Publikované: 29.09.2014

Na ceste k ruskému finančnému ču-čche

Renomovaný ruský denník Vedomosti (inak hlavný cieľ najnovších pripravovaných zákonov na obmedzenie na zahraničného vlastníctva v médiách, to hovorí na plné pľúca — je to cesta do pekla…

Nech sa páči, tento zaujímavý článok:

Roh hojnosti, ktorý dlho produkoval dobré ekonomické a finančné správy z Ruska, bol pripojený na zdroj obrátenej polarity a prináša non-stop správy, z ktorých majú podnikatelia bolesti hlavy. Rubeľ padá (v piatok stál 1 dolár viac ako 39 rubľov), ropa je lacnejšia (barel ropy Brent, ktorý už asi rok stál 105-110 dolárov/barel nám už klesol pod 97 dolárov).

Pod vplyvom formálnych i neformálnych sankcií a zvýšenia politické napätia z Ruska odchádzajú jedna za druhou zahraničné spoločnosti. Total zastavil vytvorenie spoločného podniku s Lukoilom na ťažbu ropy v Baženovskom ložisku. Rozlúčkové správy z posledných dní – Blackstone, Adobe, hotelová spoločnosť Morgans Hotel Group. Už predtým pristúpil k zatváraniu zastupiteľstiev a znižovaniu počtu pracovníkov zahraniční dodávatelia potravín, ktoré Rusom už netrávia. Rozlúčka ExxonMobil nie je až taká jednoduchá: ťažné veže sa z Karského mora vyvážajú ťažšie, ako sa dá vypnúť počítač. Od ministerstva financií Spojených štátov amerických dostala exkluzívne právo pracovať až do 10. októbra.

Firmy reálneho sektoru znižujú počty zamestnancov a krátia limity pre Rusko. Internetovým službám ako Google, Facebook, Skype nevytvára zákaz uchovávania osobných údajov Rusov v zahraničí žiadne stimuly, aby udržiavali v Rusku útvary výskumu a vývoja. Inovačné plány a ambície projektu Skolkovo narazili na hrozby (bezpečnosti Ruska), ktoré sa v nikto nevie kým uskutočnenej analýze SWOT ukázali významnejšie ako možnosti. Dodám len, že už aj programátori, zdá sa, sa stále častejšie ohliadajú na zahraničie. Nevábia ich všetkých do štátnych a rozpočtových inštitúcií.

Finanční investori si postupne uvedomujú, že cesta, na ktorú sa Rusko vydalo svojou izolacionistickou politikou je jednosmerná ulica. Zoberme si povedzme odvetvie, ktoré má na míle ďaleko od strategických – registrátori na trhu cenných papierov. Našich poslancov z ničoho nič začalo zamestnávať riziko, ktoré spôsobujú cudzinci, ktorí tam pracujú (austrálska Computershare, s podielom na trhu vo výške 9 %), a už sa pripravujú zákazy.

Neznie vám to dosť divné, požadovať od globálnych investorov uznávanie a od celého sveta, aby uctievali ruské finančné a ekonomické čučche Akciové indexy, rubeľ, priame zahraničné investície, HDP i osobnú spotrebu to odsudzuje na pokles a výnosnosť dlhových nástrojov, úrokové sadzby, odtok kapitálu zasa naopak na rast. Banky si už požičiavajú za 10,5-12%, výnosnosť ruských štátnych dlhopisov sa už blíži 10 %.

Ekonómovia začínajú redukovať svoje prognózy. Už aj ministerstvo pre hospodársky rozvoj pripravilo pesimistický scenár, podľa ktorého HDP v roku 2015 klesne o 0,6 % a investície – o 3,5 %, rubeľ – na 40/USD a tak ďalej.

Ak bude Rusko pokračovať svojou cestou na jednosmerný lístok, realita bude ešte horšia. Odliv kapitálu a zastavenie nových investícií bude znehodnocovať rubeľ. Nedostatok peňazí prinúti mocenské orgány, aby predpísali exportérom povinný predaj valutových výnosov a obmedzili predaj valuty dovozcom, bankám, a predovšetkým obyvateľstvu. Preberať skúsenosti máme od koho: Bielorusko tým prešlo po roku 2011, a Ukrajine – v súčasnosti (posledné obmedzenie Ukrajinskej národnej banky – najviac 200 dolárov na osobu a deň). Ďalšou stanicou po týchto obmedzeniach bude množstvo výmenných kurzov a plnohodnotná banková kríza.

Jediný spôsob, ako zastaviť pohyb týto nepríjemným smerom, je dať svetu pádny dôvod na zrušenie sankcií. Táto možnosť sa však javí ako stále menej pravdepodobná.

Autor – Boris Grozovskij

http://www.vedomosti.ru/opinion/news/33977521/generator-neschastij

  • SlabéVýborné (+7 skóre, 7 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?