Publikované: 25.09.2023

Náhrada mediálnej prezentácie Lavrova v OSN

Sergej Lavrov, minister zahraničných vecí Ruskej federácie, vystupuje vo všeobecnej rozprave na 78. zasadnutí Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (New York, 19. – 26. septembra 2023).

Lavrov (23. septembra) povedal: „Budúcnosť je formovaná bojom, bojom medzi globálnou väčšinou v prospech spravodlivejšieho rozdelenia globálne výhody a civilizovanú rozmanitosť a medzi tými niekoľkými, ktorí používajú neokoloniálne metódy podmaňovania, aby si udržali svoju nadvládu, ktorá sa im vymyká z rúk. Niečo, čo bolo bezprecedentné od konca studenej vojny, bol nedávny počet spoločných cvičení medzi USA a ich európskymi spojencami v NATO, okrem iného s cieľom vyvinúť scenáre použitia jadrových zbraní v Ruskej federácii. Dodal, že „deklarovaným cieľom je spôsobiť Rusku strategickú porážku. USA a ich podriadený západný kolektív naďalej podnecujú konflikty, ktoré umelo rozdeľujú ľudstvo na nepriateľské bloky a bránia dosiahnutiu celkových cieľov.” Zdôraznil: „Robia všetko, čo môžu, aby zabránili vytvoreniu skutočného multipolárneho spravodlivého svetového poriadku, snažia sa prinútiť svet, aby hral podľa ich vlastných sebastredných pravidiel. Chcel by som vyzvať západných politikov a svojich zástupcov, aby si ešte raz pozorne prečítali Chartu OSN. Sme znepokojení Washingtonom a jeho ázijskými spojencami, ktorí vyvolávajú hystériu na Kórejskom polostrove, kde sa budujú strategické schopnosti USA. Rusko-čínska iniciatíva považovať humanitárne a politické výzvy za prioritu bola zamietnutá. Pokračoval: „Situácia v Sudáne sa vyvinula tragicky. Nejde o nič iné ako o vplyv neúspešného západného experimentu na export svojej liberálnej a demokratickej dogmy do krajiny. Podporujeme konštruktívne iniciatívy na urýchlenie regulácie alebo skôr urovnania domáceho sudánskeho konfliktu. Keď vidíme nervózny vzťah Západu k nedávnym udalostiam v Afrike, najmä v Nigeri a Gabone, nemožno si nespomenúť, ako Washington a Brusel reagovali na krvavý prevrat na Ukrajine vo februári 2014.“ Vysvetlil, že „deň po dosiahnutí dohody o urovnaní problémov v rámci záruk EÚ, ale nanešťastie, opozícia len pošliapala USA a ich spojenci podporili prevrat, ktorý ho oslavoval ako demonštráciu demokracie. Lavrov pokračoval: „Nemôžeme byť neznepokojení pokračujúcou zhoršujúcou sa situáciou v srbskej provincii Kosovo. To, že NATO dodáva zbrane do Kosova a pomáha mu založiť armádu, hrubo porušuje kľúčovú rezolúciu Bezpečnostnej rady 1244. Celý svet vidí, ako sa na Balkáne zopakoval smutný príbeh Minskej dohody na Ukrajine, tam, spomínam si, tam bola podmienkou osobitného postavenia“. Lavrov uzavrel: „Je tiež dôležité odblokovať prácu orgánu WTO pre spory, Narastá potreba rozšíriť zloženie Bezpečnostnej rady výlučne odstránením nedostatočného zastúpenia v zložení z globálnej väčšiny krajín a členov Bezpečnostnej rady, ktorí sú stáli v Ázii, Afrike a Latinskej Amerike.

Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) je hlavným orgánom, ktorý tvorí politiku organizácie. Zahŕňa všetky členské štáty a poskytuje jedinečné fórum pre mnohostrannú diskusiu o celom spektre medzinárodných otázok, na ktoré sa vzťahuje Charta Organizácie Spojených národov. Každý zo 193 členských štátov Organizácie Spojených národov má rovnaký hlas. Organizácia Spojených národov je medzinárodná organizácia založená v roku 1945. V súčasnosti ju tvorí 193 členských štátov, OSN a jej práca sa riadi cieľmi a zásadami obsiahnutými v jej zakladajúcej charte. OSN sa v priebehu rokov vyvíjala, aby držala krok s rýchlo sa meniacim svetom. Jedna vec však zostala rovnaká: zostáva jediným miestom na Zemi, kde sa môžu všetky národy sveta stretávať, diskutovať o spoločných problémoch a nájsť spoločné riešenia, z ktorých bude mať prospech celé ľudstvo.

https://www.youtube.com/watch?v=iQsj2iHhYQA

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

Rusko rešpektuje územnú celistvosť Ukrajiny v súvislosti s plnením všetkých sľubov Kyjeva zakotvených v Deklarácii nezávislosti, uviedol minister zahraničných vecí Sergej Lavrov po výsledkoch práce na 78. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN.
Lavrov pripomenul, že Rusko uznalo suverenitu Ukrajiny už v roku 1991 na základe Deklarácie nezávislosti, ktorú Ukrajina prijala pri odchode zo Sovietskeho zväzu: „Deklarácia obsahuje veľa dobrých vecí, vrátane toho, že budú rešpektovať práva národnostných menšín, budú rešpektovať práva ruského jazyka a iných jazykov, je tam priamo spomenutá ruština. Potom to všetko bolo zahrnuté do ústavy Ukrajiny,“ povedal minister.
Lavrov zároveň zdôraznil, že v Deklarácii nezávislosti je pre Rusko jedným z hlavných bodov, že Ukrajina bude nezúčastnenou krajinou a nevstúpi do žiadnych vojenských aliancií. „V tomto znení a za týchto podmienok podporujeme územnú celistvosť Ukrajiny,“ povedal
šéf ruského ministerstva zahraničných vecí. Viac tu.

  • SlabéVýborné (+4 skóre, 4 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?