Publikované: 06.09.2020

Nedeľný Pochod jednoty v Bielorusku

9. augusta 2020 sa v Bielorusku konali ďalšie prezidentské voľby, po ktorých sa CEC vrhla na vyhlásenie, že Alexander Lukašenko získal viac ako 80%. To viedlo k začatiu masových protestov a nepokojov, ktoré zachvátili Minsk a množstvo ďalších bieloruských miest.
Písal som: http://www.blogovisko.sk/pochod-jednoty.html (pokračovanie):Už 5. septembra (sobota) sa konali protestné akcie na 18-tich miestach krajiny s účasťou asi 4 tisíc ľudí. V Minsku došlo k nepovoleným akciám na ôsmich miestach. V predvečer nedeľného protestu bolo všade zatiaľ zadržaných viac ako 90 osôb. https://regnum.ru/news/polit/3055142.html
MINSK, 6. septembra 2020 Pred štrnástou hodinou na Námestie nezávislosti v Minsku dorazila kolóna špeciálnej techniky bieloruských bezpečnostných síl. O 14-tej sa tam začala nepovolená protestná akcia. https://regnum.ru/nesws/polit/3055194.html
Bývalá kandidátka na prezidentku Bieloruska Svetlana Tikhanovskaya vyzvala vodcov krajín, aby rešpektovali zvrchovanosť republiky. Oznámila to počas živého vysielania na kanáli YouTube „Country for Life“.
Touto cestou oznámila aj, že v Bielorusku sa neplánuje vytvorenie novej politickej strany, ktorej by bola Tichanovská líderkou…
Vyzvala všetky druhé a tretie krajiny aby nezasahovali do vnútorných záležitostí Bieloruska. Je vraj pripravená aj rokovať s ruskou stranou.
Vo Vilniuse sa v sobotu pred Pochodom jednoty stretla bývalá prezidentská kandidátka s členom Prezídia koordinačnej rady (CC) bieloruskej opozície Pavel Latushkom.
Olga Kovalková, ústavná sudkyňa a členka prezídia Bieloruskej opozičnej koordinačnej rady, v sobotu (5.9.)  opustila svoju vlasť a teraz je vo Varšave. Bielorusko-poľské hranice prekročila pešo.
Informovala o tom 5. septembra tlačová služba ústavného súdu. Zrejme prevencia proti zadržaniu (v „ochrannej“ náruči poľskej vlády):

V nedeľu bola v Minsku zadržaná členka opozičnej koordinačnej rady Oľga Pavlová.
Vraj „nezasahujúce“ Poľsko sa prostredníctvom premiéra Morawieckeho chce s Tichanovskou osobne stretnúť v Poľsku v stredu 9. septembra.
Naopak, Poľsko všestranne a aktívne podporuje a poskytuje zázemie bieloruskej opozícii. Podobne prípad od prípadu aj krajiny EÚ. Slová o nezasahovaní do vnútorných záležitostí Bieloruska sa míňaju s opačnými skutkami.

