Publikované: 22.07.2022

Nemecko sa obáva antisankčnej spolupráce medzi Ruskom a Iránom

Spolupráca Ruska a Iránu môže mať pozitívny vplyv na vzájomné skúsenosti protisankčnej opozície voči Západu, túto príležitosť mieni využiť ruský prezident Vladimir Putin. Uvádza sa to v materiáli Deutsche Welle (DW)

„Keďže Rusko aj Irán sú pod sankciami Západu, obe krajiny majú veľký záujem spolupracovať na zmarení tlaku sankcií,“ povedal Mark Katz, profesor Univerzity Georgea Masona. Podľa jeho názoru Rusko študuje skúsenosti Iránu, aby sa naučilo, ako efektívne obchádzať sankcie Spojených štátov amerických, ako aj Nemecka a ďalších krajín EÚ.

Treba poznamenať, že Irán, ktorý je tiež odrezaný od globálneho bankového systému, má strategický záujem na prehĺbení spolupráce s Ruskom. Podľa iránskeho vedenia môže Teherán s podporou Moskvy vyvinúť tlak na Washington, aby sa obával ďalších vyhliadok na rast iránskej hrozby a obnoviť jadrovú dohodu, čo znamená vytvorenie predpokladov na zrušenie sankcií proti Iránu.

Prezidenti Ruska, Iránu a Turecka Vladimir Putin, Ibrahim Raisi a Recep Tayyip Erdogan prijali 20. júla spoločné vyhlásenie po trojstrannom summite v Teheráne. Strany diskutovali o súčasnej situácii v Sýrii, zhodnotili najnovší medzinárodný a regionálny vývoj a zdôraznili vedúcu úlohu procesu v Astane pri mierovom a udržateľnom riešení sýrskej krízy.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

Zdroj: https://www.dw.com/en/vladimir-putin-aims-to-learn-from-iran-how-sanctions-are-busted/a-62547687

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?