Publikované: 16.01.2023

Nedeľná ukrajinská „Evropejska Pravda“

Hlavnými témami víkendu boli tanky pre Ukrajinu, ruský teroristický útok, či prezidentské voľby v Česku.Britská vláda potvrdila plány na presun eskadry 14 tankov Challenger 2 a približne 30 155 mm samohybného delostrelectva AS90 na Ukrajinu. Nemecký zbrojársky koncern Rheinmetall nebude môcť dodať tanky Leopard Ukrajine skôr ako v roku 2024, aj keď nemecká vláda v pondelok rozhodne o ich presune.Nemecká spolková vláda môže podľa agentúry Bloomberg oznámiť rozhodnutie o dodávke západných tankov Ukrajine na budúci týždeň.Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že Ukrajina môže v blízkej budúcnosti počítať so zvýšenými dodávkami ťažkých zbraní zo západných krajín. Rusi zasiahli v sobotu pri raketovom útoku výškovú budovu v Dnipro a v Moldavsku našli zvyšky rakety. Nuž a v Česku sa určovalo, ktorí prezidentskí kandidáti postúpia do druhého kola volieb. Proruský kandidát prirovnal svojho protikandidáta k Putinovi.

Všetky dôležité a zaujímavé správy z víkendu 14. a 15. januára nájdete v prehľade „Európskej Pravdy“:

https://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2023/01/15/7154201/

https://www.pravda.com.ua/rus/

Ministerstvo obrany vyzvalo, aby na tému Soledar nešpekulovalo

Námestníčka ministra obrany Ukrajiny Anna Malyarová vyzvala, aby nešírila neoverené informácie o bojoch o Soledar.

“Teraz sa mnohí snažia využiť veľký záujem o tému bitiek o Soledar a majú čas zarobiť si na tom popularitu alebo peniaze.” Vyzvala, aby neboli šírené informácie o pohybe a umiestnení ukrajinskej armády, pretože to poškodzuje „našu obranu“. ”Ak niekto zverejní neoprávnené informácie o tom, kam naše jednotky išli, odkiaľ sa presunuli, kde sa fyzicky nachádzajú, funguje to pre nepriateľa a poškodzuje našich obrancov,” uviedol námestník ministra v poznámke. Poznamenala, že situáciu v Soledare možno stručne charakterizovať vetou: “Zjednodušene povedané, boje pokračujú.” Zdôraznila, že “len označené osoby a osobitne oprávnené osoby ministerstva obrany a generálneho štábu majú právo zverejňovať informácie o nepriateľských akciách”. Pripomeňme si: Ministerstvo obrany Ruska vydalo oficiálne vyhlásenie o dobytí mesta Soledar v Doneckej oblasti. Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny informoval, že boje o Soledar v Doneckej oblasti pokračujú aj napriek vyhláseniu ruského ministerstva obrany o údajnom dobytí mesta.

https://www.pravda.com.ua/rus/news/2023/01/16/7384981/

Tanky pre Ukrajinu 

Britská vláda potvrdila plány previesť na Ukrajinu letku 14 tankov Challenger 2 a približne 30 samohybných delostreleckých zariadení ráže 155 mm AS90. “Odoslanie tankov Challenger 2 na Ukrajinu znamená začiatok zmeny v taktike podpory zo Spojeného kráľovstva. V najbližších týždňoch bude do krajiny vyslaná letka 14 tankov . Očakáva sa, že ich bude nasledovať okolo 30 veľkých vozidiel AS90.” -poháňané delá, obsluhované piatimi strelcami.” – píše sa v správe. Ako informoval The Sun, prvé štyri jednotky obrnených vozidiel by mali byť presunuté okamžiteV najbližších dňoch začne Veľká Británia aj s výcvikom vojakov ozbrojených síl Ukrajiny na používanie týchto tankov a zbraní. Pred výročím ruskej invázie sa premiér bude snažiť demonštrovať silu Británie ako medzinárodného katalyzátora s vplyvom v NATO, G7, Spoločných expedičných silách a ďalších organizáciách.

