Publikované: 09.07.2015

Nekopme do Grécka a Grékov, raz nám tie kopance môžu vrátiť

V súčasnosti je veľmi populárne nadávať na Grékov, akí sú leniví, chcú len žiť za naše peniaze, mať vysoké dôchodky, veď si za to môžu sami a podobne. Je pravda, že sú v obrovských problémoch, ktoré asi ťažko vyriešia a myslím, že nie je nikto kto pozná riešenie. Dobré riešenie.

Sú ako Titanic, ktorý práve narazil do ľadovca a pomaly sa potápa. A my do nich ešte kopeme. Veď nám sa to nemôže stať, my sa takého niečoho nemusíme báť, my nie sme takí ako Gréci.

Naozaj?

Tak zopár faktov v ktorých sme si veľmi podobní:

- Aj my máme každý rok štátny rozpočet v obrovskom deficite. Napríklad na rok 2015 je aktuálne naplánovaný na 2.800.000.000, eur. Toľko si budeme musieť tohto roku požičať. Keby sme si nepožičali, tiež by sme nevedeli splácať staré úvery.
A to máme najvyšší ekonomický rast v eurozóne, ako sa radi chvália súdruhovia z ÚV. Logicky by sme teda mali, keď sa darí splácať úvery a nie sa viac zadlžovať. Argument, že je všetko v poriadku, veď teraz plníme tzv. „Maastrichtské kritéria“, je scestný. Tieto kritéria boli zadefinované politicky, aby ich aj napr. Francúzko splnilo. Nemajú nič spoločné s ekonomickou realitou. Írsko ich svojho času vzorne plnilo a napriek tomu skrachovalo.

-  Aj nám už roky rastie počet štátnych úradníkov a ďalších organizácii (štátnych alebo súkromných v správnych rukách), ktoré doja štátny rozpočet. Nech Vás nemýli, že ste počuli o nejakom projekte ESO, ktorý má ušetriť stovky miliónov eur. Aj o Yetim ste určite počuli. A tiež ho ešte nikto, nikdy nevidel.

- Aj my máme nevyvážený dôchodkový systém. Tým nechcem povedať, že naši dôchodcovia majú vysoké dôchodky, to rozhodne NIE. Len ma desí, že v čase, keď je najlepší pomer medzi počtom pracujúcich a dôchodcov,  musí štátny rozpočet dotovať sociálnu poisťovňu sumou 900.000.000, eur ročne. Pretože toto bude už len horšie.

- Aj my dávame veľké peniaze do armády, aj tam kde to nepotrebujeme. Za vrtuľníky Sikorsky Black Hawk dáme 261.000.000, eur hoci nikto neavizoval ich potrebu. Až kým minister obrany nedostal ponuku. Spartany za 94.000.000, eur je tiež podivná kúpa. Hoci je pravda, že lietadlá boli potrebné, ale ten výber vrátane ceny bol a je podivný. A to ešte armáda kupuje dopravné lietadlá od zubárov.

-  Aj my dávame kopec peňazí ne nezmyselné veci. Hoci Grékov podľa informácii o dotáciách na vysušené jazero  a podobné hlúposti neprekonáme (ak to nebol všetko hoax). Len zopár príkladov: 160 mil. eur do železničného carga, 60 mil. eur do stratového SPP, 100 mil. eur do  bratislavského letiska (mohli sme ho predať za 200 mil. eur pričom by preinvestoval ďalších 260 mil. eur a lietalo by sa z neho).
A samozrejme aj sociálne balíčky s množstvom nezmyselných výdavkov. A to ešte nespomínam plány na širokorozchodnú železnicu a Zemanov vodný kanál.

- Aj my neefektívne využívame eurofondy. Buď ich nečerpáme vôbec, alebo ich rozkradnú spriaznené firmy, alebo sa väčšinou neefektívne vyčerpajú na projekty ktoré nijako nezvyšujú rastový potenciál krajiny.

-  Ani naša vláda nerobí žiadne potrebné reformy. A že by boli potrebné v školstve, zdravotníctve, podnikateľskom prostredí, sociálnom systéme to je asi všetkým jasné.
Včerajšia kritika nášho súdruha predsedu na adresu gréckeho súdruha predsedu vlády, že Gréci nerobia reformy bola neuveriteľná. Neviem či sa nad tým smiať, alebo plakať.
Dúfam, že náš súdruh predseda nemá zas bolesti chrbta. Vlastne nemá, čo by ho bolelo.

- Aj my sme mali ministra financií, ktorý jazdil na motorke a s kravatou sa moc nestretol. Už nemáme, už máme takého, čo s plnou vážnosťou vyhlasoval, že za ich vlády klesli ceny plynu o 90 %.
Ale hlavne, že je aktívny na sociálnych sieťach.

 

Robíme presne tie isté chyby, ktoré robili Gréci možno 20-30 rokov. A ak sa nepoučíme pravdepodobne o 20-30 rokov aj rovnako dopadneme. Vlastne možno my už nie, to len naše deti a vnúčatá.  My v tom čase budeme pred tým už uchránení. Niektorí tromi kubíkmi zeme, niektorí porcelánovým obalom a tí mladší stareckou senilitou a demenciou. Smutná perspektíva…

Ale nemusí to tak byť. Hoci náš kapitán, ten s veľkou červenou kravatou, nastavil kurz našej bárky presne na ten istý ľadovec, ktorý spôsobil potopenie Grécka ešte ho nemusíme trafiť.

Stačí zmeniť kurz. A čím skôr to urobíme, tým to bude ľahšie.

Piaty marec 2016 už nie je tak ďaleko…

 

  • SlabéVýborné (+7 skóre, 7 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?