Publikované: 20.01.2014

Na slovíčko, podnikatelia

Na slovíčko, podnikatelia! 

(pár poznámok pre slovenských businessmanov v súvislosti s prezidentskými voľbami)

 

Vyzerá to tak, že Vaše domáce assets (podobne ako po nástupe Orbána v Maďarsku) budú znehodnotené rýchlo a o dosť, ak vyhrá Fico. Stačí si prečítať relevantné zdroje alebo zavolajte poradcom. Nestojí to veľmi veľa.

Ono je to takto. Podniky síce v SR máte, vyrábate, predávate, zákazky „zabezpečíte“, ale samotná hodnota podnikov po prípadnom nástupe RF do prezidentského úradu rýchlo klesne. Rovnako i hodnota akcií na skoro impotentnom akciovom trhu. Už teraz všetko  klesá …  krajina v rebríčku Doing business klesla o 30 miest za posledných 10 rokov (z 19-teho na 49. miesto). Index ekonomickej slobody – dnes smutná 57. priečka, v podkategóriach ešte horšie…

Fabriky síce budete ďalej vlastniť, budete mať cash flow na bežný život, ale stanú sa nepredajné. Nádherné brožúrky od auditorov vo svetových jazykoch nepomôžu.  Transakčný business právnických kancelárií končí. Nik to nekúpi kvôli skorumpovanej slovenskej politike.

Výpary Smeru sú odpudzujúce. Investori totiž nie sú vôbec nadšení z krajinky, ktorú kompletne ovláda jedna strana vrátane justície. Avšak investorov nutne potrebujeme kvôli rastu a prosperite. Ak tu nebudú, tak múdre deti a mládež, čo chce pracovať, podnikať a uspieť v slušnej liberálnej demokracii, odíde do zahraničia (ako mladí Maďari).

Nik čistý a normálny zo Západu si od domácej banky nič nepožičia… (ja a ty bankou nie je). Tupé zákony, tmárske výklady, selektívne verejné orgány a rozhodnutia a la Fidel veru odradia. Exit nebude!

Takže bye-bye predajná cena na úrovni 7 a viac násobku zisku… žiadni cooloví kupci, žiadna kuloárna sláva, žiadne ober-veľké sumy do Švajčiarska na účet pre Vás, detičky a vnúčence…na toto zabudnite. Stanete sa hŕstkou vlastníkov nepredajného majetku v štátiku, kam civilizovaný investor už nevkročí. (V Maďarsku je ticho tichučko).

Slovenskí podnikatelia, svoj business ste budovali. Viete, čo to stojí.  Tak by ste tiež mohli pochopiť, že na to, aby zostal hodnotný a predajný, potrebujete funkčný štát.  Fico dúfa, že kúpite skrachované štátne podniky, ktoré už nevládze držať. Bude vám ich strkať hlava nehlava…počíta s tým. Musí to byť! To akože z cash flow? To bude bolieť…

Je to začarovaný kruh.

Slovak „hustler“ je už „pripravený“.

Andrea Filt

  • SlabéVýborné (+46 skóre, 58 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

1

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
  1. Zdenek Janecek

    kdo je mudry, uz tu nepodnika a kasle na ty Gorily a ficoidy. Neda se podnikat ve state, kde se obchazi ustava a kde si sudy delaji vlastni ksefty, podle toho, kdo vic nabidne. Takze su tu dva druhy podnikatelu, pricucnuti a nadnarodni. Vsichni ostatni prezivaji a planuji odejit nebo skoncit. Muj kolega ma uctovnickou firmu a desi se nastavajiciho roku, kde nabehnou neskutecne byrokraticke povinnosti a likvidacne pokuty za naproste somariny.

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?