Publikované: 21.04.2015

Národný štadión Bratislava

 Výstavbu národného futbalového štadióna je náročný proces, ale je v poriadku, aby omeškanie trvalo niekoľko rokov ?

Celý príbeh začína v roku 2004. Prvé odhady boli štadión za 100 mil. eur s kapacitou 35 000 mies. Potom prišla prvá Ficová vláda a návrh zmenila. Nový plán bol za 70 mil. eur a s kapacitou 22 000 miest. Prišla kríza a vláda Ivety Radičovej. Zrušila pôvodné uznesenie a mal sa vyhlásiť konkurz na investora, ktorý by ponúkol primeranú cenu za výstavbu štadióna. No nebolo to také jednoduché. V roku 2012 prišla druhá Ficová vláda a bez súťaže bolo rozhodnuté. Podporí sa projekt nového štadiónu Slovanu Bratislava za 70 mil eur. S kapacitou 22 000 miest.

Podľa môjho názoru tu sa to všetko zmenilo. Z národného štadióna sa stáva súkromný podnik akciovej spoločnosti Národný futbalový štadión (NFŠ a.s) ktorý môže SFZ využívať iba 20 rokov, no ročne Slovenská reprezentácia odohrá doma maximálne 7 zápasov. Je to výhodný obchod ? Pre štát určite nie. Pozrime sa na to z druhej strany. Majiteľ firmy (NFŠ a.s),  ktorá ma na starosti výstavbu, môže byť celý bez seba.

Štát ho doslova zasponzoruje slušným balíkom peňazí z verejných zdrojov a to v sume 27,2 mil. eur čo je približne 40% celkových nákladov na dokončenie prác. Výhoda, ktorá vyplýva zo zmlúv: SFZ môže sídliť bezplatne v areáli NFŠ a „dovolili“ im tam mať aj sieň slávy. „Vau aká výhra“. No zase nie pre štát. SFZ si doteraz platila nájomné z rôznych zdrojov ako prijmi od UEFA, ale v nových kancelárskych priestoroch na novom NFŠ im všetko zaplatí štát.  Všetko z verejných zdrojov.

Slovenský ľudia sa môžu tešiť, že im postavia národný štadión a budú hrdí, že na to prispeli zo svojich daní. No nakoniec to skončí v súkromných rukách Kmotríka. Ako bonus si za peniaze ktoré dostane od štátu postaví obchodnú pasáž a hotel. Trošku to pripomína predraženú rekonštrukciu zimného štadióna Ondreja Nepelu, pri ktorom vyrástol krásny hotel pre Juraja Širokého.

Hovoria nám, že staviame lacný štadión. Je to tak? Pozrime sa koľko stál národný štadión napríklad v Ženeve, kde sa konali aj ME v roku 2008, alebo v susednom Češku.

Ženeva. Štadión, ktorý spĺňa všetky štandardy a má aj väčšiu kapacitu miest. Stál 64 mil. eur.

 

 

 

 

 

 

 

Štadión v susednom Česku.  Pražská EDEN aréna stála skoro o polovicu menej 40 mil eur. Kapacita miest je takmer totožná,  komerčné priestory 800 m2 , obchodná pasáž 2400m2  a stačili aj na postavenie hotela  s kapacitou 150 izieb.

 

 

 

 

 

 

Náš nový NFŠ by mal stáť 70 mi. Eur, ale ako to na Slovensku chodí, určite sa to predraží. Budeme mať menšiu kapacitu miest, pritom cena bude vyššia a bonbónik na torte bude súkromný majiteľ.

Verejné obstarávanie

Verejné o. ktoré malo prebehnúť za vlády Ivety Radičovej nakoniec neprebehlo. Pán Róbert Fico v roku 2012 pri jeho druhej vláde, výstavbu pridelil bez výberového konania firme NFŠ a.s.

Komore architektou sa to vôbec nepáčilo. Sú toho názoru, že štát by mal z verejných zdrojov podporovať len tie projekty, ktoré prejdu verejným obstarávaním, keďže ide o financie všetkých daňovníkov.

Môj názor. Pri podmienkach, že štadión bude pod vlastníctvom súkromných osôb, by štát takýto projekt nemal dotovať žiadnymi financiami. Predsa keď staviame NÁRODNÝ futbalový štadión mal by patriť národu, nie? Takouto cestou sa nedozvieme, či cena výstavby mohla byť aj za priatelnejšiu sumu ako 70 mil. eur. Keď iní projektanti nedostali šancu.

Firma FNŠ a.s. dostala zo povinnosť, že počas samotnej výstavby musia konať podľa zákona o verejnom obstarávaní. Podľa posledných informácií sa tak koná.  Výkopové práce, ktoré už finišujú získala firma ŠAM-STAV. A zákazku na staviteľa štadiónu vyhrá pravdepodobne firma ZIPP, ktorá momentálne vykonáva posledné práce na štadióne v Trnave.

Dočkáme sa „Národného futbalového štadióna“ v stanovenom termíne 31. Decembra. 2017?

Facebook Fanpage:  372109982913609?fref=ts

 

 

 

 

 

 

  • SlabéVýborné (-2 skóre, 6 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?