Publikované: 10.05.2015

Na obranu ľudí zo Slavína.

   Dňa 8.mája 2015 zapaľoval prezident SR Andrej Kiska sviečky na hroboch padlých vojakov, pochovaných na Slavíne. Pri tomto akte ho protestom sprevádzala skupinka občianskych aktivistov. Médiá ich správanie označili za barbarské. Barbarské z toho dôvodu, že na cintoríne sa nemá robiť politika, a že by sa tam malo správať ticho a dôstojne.

   Taký je bežný zvyk. Platí to aj o Slavíne? Neplatí. Samotný jeho vznik je politikou. Politika sa tam robila odjakživa. Či od najvyšších straníckych a štátnych orgánov, sovietskych a iných zahraničných delegácií, tak aj od mládežníckych a spoločenských organizácii v Československu. Aj v súčasnosti je kladenie vencov vo výročné dni politikou. A tým, že sa pri tom namiesto ticha prednášajú prejavy, je to politika prevažujúca nad pietou.

   Občania, ktorí tam protestovali, nevedeli sformulovať svoje názory, ale dokázali vyjadriť svoje cítenie. To cítenie, ku ktorému sa elity nechcú a nedokážu pripojiť, pretože buď sú samy dezorientované, alebo sa pridať boja, pretože sú precitlivené na vlastné ego a renomé. Jednoduchšie je zaujať pozíciu kritika, moralistu , alebo mŕtveho chrobáka.

   Pochybujem, že má Andrej Kiska vlastný kvalifikovaný názor. Jeho vyjadrenia sú prakticky myšlienky jeho poradcu M.Bútoru. No a ten sa nám snaží ústami A.Kisku naznačiť, že pôvodcom 2.svetovej vojny je aj Sovietsky Zväz. Teda aj armáda, ktorej príslušníci ležia na Slavíne. Neuveriteľné. Okrem toho M.Bútora podporuje cez Andreja Kisku expanziu NATO na východ a tým de facto prípravu novej vojny. Teda vojny proti vnukom mužov, pochovaných na Slavíne. Neuveriteľné. No a týmto padlým vojakom a Červenej armáde zapaľuje prezident sviečky. Je to síce jeho protokolárna povinnosť, ale rozpor je tak obrovský, že to dokáže zvládnuť len veľmi široké svedomie. Svedomie kariéristu. O čo je to morálnejšie ako protesty ľudí ??

   Okrem toho treba ešte povedať, že občania, ktorí majú cítenie proti takémuto počínaniu, nemajú dostatok iných možností na vyjadrenie svojho cítenia. Nemajú mediálny priestor a dostatok zástancov , ktorí by toto ich cítenie sformulovali a verejne aj prezentovali proti ich oponentom. Tento článok berte preto ako príspevok k takejto prezentácii.

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?