Publikované: 03.12.2015

Nech žije právnická päťročnica!

Boli to časy, keď som mal ešte kučeravé vlasy Tak sa to spieva v jednej pesničke. Boli to časy, keď vysoké školy boli kvalitné. Každý absolvent mal uplatnenie, spravidla aj prácu, ktorá ušla.

Začiatkom milénia bolo ťažké sa dostať na právnickú fakultu v Košiciach. Prijali tam každého 11 tého. Keď ja som robila prijímačky, tak každého  5 teho.

Za posledné roky sa úroveň vysokých školách znížila. Prišla tzv. normalizácia, čím viac žiakov príjmu, tým viac majú peneží. Škoda je viniť ministrov školstva, proste je to systém politiky.

Teraz sú na Slovensku sú pár právnických univerzít, okrem klasických v Košiciach, Bratislave a Banskej Bystrici sú tu ešte tzv. Mamojková a Čarnogurského Páneurópska. Vychrlia asi 1200 študentov zo školy, a hľadaj si na malom Slovensku uplatnenie.

Smerackí ministri prispeli ešte ku tzv. sprísneniu advokátskych koncipientov, ktorí z troch rokov driny, musia už drieť päť rokov pre svojho pána advokáta.

Ak chce byť absolvent práva vo fachu, tak musí absolvovať tri roky praxe ako koncipient. Väčšinou ide o rodinných príslušníkov ako sú detičky advokátov alebo ich dobrí známi. Ak aj  príjmu  synčeka alebo dcérenku alebo neterku, on  mu bude dohadzovať klientov, niečo za niečo. O slušné jednanie sa tam títo absolventi báť nemusia, majú ho tam. Ani o otročenie.

A čo tí druhí, ktorí nemajú mamku ani ocka advokáta? Ten už má menej šťastia. Závisí na akého pána zemepána natrafí. Či ľudskejšieho alebo takého, čo nemá ani štipku ľudskosti v sebe. Absolvent práva je šťastím bez seba, ak ho advokát príjme a vyučí ho. Nevadí mu aj za akých podmienok, častokrát otrockých: veľa nadčasov, podrž tašku, proste dievča pre všetko. Ak tieto tri roky absolvuje, musí urobiť bohovský ťažkú skúšku. A potom, ak nemá zázemie, tak sa musí znova trápiť, aby si zarobil aspoň na nájomné. Aj keď je vo svojom fachu.

Možno najhorší prípad je ten, ak advokát príjme koncipienta, ktorí si musí platiť odvody, a ešte advokátovi platiť tri roky za to, že ho „vyučí.“ Tak ďakujem pekne, z troch rokov tak živoriť päť. Údajná cena takého školného za tri roky činí 300 000  bývalých slovenských korún, premenené na eura je to 10 000.

Tak ako to bolo za socializmu tzv. spartakiáda, alebo prekročiť svoj plán každých päť rokov. Tak súčasní socialisti zaviedli právnickú spartakiádu na päť roky.

V skutočnosti sú Smeráci kapitalistickou stranou z 19. storočia

Advokátov je súčasne vraj okolo 4000, tak socialistický smer musel urobiť také päťročné opatrenie. Škoda je plátať niečo, čo sa bude staré deraviť. Nestačí, aby študenti vyštudovali ťažké odbory ako lekárstvo, právo. Ale aby aj mali uplatnenie, a potom by nemuseli konať ako Smeráci päťročnú právnickú spartakiádu.

 

 

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?