V meste Grodno neďaleko poľských hraníc došlo aj k šarvátkam protestujúcich s poriadkovými silami. Niekto striekal slzný plyn. Spozornejte, táto gubernia, môže sa „za priaznivých okolností“ stať predmetom územných nárokov Poľska.
Kolóny demonštrantov sa okrem iných miest zhromaždili v Minsku a presunuli sa smerom do centra. V hlavnom meste bolo centrum zablokované, demonštranti išli v smere na stélu. V Minsku na ulici Chebotarev došlo k hrubým zadržaniam; najmenej jedna osoba na nosidlách bola naložená do zdravotníckeho vozidla.
https://news.tutby.news/economics/699444.html
VITEBSK Na Leninovej ulici, v blízkosti kaviarne Bulbyanaya, došlo k stretu medzi políciou a demonštrantmi. Ľudia chceli ísť vpred, ale bezpečnostné sily im takúto príležitosť nedali. Počas stretu policajti bili niektorých mešťanov obuškami. Po strete s políciou sa obyvatelia mesta rozhodli prejsť na opačnú stranu Leninovej ulice. Tam ich čakali ďalší bezpečnostní pracovníci. Demonštrantom sa podarilo prelomiť ich reťaz a ísť ďalej. Počas potýčky v blízkosti kaviarne Bulbyanaya boli niekoľkí zadržaní.
MINSK Neďaleko paláca športu sa objavili ľudia, ktorí parodujú poriadkovú políciu a „tihary“. Ale na rozdiel od bezpečnostných síl ponúkajú všetkým, aby vyskúšali  zemiakové placky. V opačnom prípade „hrozí, že ich použijú na kŕmenie násilím ako špeciálne prostriedky“:Proti policajnému kordónu pred Palácom nezávislosti už dorazili desaťtisíce ľudí. Na rozdiel od posledných dvoch nedieľ sa pred ľuďmi v ochranných pomôckach a prilbách objavil aj ostnatý drôt.
Keď už bola hlava kolóny pri Stele, prišla ku kordónu v GUM ďalšia obrovská kolóna. S ňou bola skupina bubeníkov (na mobilnej platforme!) A niekoľko dievčat so štítmi, na ktorých svojim spôsobom dešifrovali nápis OMON.
BARANOVIČI Policajné zložky začali brutálne zadržiavať ľudí. V jednom okamihu demonštranti strhli kuklu jednému z tých, ktorí ťahali ľudí do autobusov. Muž sa okamžite prestal snažiť niekoho odviezť, pokúsil sa znova nasadiť kuklu, ale nič z toho nebolo. Ponáhľal sa, aby sa dostal preč od demonštrantov.
GOMEL Niekoľko tisíc ľudí s bielo-červeno-bielymi vlajkami (a jednou obrovskou) pochoduje po Leninovej triede.
BREST Na sprievode sa zúčastňuje niekoľko tisíc ľudí. Ľudia prešli cez most Kobrin a smerujú po Moskovskej ulici smerom k mikrodistriktu Vostok.
MOGILEV Počet ľudí v kolóne sa zvýšil na niekoľko tisíc. Demonštranti sa pohybujú po ulici Lazarenko. Okolo jazdí policajné auto, ktoré však už nežiada o rozchod, len varuje pred nezákonnosťou protestu.
Zábery a popisky udalostí z nedele a začiatku národného Pochodu Jednoty v Bielorusku:
https://news.tutby.news/economics/699444.html
Od pondelka sú vyhlásené nepretržité „národné dni“. Na stole je toto:
Výzva na celonárodný a celoštátny protestný štrajk.
1. Vyzývame všetky podniky v krajine, aby zopakovali to, čo urobili v piatok: zahájili generálny štrajk (dobrá skúsenosť z Novembra 1989 v Československu).
2. Vyzývame pracovné kolektívy, aby vytvorili štrajkové výbory, ktoré budú oficiálne zastupovať vaše záujmy.


https://t.me/s/nexta_tv?before=3816

Poznámka: To funguje. Musí. Do desiatich dní budú výsledky. Ekonomické následky sem-tam, ak sa inak nedá…
Ak nespokojenci s Lukašenkom chcú prevziať zodpovednosť za krajinu, majú ju mať.
Tichanovská pod dohľadom je radcov pripravuje Koordinačnú radu na prevzatie právomocí v štáte. Nikdy nehovor nikdy znamená, že jej deklarovaný „nezáujem“ o moc a vedúce postavenie v Bielorusku nie je pravdou…
Naopak, prevzatie moci nad Bieloruskom uznanou líderkou je na programe dní…
Prezident Lukašenko zatiaľ odmieta s protestujúcimi vyjednávať.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

Prejav Svetlany Tichanovskej na neformálnej časti zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN, kde líderka bieloruskej opozície organizáciu požiadala o pomoc Bielorusku.
Vypočutie o situácii v Bielorusku sa organizovali z podnetu Estónska, ako aj za účasti ďalších desiatich krajín vrátane stálych členov organizácie.
4. septembra 2020 o 18:15
http://015.by/news/politika-i-vlast/tikhanovskaya-3/
https://news.tut.by/economics/699346.html

- Dnes je to v mojej krajine, Bielorusku, nepokojné. Pokojní demonštranti sú nezákonne zadržiavaní, bití a vzatí do väzby. Samotné protesty sa začali po cynickom a neslýchanom pokuse Lukašenka ukradnúť hlasy ľudí. Požiadavky národa sú jednoduché: okamžité ukončenie násilia a hrozieb režimu, okamžité prepustenie všetkých politických väzňov a slobodné a spravodlivé voľby. Týmto požiadavkám stojí v ceste iba jedna prekážka. Touto prekážkou je pán Lukašenko. Muž zúfalo držiaci sa pri moci a odmietajúci počúvať svoj ľud a svojich vlastných vládnych úradníkov. Ľudia nemôžu a nemali by byť rukojemníkmi túžby po moci jednej osoby. A nebude. Bielorusi sa zobudili. Bol prekonaný bod, z ktorého niet návratu. Toto sa teraz prejavuje na každodenných demonštráciách státisícov ľudí v celom Bielorusku, napriek policajnej brutalite a porušovaniu bieloruských zákonov a medzinárodných noriem. Prejavuje sa to štrajkami v najväčších bieloruských továrňach a štátnych spoločnostiach, a to aj napriek hrozbám a v niektorých prípadoch nelegálnemu prepúšťaniu. Prejavuje sa to vo všetkých vrstvách našej spoločnosti a zástupcovia všetkých politických trendov požadujú jednu vec. Režim Lukašenka väčšinou skrachoval, jeho zákonnosť je otázna a v očiach našich ľudí je jednoducho neprijateľná.

