Publikované: 24.02.2013

Nenápadní zabijaci nášho úsilia o štíhlosť

Všetci zrejme vieme, prečo nie je dobré dať si na večeru sviečkovú na smotane s knedľou, krémeš k tomu a dotlačiť sa čipsami o polnoci. Je však celkom možné, že aj keď sa stravujeme pomerne zdravo, stále nám zostane nejaké to hnusné kilo naviac, prilepené tam, kde ho najmenej chceme. Jednou z prínčin môže byť aj:

1. ovocný džús

tvári sa tak “diétne”, ale je plný cukru. Radšej ho pime striedmo, najlepšie pripravený z čerstvého ovocia a rozriedený minerálkou.

2. raňajkové cereálie

sú často plné pridaného cukru. Obľúbené kukuričné lupienky (corn flakes) sú v podstate fritovaný kukuričný škrob;). Spravme si radšej ochutené ovsené vločky doma sami, potom presne vieme, koľko sme si čoho do nich primiešali.  Med patrí medzi potraviny s vysokým glykemickým indexom, takže s ním opatrne. Môžeme si prihodiť zopár sušených hrozienok a pridať mandle, orechy alebo trošku kakaa.

3. “soft drinks”, rôzne kolové nápoje, sladké ľadové čaje

zase sme pri tom cukre. Skúsili ste si nechať svoje obľúbené nealko vyprchať pri izbovej teplote a ochutnať ho na druhý deň? Alebo sa zamyslieť nad tým, koľko lyžičiek znamená 35g cukru, ktoré obsahuje malá plechovka coly?Ak nám čistá voda neprináša to správne osvieženie (najmä cez letné dni), pridajme si do nej okrem kocky ľadu napríklad limetku a zopár mätových alebo malinových lístkov. Veľká noc je tu už čoskoro, to zase bude doma nakúpeného pokušenia…

4. majonézové dresingy na šaláte

môžeme nahradiť napríklad kombináciou extra panenského olivového oleja a balzamikového octu..

5. čerstvé ovocie

pokiaľ ho jeme v nadmernom množstve. Dbajme hlavne na dostatok zeleniny na našom tanieri.

6. biela múka

glykemický index na úrovni bieleho cukru.  Uprednostňujme celozrnnú alebo grahamovú múku. Či je chlieb naozaj z celozrnnej múky zistíme podľa toho, že v ňom vidíme drobné kúsky obilninových šupiek. Celozrnný chlieb je väčšinou krehký a drobivý. Aj keď je pečivo tmavé a drahé, vôbec to nemusí znamenať, že je z celozrnnej múky.

Tento zoznam samozrejme nie je vyčerpávajúci, doplniť ma môžete v diskusii;)

“Športulienkin blog” nájdete aj na facebooku. V tejto skupine si navzájom môžme poskytovať inšpiráciu a motiváciu v úsilí dostať sa do skvelej formy a aj sa v nej udržať.

 

  • SlabéVýborné (+4 skóre, 4 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

1

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
  1. Zdravy zivotny styl a teda kvalitny zivot je len o dvoch zakladny veciach: Prvou je pravidelny pohyb a druhou je snazit sa konzumovat zdravé potraviny. Ruka v ruke, mate peknu postavu a citite sa dobre.

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?