Publikované: 15.03.2015

Na Ukrajine silnejú protipoľské postoje

Na Ukrajine silnejú protipoľské postoje

S dr. Andrejom Zapalowskym, právnikom, historikom, vysokoškolským učiteľom, bezpečnostným expertom, predsedom rzeszowskeho oddelenia Poľského Geopolitického Spolku, sa zhováral Mariusz Kamieniecky.

Ukrajinský Parlament ma v úmysle uctiť si na štátnej úrovni Petra Diačenku, kata z Varšavského Povstania

- Pravdu povediac, neviem, čomu by v tejto dobe malo slúžiť také uznanie. Pre Ukrajincov je Diaczenko to tragickou postavou. Až do roku  1939 bol profesionálnym poľským vojakom , potom pacifikoval poľské dediny v Lubeskom vojvodstve a vraždil Poliakov počas Varšavského povstania. Pre veľkú časť občanov Ukrajiny bol zradcom, ktorý bojoval  spolu s Ukrajincami zo sovietskej armády. Hrdinom je len pre postbanderovcov. V prípade, že takéto uznanie fakticky vojde do parlamentnej debaty, bude to len potvrdenie faktu, že Najvyššia Rada Ukrajiny je naozaj nasiaknutá krajným nacionalizmom. Pre Poľsko a obzvlášť pre poľské elity to bude ďalší dôkaz toho, že nevedia, koho tak nekriticky v súčasnej vláde Kyjeve podporujú.

Nie je to jediný prejav ignorovania Poľska. V rozhovore, ktorý pre „Galicyjski Kuryr“ poskytol známy ukrajinský novinár, spisovateľ a intelektuál Taras Prochaško povedal, že masové vraždy Poliakov na Volyni a Východnom Malopoľsku boli nutné pre vybudovanie ukrajinskej štátnosti…

Intelektualista, ktory tvrdi že vraždy boli nutne…

- Čítal som ten rozhovor. Pre mňa ospravedlnenia zločinov proti ľudstvu, ktoré zazneli z úst človeka kultúry, básnika, sú symptómom hlbokej choroby, aká zožiera ukrajinskú spoločnosť. Tvrdenie, že v takej situácii by Poliaci urobili to isté, je urážkou nášho národa, ktorý nikdy pred tým nespáchal zločin takého rozsahu. To ukrajinský národný básnik Taras Sevcenko vo poéme „Hajdamaci“ schvaľoval vyvraždenie Poliakov v Humani. Prochaško asi ide v jeho šľapajach. Treba tiež podotknúť, že na tejto básni, tak silne protipoľskej, sa ukrajiské deti do dnes (a to aj v Poľsku) učia spoločenskému postoju. Možno si v nej medzi iným prečítať, že „Žid to prasa“ a „chrasta-odpad“.

Ak by sme ďalej rozvíjali takýto postoj predstaviteľa ukrajinskej elity, mohli by sme rovnako dobre ospravedlniť aj správanie sa Putina k Ukrajine…

 - Putin na Ukrajine bojuje za záujmy Ruska a Rusov na Ukrajine. Metódou nie je vražda, ale získavanie vplyvu. Počas osadenia Krymu neumieralo civilné obyvateľstvo či ukrajinskí vojaci. To, čo je mu možné vyčítať, je porušenie medzinárodného práva, ale nie zločiny proti ľudskosti.

Prochaško tvrdí, že Poliaci by sa v podobnej situácii správali tak isto, ako UPA či mnoho ostatných Ukrajincov. Je možné sny o vlastnom štáte stavať na zločine proti ľudskosti? 

- Keby to tak bolo, otázka znie: na čo bol Tribunál v Hágu pre zločiny proti ľudskosti spáchané v bývalej Juhoslávii

Obeťe ukrajinskej žatvy

,alebo Medzinárodný Tribunál v Aruši v Tanzánii, ktorý súdil páchateľov zločinov proti ľudskosti v Rwande? Keď podľa zapadoukrajinských intelektuálov existujú situácie ospravedlňujúce zločiny proti ľudskosti, tak už sme na ceste k spoločenskému opodstatneniu zločinu. Veď na Ukrajine sú ľudia ktorí hlásajú, že treba zlikvidovať časť obyvateľov Donbasu. Na šťastie zatiaľ je ich málo.

Ako ďaleko siaha ukrajinský antipolonizmus?

- Antipolonizmus je doktrína ukrajinského nacionalizmu, je to jeho podstatná časť. Zatiaľ je z dôvodu geopolitickej situácie tlmený, ale stačí sa pozrieť na Litvu a jej vzťah k poľskej menšine, aby ste si vedeli predstaviť, čo bude v budúcnosti. Tomu neprospieva fatálna politika súčasnej vlády vo Varšave, ktorá nevidí problémy Poliakov na Ukrajine. Maďari to vidia a my bohužiaľ nie… Taká smutná je realita, žiaľ pravdivá.

V situácii, keď sa Poľsko snaží politicky a ekonomicky pomôcť Ukrajine, keď uvažuje nad výcvikom ukrajinskej armády a jej vybavením vojenskou technikou – nemala by takáto „vďačnosť“ vnuknúť nejakú myšlienku poľskej vláde? O to viac, že nám to prináša len straty?

 - V prípade, že sa Ukrajinci včas nespamätajú, poľská spoločnosť prestane byť citlivá na ich očakávania a snahy o nezávislosť. Takže nech zástancovia tejto politiky nemajú pochýb, že to ostane v Poľsku bez povšimnutia. Keď už teraz urážajú náš národ cez historické gestá, tak poľská spoločnosť donúti vládu k zmene postoja ku Kyjevu.

Dakujem za rozhovor.   

 Na základe http://naszdziennik.pl/polska-kraj/131739,ukrainski-antypolonizm-przybiera-na-sile.html preložil Mariusz Malinowski

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?