Publikované: 10.08.2015

Mŕtvy parlament, oligarchia a nízke platy

Nedávno som sa išiel pozrieť na zasadanie Národnej rady. Obrázok, ktorý sa mi z balkóna naskytol, bol priam apokalyptický.
Časť, kde sedia poslanci vládnej strany, vyzerá takto: masa bezmenných „klonov“ bez názoru sedí na svojich miestach a pozerá sa prázdnym pohľadom okolo seba. Vzhľadom sú akoby vystrihnutí z nejakej nástenky z 80-tych rokov. Retro v priamom prenose. Sedia tam, lebo im tak povedali.
Zrazu niektorá persóna dostane lístoček. Prihlási sa a o chvíľu začne hovoriť. Číta niečo o feminizme a nejakej medzinárodnej organizácii. Úplne mimo kontextu oficiálnej rozpravy. Môj prísediaci do mňa ťukne a vraví mi: toto robia vždy, keď potrebujú sabotovať schôdzu. Čítajú, čo im dajú, aby natiahli čas.

Hlasovanie na pokyn palca som našťastie tentoraz nezažil, ale nevoľno mi bolo aj bez toho. Kde sú časy, keď antickí Gréci a Rimania vášnivo diskutovali na ľudovom zhromaždení či v senáte a tieto inštitúcie mali svoju váhu?
Pohľad na náš parlament skôr pripomína časy, keď si psychopatický cisár Caligula dosadil za senátora svojho obľúbeného koňa.
Umŕtvenie parlamentu, ktorý je oficiálne nadradený vláde, umožňuje oligarchom ovládajúcim vládnu stranu orgie s peniazmi daňových poplatníkov v miliardách. Vláda a ministerstvá slúžia len ako prostredník toku peňazí. A to medzi daňovým úradom, ktorý ich od ľudí vyberá, resp. agentúrou, ktorá ich pre štát požičiava a vreckami oligarchov.
Ale ani rozkrádanie štátneho rozpočtu nestačí. Ako sme videli v prípadoch TSS Grade, Doprastavu a Váhostavu, ich drzosť siaha tak ďaleko, že začali okrádať živnostníkov aj priamo.
Veď sa nevzbúrili, keď ich ničili daňami a byrokraciou, tak sa nevzbúria ani keď ich smerácki oligarchovia budú okrádať priamo a nezakryte.
Ako logický výsledok takéhoto stavu platy stagnujú, nové investície sa nerodia, malí podnikatelia a živnostníci „zatvárajú krám“, šikovní ľudia odchádzajú sklamaní do zahraničia.

Veci sa však dajú meniť. Dane sa dajú znížiť, aby sa investovalo, zamestnávalo a zvyšovali sa platy.
Pre ľudí s nízkymi príjmami, ktorí celý život pracujú a ich práca je potrebná, je možné zaviesť tzv. odvodový bonus. A zvýšiť im tak čistý príjem.

Aby prišla zmena, netreba robiť revolúcie. Stačí prísť k voľbám a poslať unaveného, neurotického vodcu vládnej strany, ktorému jeho zlodejskí kamaráti prerástli cez hlavu, na politické smetisko.

  • SlabéVýborné (+27 skóre, 27 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?