Zatiaľ čo Británia prejavuje vodcovskú odvahu v otázke dodávok tankov na Ukrajinu, jedna z najväčších ekonomík Európskej únie Nemecko má čoraz väčšie ťažkosti s dodávkou tankov do Kyjeva. Ako informoval Spiegel, nemecký zbrojný koncern Rheinmetall nebude schopný dodať tanky Leopard na Ukrajinu skôr ako v roku 2024, aj keď sa ich nemecká vláda rozhodne previesť v pondelok. Rheinmetall má 22 vozidiel Leopard 2 a 88 vozidiel staršieho modelu Leopard 1. Oprava vyradených hlavných bojových tankov však trvá „takmer rok“. Nemecká spolková vláda môže podľa agentúry Bloomberg oznámiť rozhodnutie o dodávke západných tankov Ukrajine na budúci týždeň. Ukrajinský veľvyslanec v Nemecku Oleksij Makejev vyzval Berlín, aby čo najskôr odovzdal Kyjevu tanky Leopard 2 - bez tankov Leopard nie je možné ďalšie znovudobytie ukrajinských území okupovaných Ruskom. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že Ukrajina môže v blízkej budúcnosti počítať so zvýšenými dodávkami ťažkých zbraní zo západných krajín. Podľa šéfa ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Dmytra Kulebu je päť krajín pripravených previesť tanky Leopard 2 na Ukrajinu, čakajú však na rozhodnutie Nemecka. K Nemecku ešte dodáme, že minister spravodlivosti tejto krajiny je proti vytvoreniu osobitného tribunálu OSN pre Ruskú federáciu.

Vojna s Ruskou federáciou

Cez víkend Rusko spáchalo ďalší teroristický čin. Rusi zasiahli v sobotu počas raketového útoku výškovú budovu v Dnipro, od 15. januára o 19:00 zomrelo 30 ľudí a 75 bolo zranených. Starosta Dnipra Boris Filatov informoval, že v dôsledku zásahu bola celá štvrť odrezaná a odpojená od systémov podpory života. Prezident Volodymyr Zelenskyj reagoval na útok na Dnipro a povedal, že všetci, ktorí sú zapojení do tohto teroru, ponesú maximálnu zodpovednosť.
Bridget Brink, veľvyslankyňa USA na Ukrajine, označila za hrozné následky zásahu ruskej rakety do obytného domu v Dnipro“Strašné. Moje myšlienky sú s tými, ktorých sa to týka, a s tými, ktorí tak veľa pomáhajú. Naďalej prichádza ďalšia bezpečnostná pomoc, aby pomohla Ukrajine brániť sa,” uviedol Brink na Twitteri. Po novom raketovom útoku Ruskej federácie na ukrajinské ciele zo 14. januára objavili pracovníci hraničnej polície Moldavska trosky rakety v okrese Brychan na hraniciach s UkrajinouÚlomky rakiet dopadli na územie Moldavska už tretíkrát po ostreľovaní Ruskej federácie. Následne bola v Moldavsku nájdená a odpálená hlavica rakety zostrelenej pri ostreľovaní z Ruskej federácie. Fínsky prezident Sauli Niinisto medzitým povedal, že ruská vojna proti Ukrajine „nemá koniec v dohľadeNiinisto označuje „referendum“, ktoré vlani v septembri zorganizovalo Rusko, za znepokojujúce. Potom prezident Ruskej federácie vyhlásil, že okupované regióny „sú navždy súčasťou Ruska“. “Vyložil som si to ako stávku na vojnu. Hrá poker a dal na to všetko,” hovorí Niinisto. Fínsky prezident dodal, že sa stále obáva, že Putin pôjde celú cestu bez šance na víťazstvo. Niinisto vysoko oceňuje odhodlanie Ukrajincov a Putinove kroky na Ukrajine porovnáva so začiatkom Stalinovej zimnej vojny vo Fínsku.

Voľby v Českej republike

Finále prvého kola českých prezidentských volieb dopadlo mimoriadne dramaticky. proruský kandidát pripustil bývalému generálovi NATOJedna z hlavných uchádzačiek o post prezidentky Českej republiky Danuša Nerudová, ktorá sa nedostala do druhého kola volieb, deklarovala podporu kandidátovi Petrovi Pavlovi za víťazstvo nad “proruským lídrom” Andrejom Babišom. Babiš zasa pripravil pôdu pre tvrdý boj v druhom kole prezidentských volieb, v ktorom dominujú spory o komunistickú minulosť krajiny, prirovnaním svojho protikandidáta Petra Pavla k Vladimirovi Putinovi. Označil Pavla ako “nominanta vlády” a bývalého dôstojníka komunistickej rozviedky a povedal novinárom: “Viete, kto iný je spravodajský dôstojník na čele štátu? Ruský prezident Vladimir Putin. Putin bol vysadený a nasadený ako KGB agent v 80. rokoch v Berlíne. Na toto sa pripravoval pán Pavel, mal byť “hodený” do tyla nepriateľa, aby tam ľudí prinútil spolupracovať.“
Poznámka editora: Generál Petr Pavel je nominant Fialovej vlády ako anti Babiš, ktorého volia USA a celé NATO. Lebo. Česko už v bojovom ťažení proti Rusku zrejme bude mať druhého hlavného veliteľa ozbrojených síl priamo v kresle prezidenta.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?