Publikované: 08.11.2013

Napísať knihu? Smozrejme, kto by nechcel!

“Keď niekto nájde o sto rokov tvoju knihu, tak vysloví tvoje meno, ktoré by bez knihy ostalo zabudnuté”. (Peter K.)

Kniha je artefakt, ktorý sa vyznačuje svojou stálosťou. Nie je digitálny – časom sa však môže stať. Slová na papieri a vo väzbe, uložená v knižnici, u niekoho doma. Kniha sa len tak nestratí. Možnosť vytvoriť ju je lákadlom, kvôli vyblázneniu fantázie ľudstva, veď odjakživa sme dávali na papier to, čo nás trápi, čo nám pomáha a môže pomôcť aj iným, to, čo nám napadne a stojí za zverejnenie.
Kedysi sa príbehy tradovali ústne a dokázali prežiť dlhý čas. Knižné vydanie príbehu nás síce ukráti o zaujímavé variácie deja, no uchová ten jediný poklad, nad ktorým autor dlho premýšľal, aby ho posunul čitateľovi presne v tejto podobe. A nielen príbeh sa stane jedinečným, nemenným a slávnym, ale i autor. “Ja som ten, ktorý vám napísal toto.”

 

 

 

Mladí ľudia majú záujem písať knihy. V dnešnej elektronickej a digitálnej dobe sa prejavuje nadšenie o zanechanie stopy vo forme hodnotného zväzku papierov. Je to dobrá prognóza do budúcna, keď existuje túžba byť večne na svete práve týmto spôsobom.

 

 

Osadenstvo sveta má zálusk na písanie sci-fi, fantasy, poviedok, či fikcie, no často by sa inšpirovali aj vlastnými skúsenosťami a zážitkami. Tematicky využívajú základ ľudských strastí i radostí – láska, vzťahy, bolesť a smútok. Nadprirodzené javy, ktoré nás obklopujú vo filmoch aj knihách by sa v nových publikáciách taktiež ocitli. Niekedy je práve nejasne vykreslená zápletka a tajomstvo ťahačom príbehu.

Niektorí tvorcovia začali s písaním už skôr. No pätnásť rokov je pekný vek na napísanie dobrodružného románu, ktorý by chcelo prežiť nejedno dievča, ale aj chlapec. Našim potomkom by mladí zanechali aj spomienky na svoj život, ťažké hľadanie si lásky veď povedzme si rovno životné príbehy sú nevyspytateľné. Plné neočakávaných zvratov a zábavných, či trpkých chvíľ. To by nevymyslela ani vysoko kreatívna duša, čo vymyslí náš život. Preto autobiografické príbehy sú na nezaplatenie. Potvrdila by som to výpoveďou: “To nevymyslíš, to je život”.

 


Moji kolegovia majú aj veľmi zaujímavé ambície písať hororové poviedky, či anekdoty na tému čo so sebou ráno po žúre (“Sprievodca poopičným stavom”). Nezaobídeme sa veru bez humoru, ani v budúcnosti. Aj v ťažšej dobe si ľudia uľahčujú denné strasti ako len môžu. A možno nám s tým všetkým dokážu pomôcť deti, preto že sa chystá aj publikácia Detské výmysly, kde sa dozviete mnohé nečakané fakty o živote, ktoré vám sebavedomo objasnia malí škôlkari.

Ak by aj vás prepadlo nutkanie na vytvorenie nového bestselleru, máte množstvo rád aj na internete. Ako začať, ako napísať, ako ju vydať. Všeliaké rady dnes nájdete jednoducho cez webové vyhľadávače. Dokonca existujú aj programy, ktoré pomôžu formálnej úprave pri písaní. Špeciálne vytvorené pre tých, ktorí sa rozhodli písať. Tak skúste svoje šťastie aj cez písmená. Cez písmená, totižto vznikajú slávné mená :)

 
Či už to bude fikcia alebo biografia, každý tautor v knihe nechá kúsok zo seba. Knihy poučné i zábavné, to sa chystá pre budúce desaťročia, máte sa na čo tešiť.

PS: a nezľaknite sa ak vyjde z našich radov aj nejaká tá encyklopédia

 

 

 

 

 

 

 • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

2 Komentárov

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. “Ak by aj vás prepadlo nutkanie na vytvorenie nového bestselleru, máte množstvo rád aj na internete. Ako začať, ako napísať, ako ju vydať.” ——————————————————————————— Hoď nejaký link pls., napr.konkrétne, ako ju vydať.

 2. Lucia Prančík

  motivačné články a návody, či pomôcky nájdete napríklad tu: http://www.pisaciepero.sk/selfpublishing/ako-vydat-knihu-a-nezblaznit-sa-z-toho alebo tu: http://knihy.rs-design.sk/chcem-vydat-knihu/ Svoju knihu môžete ponúkať vydavateľstvám, tie vás môžu finančne podporiť pri vydaní alebo dať ju vydať na vlastné náklady. v Druhom linku sa na snažia pomôcť pri písaní a publikovaní komplexne. Spomíajú sa aj ďalšie náležitosti ako korektúra a iné úpravy textu (programy). Veľa šťastia!

  1. Lulu, ďakujem.

   1. Lucia Prančík

    okrem toho existujú aj súťaže v ktorých je výhrou vydanie básní, poviedok a podobne, podľa katégórií a podmienok konkrétnej spoločnosti, ktorá to ponúka.jedným z dobrých príkladov je:http://www.literarnyklub.sk/literarne-sutaze/ vydanie zborníka výherných diel plus finančná odmena. ďalšie širšie texty o vydaní: http://www.enigma.sk/chcem-vydat-knihu/ake-mam-moznosti


   2. Lucia Prančík

    rado sa stalo.


Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?