Tikhanovskaya požiadala Organizáciu Spojených národov o pomoc pri obnove právneho štátu a dodržiavania ľudských práv v Bielorusku vrátane zvolania mimoriadneho zasadnutia Rady OSN pre ľudské práva o situácii v Bielorusku.

- OSN bola vytvorená ako formálny orgán pre celé medzinárodné spoločenstvo s cieľom presadzovať a podporovať dodržiavanie ľudských práv a základných práv pre všetkých. V roku 1945 bolo Bielorusko jednou zo zakladajúcich krajín OSN. My, Bielorusi, teraz potrebujeme pomoc OSN, aby sme zabránili porušovaniu ľudských práv a cynickému nerešpektovaniu práva na ľudskú dôstojnosť v strede Európy. Žiadame OSN, aby odsúdila použitie nadmernej sily bieloruskými bezpečnostnými silami proti demonštrantom. Navrhujeme zvolať mimoriadne zasadnutie Rady OSN pre ľudské práva, aby sa rokovalo o situácii v oblasti ľudských práv v Bielorusku. Vyzývame OSN, aby okamžite vyslala medzinárodnú monitorovaciu misiu do Bieloruska s cieľom zdokumentovať situáciu na mieste. Žiadame, aby mal osobitný spravodajca pre situáciu v Bielorusku voľný vstup. Žiadame okamžité prepustenie všetkých svojvoľne zadržaných politických väzňov vrátane Sergeja Tikhanovského, Viktora Babarika, Pavla Sevyarynetta, Oľgy Kovalkovej, Sergeja Dylevského, Nikolaja Statkeviča a desiatok zatknutých vodcov občianskej spoločnosti. Žiadame ukončenie zastrašovania členov koordinačnej rady: Svetlana Aleksievich, Oľga Kovalková, Pavel Latuško, Sergej Dylevský, Maria Kolesnikova, Maxim Znak a ďalší.

Svetlana Tikhanovskaya vyzvala celé medzinárodné spoločenstvo, aby odmietlo spoluprácu s bieloruskými orgánmi a zaviedlo individuálne sankcie pre tých, ktorí sú vinní z volebných podvodov a násilia voči civilnému obyvateľstvu.

- Chcem to objasniť: spolupráca s režimom pána Lukašenka v súčasnosti znamená podporu násilia a zjavné porušovanie ľudských práv. Vyzývam medzinárodné spoločenstvo, aby využilo všetky mechanizmy na zastavenie násilia vrátane individuálnych sankcií pre tých, ktorí sa dopustili porušenia volieb a zločinov proti ľudskosti. Zároveň zdôrazňujem, že Lukašenka už nereprezentuje Bielorusko. Bielorusko je mierumilovný a zodpovedný ľud, ktorý dodržuje zákony a má silný zmysel pre svoju vlastnú a kolektívnu dôstojnosť, čo predvádzali každý deň a každú chvíľu počas posledných týždňov. Sme pripravení a otvorení dialógu so všetkými stranami, všetkými stranami a krajinami, ktoré rešpektujú zvrchovanosť a územnú celistvosť Bieloruska, – ukončila svoje vystúpenie Tikhanovskaya.
K ľudským právam v Bielorusku: https://www.youtube.com/watch?v=F4mQE8taqJA

Cichanovská má 8. septembra prehovoriť i na pôde Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE), uvádza BBC s odvolaním sa na tlačový tím prezidentskej kandidátky.

ZUGSWANG
Bieloruská opozícia sa ocitla v jasnom zugzwangu: pokojný protest nie je zameraný na dosiahnutie kompromisu, žiada nové voľby, čím sa sama odsúdila na ďalšie kroky, a dostala pod vlastnú diktatúru.
Nechce stratiť vlastnú tvár, preto koná aj pod vplyvom diktátu Západu a EÚ… (…tá si za rukojemníčku vzala Tichanovskú, nosí ju na rukách, prezentuje na bezpečnostnej rade, Rade Európy, BR OSN, mieni jej dokonca udeliť Sacharovovu cenu mieru).
Poznámka: Obama doastal Nobelovu cenu za nič.
Ostatné EÚ ovce včítane slovenských poslúchajú…
Zugzwang (šachový termín): Prinútenie k ťahu, jednému, ďalším, v dôsledku diktátu protihráča.
Revolúcia môže byť alebo potlačená, bude eskalovať, alebo sa demonštranti stanú rukojemníkmi hybridnej proxy vojny.

Malá úvaha: Alexander Lukašenko nie je príliš britkého rozumu, ale zápasím aj s podozrením, že najmä “mladí” sa v Bielorusku “nudia” a túžia po zmene, rozumejte: dobrodružstve, s neznámym koncom.

Poznámka editora (pondelok, 15,12 hod.): Číslené pomery počtov účastníkov protesov a zadržaných a ostatné parametre, priebežne sa menia, môj článok som spracoval v nedeľu niečo po štrnástej, tesne po ich ohlásenom začiatku…

 


  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?