiadnu ideológiu ani náboženstvo a museli by byť  apolitické! Nová druhá ústava dá stopku „zahraničným agentom“.

Alebo iná možnosť: a čo, takto: v priamych voľbách priamo volený Občiansky snem bez politických subjektov?
1. Namiesto vlády v jej dnešnej podobe Štátna rada volená snemom riadiaca ministrov jednotlivých rezortov;
2. Na čele Rady jej predseda volený Radou (rada starších, starejší rady; vzdelanie, múdrosť, skúsenosť, nepriestrelný morálny a mravný kredit, čo bude popri vzdelaní a intelekte podmienkou voliteľnosti všetkých osôb; stanovia jednotlivé kritériá voliteľnosti v časti pasívne volebné právo); mali by byť upravené aj kritériá pre osoby s aktívnym volebným právom (spôsobilosť aktívnej, vedomej a uvedomelej voľby); zaistia kurzy občianskej náuky a testy (výuka na ZŠ a stredných školách nie je postačujúca) s výsledkom: voličské preukazy. Diodávam, že kritériá voliteľnosti osúb v časti pasívne volebné právo (byť volený) už sú stanovené (vek, vzdelanie, prax). Na zváženie je odtajnenie volieb: ich a ostatná anonymita je škodná otvornej priamej a transparentnej demokracie; všetko okolo sú kecy: som osobne zodpovedný za všetko, čo kde poviem a napíšem. Mimochodom: Volebné právo je právo, nie povinnosť; nemožno ho prikázať zákonom a sankciami. Samozrejme, platí: vzdanie sa aktívneho volebného práva znamená obsadenie prázdneho miesta aktívnym voličstvom.
Ak kto ste volili Matoviča, dnes sa za to postavte a obhájte to pred národom a sebou: Niééeee! Matoviča zrazu nik nevolil!!! Alebo Remišová: Za ľudí je dnes dvojpercentná mimo parlamentná strana, a tá koza, bez akejkoľvek hanby, pokory a sebareflexie, v nedeľu na obed vrieskala na úple normálneho Kamenického! Mal a má pravdu! Američania tu okrem technikov a inštruktorov pre ich F-16-ky alebo Black Hawky nemajú čo hľadať!!! Na Slovensku nemá čo byť ani spoločné USA/SR (prelom február/marec) vojenské cvičenie!!! Slovenskoje v NATO a osobitnú okupačnú zmluvu s USA nepotrebuje! Čo za jej podpis majú sľúbené alebo dostali darebáci Korčok a Naď? K nedeli a V politike: A aký má zmysel akákoľvek komunikácia s Kollárom? Leda partner pre hlupáka Iljeva. On a redaktor STV nezvládajú moderovanie samých o sebe dementných nedeľných debát… kvality a pripravenosť televíznych redaktorov a moderátorov tu rozoberať nebudem, šli podnety na Radu RTVS a Radu pre vysielanie a retransmisiu…
3. Štátna rada by plnila funkciu oponenta a schvalovateľa zákonov a ústavných zákonov prerokúvaných v sneme; prevzala by funkciu prezidentky a jej práva veta.
Trojuholník parlament, hlava štátu, vláda, bude pozmenený Štátnou radou a jej predsedom; táto eventualita upraví právomoci hlavy štátu a tá, bude smieť konať len v intenciách Snemu, Štátnej rady a jej predsedu smerom dnu i von (zahraničné politiky Slovenska). Nová ústava vylúči svojvoľné konanie hlavy štátu, predsedu vlády a jej ministrov (Korčok, Naď…)
Prezidentka by v zásadných veciach národno-štátneho záujmu bez vedomia a súhlasu predsedu Štátnej rady nesmela opustiť územie Slovenska
.

Za seba ako krajnú možnosť, ak sa ich správanie nezmení, zvažujem eventualitu zrušenia a zákazu politických strán a hnutí; prinášajú len zlo. Odporcom: som si istý, že nezmení.
Revízia občianskych združení (tretí, mimovládny „neziskový“ sektor) cez prizmu ich spoločenskej prospešnosti a úžitku mala byť už dávno vykonaná. Nie je. Lebo. Prečítajte článok odznova, časť: Tretí sektor.
Samozrejme, treba jeden “mečiarovský” volebný obvod zmeniť minimálne na tri, štyri… akože “verejná diskusia” je bezpredmetná; chce to skutky, nie kecy a obštrukcie.

Odporúčam odkazy (abecedne, nie s prednosťou):
Viliam Baňák: https://www.facebook.com/profile.php?id=100011187363673

Občianske združenie Pán Občan:
https://oz.panobcan.sk/

Jano Jelínek (občianska zmena, zakladáme občianske snemy):https://www.facebook.com/Obciansky.snem
https://obciansky-snem.sk/

Pavol Stankovič (spoločný a záväzný program, voľby a novšie; reálne možnosti voličstva):https://www.facebook.com/groups/339338481068432
https://www.facebook.com/stankovic.pavol.1953

Pripájam sa k Spoločnému Programu:Hľadajte a sledujte aj Dušan Fafrnok Štígel:
https://www.facebook.com/groups/318594929695734
https://www.facebook.com/groups/2851724618471572
http://www.blogovisko.sk/od-seba-prezentacie-a-ludoveho-populizmu-prazdnych-reci-za-fejzbukove-lajky-k-skutkom.html

Spájajme sa. Hľadajte, nájdete, klopte, bude vám otvorené, proste, bude vám dané, pýtajte sa, dozviete sa.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+4 skóre, 4 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?