Publikované: 27.01.2014

NEHNEVAJ SA NA ZRKADLO, KEĎ JE HUBA KRIVÁ

Peter Osuský nám raz povedal: Nehnevaj sa na zrkadlo, keď je huba krivá.

Čoskoro si budeme voliť prezidenta. Opäť. S tým, čo bolo zvolené doteraz, nie je sa veľmi prečo chváliť. A, áno, aj v týchto voľbách nám viac či menej hrozí, že si zvolíme niekoho,  pri kom bude horknúť trebárs víno. Alebo niečo iné.

Ale tento rok to nie je voľba medzi zlým a horším. Máme naozaj komfortný výber kandidátov. Vyberie si skutočne každý… ľavičiar či pravičiar, mladý či starý, konzervatívec či liberál, človek skôr cítiaci srdcom a či skôr zmýšľajúci pragmaticky. Tento raz výhovorka typu ,,nemal som koho´´ skutočne neplatí. Ten výsledok príde, a bude náš. My budeme voliť… Budeme voliť?

Prezident by nás mal  reprezentovať. Ak nemáme v krajine vyhlásený vojnový stav alebo nefunkčnú vládu, je toto snáď najčastejšia a najbežnejšia funkcia prezidenta. Aké by to bolo mať na čele štátu človeka, na ktorého budeme hrdí vždy, keď otvorí ústa. Alebo keď ich zavrie v správnej chvíli…

Peter Osuský – lekár, vysokoškolský pedagóg, bývalý prorektor Univerzity Komenského, otec, férový politik, nevídaný rečník. Hovorí plynule troma cudzími jazykmi. Pôsobí v politike dlhé roky, napriek tomu ho stretneme v trolejbuse ako cestuje do práce – do NRSR. Peter Osuský je moja voľba číslo 1. A mám v zálohe aj číslo 2, 3… Keby náhodou. Nenechám svoju voľbu na iných, veď nesúhlasím s minimálne 40 % tohto národa.

Vo svetle myšlienky „Nie väčšina má pravdu, ale pravda musí získať väčšinu„ vás, priatelia, vyzývam: Poďte k voľbám. Nezáleží na tom, koľko ľudí ešte bude voliť vášho kandidáta. Záleží len na tom, koho budete voliť vy.

Za celé mesiace, počas ktorých som pre Petra Osuského dobrovoľne a bezplatne zbierala podpisy, aby som pomohla rozšíriť možnosť voľby v prezidentských voľbách o tohto rozhľadeného človeka, za celý ten čas, počas ktorého som sa osobne bavila s ľuďmi na uliciach sa mi stalo dokopy dvakrát, že by pár alebo skupina konali odlišne. Ak vodca skupiny podpísal kandidatúru, urobili tak všetci, ak nie, bola som bez šance a nebol ani záujem vypočuť si dôvody, prečo za Petra Osuského bojujem.

Nebuďme ovce a nevoľme podľa toho, ako volí sused a jeho žena. Dajme si tú minimálnu prácu a vypočujme si čo i len jedenkrát každého kandidáta, ideálne v dueli s aspoň  jedným protikandidátom. Aby sa nám nestalo, že sa budeme hnevať na prezidenta, ktorý nám robí hanbu, ktorý zneužíva svoje právomoci a ktorého sme si, a to je najdôležitejšie, sami zvolili. Aby sme sa nemuseli hnevať na krivý obraz v zrkadle, pred ktorým stojíme len a len my. Sú to naše voľby, je to naša možnosť prispieť k zmene. Niekde začať treba. A nezabudnite, klasická výhovorka typu – nemám koho voliť – určite neplatí. Slušných a kvalitných kandidátov je v týchto voľbách viacero.

 • SlabéVýborné (+9 skóre, 11 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

1

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. Roman Huťa

  Nasledujúce voľby budú asi príčinou prečo prestanem úplne prispievať na Blogovisko. Začali ste celkom otvorenú kampaň na podporu tých svojich…myšlienok. Sulík sa tu tiež objavil po rokoch len preto, aby to vysvetlil v poslednej vete svojho blogu. Začínate konať ako štandardná, systémom ovplyvnená politická strana prezentujúca propagandu, bez dôrazu na prezentovanie programu a myšlienok. 

  1. Administrator

   Blogeri píšu blogy podľa vlastného uváženia a v rámci pravidiel. Blogovisko neselektuje blogerov podľa politickej príslušnosti. Sú strany, ktorých členovia sú veľmi aktívni na internete a také, ktoré nemajú záujem o uverejňovanie blogov ani po priamom oslovení. Máte rovnakú možnosť písať blogy, ako autorka tohto článku, máte možnosťnapríklad aj osloviť svojich známych, aby takisto prispievali na Blogovisko a de facto tak menili pomery. Naviac, Blogovisko víta nepolitické blogy. Dokonca sme umožnili – ako všeobecnú výnimku – písať literárne (nepolitické) blogy pod pseudonymom (s tým, že autor preukáže svoju identitu administrátorovi, táto sa ale nebude uverejňovať). Či nepísať, písať rovnako, písať viac alebo zavolať svojich známych, aby aj oni písali, je na každom blogerovi zvlášť, ako sa rozhodne.

   1. Roman Huťa

    Beriem.


  2. Tvoje blogy sú povrchné rovnako ako tento Tvoj komentár. Toľko môj komentár.

   1. Roman Huťa

    Buď viac faktografický, aby som Ti mohol odpovedať. 


Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?