Publikované: 10.10.2013

Najvýraznejšiu štedrosť Slovenským Rómom prejavuje Brusel

Vyvrátiť moje tvrdenie môže len taký človek, ktorý  sa tiež priživuje na dotáciách z Bruselu a bude mi hádzať polená pod nohy, že si všetko iba vymýšľam.

Najnovšia správa hovorí, že Brusel dá Slovensku ďalších 300 miliónov eur na našich Rómov.

Dokonca zdroj: http://romovia.sme.sk/c/6854190/brusel-da-slovensku-na-romov-300-milionov-eur.html   Informuje o tom, že na riešenie rómskeho problému dostaneme o polovicu viac peňazí. Takže celkovo by malo Slovensko cez eurofondy získať 19,2 miliardy eur.

Terajší splnomocnenec vlády pre Rómov Peter Pollák sa však vyjadril v tom zmysle, že „dnes nikto nevie povedať, koľko peňazí od roku 2007 smerovalo reálne k Rómom.“ – Vo svojich článkoch na blogu som dosť často informoval čitateľov o tom, že z celkového balíka finančných prostriedkov, ktoré za tie dlhé roky poslal Brusel na našich Rómov, tak ak z nich v skutočnosti pripadlo na Rómov 20 %, tak ešte aj to číslo som určite prehnal, lebo všetci dobre vieme ako sa s takými prostriedkami nakladá, že sa pri nich priživujú kadejaké iné organizácie a v mnohých prípadoch ani neexistujú žiadne doklady o finančných tokoch z týchto peňazí. (Dokonca sa aj v článku uvádza, že kontrola za týmto účelom bola doteraz len formálna….) :-(

A čo je najsmutnejšie, ďalší zdroj: http://romovia.sme.sk/c/6957808/brusel-ponuka-miliony-na-byvanie-pre-romov-nevycerpali-sme-ani-cent.html#ixzz2gibE5cyz  poukazuje na to, že za celý rok 2011 sme na bývanie pre Rómov nevyčerpali ani cent a Slovensko dnes ani nemá plán, ako riešiť bývanie rómskej menšiny zo sociálne vylúčených komunít. Vládny splnomocnenec za celý rok nepovedal, ako chce bývanie Rómov riešiť a jeho pozornosť smerovala iba k čiernym stavbám. O nič lepšie nepostupovalo ani ministerstvo pôdohospodárstva pod vedením Ľubomíra Jahnátka, ktoré na dokument jednoducho pozabudlo. :-(

Brusel v roku 2011 Slovensku ponúkol šesť miliónov eur na výstavbu nájomných bytov pre Rómov, ale k čerpaniu finančných prostriedkov ešte nedošlo a zverejnenie výzvy je naplánované do konca roka, toto novinárom povedal hovorca ministerstva.

„Vláda Ivety Radičovej v Stratégii pre integráciu Rómov do roku 2020 navrhla tzv. samovýstavbu, štát na ňu však rezignoval.“ – Hlavná vec, že sa premiér Fico nedávno vyjadril v tom zmysle, že Rómom štát nedá nič zadarmo a musia prejaviť záujem o prácu. No náklady na jeden byt sú pri samovýstavbe o tretinu nižšie. Rómovia si zároveň musia vziať úver na materiál a má to aj psychologický efekt lebo majorita vidí, že nikto z nich nedostane nič zadarmo a Rómovia z osád si takto budú viac ceniť byty, pri ktorých sami priložia ruku k dielu.

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?