Publikované: 06.07.2014

Neplaťte Slovincom za diaľnicu až 80€. Nebojte sa ísť po vedľajšej ceste.

Neviem, či som držgroš, ale keď dostanem pocit, že cena služby nie je adekvátna tomu čo obsahuje, tak jednoducho danú službu nepoužijem. A je mi jedno či ide o pár € alebo o tisíce.

Cez Slovinsko na Záhreb a do Dalmácie (neplatí pre Istriu) 

Tak ako každý rok, mnoho Slovákov pôjde tento rok opäť ku slovenskému moru. Trás, ako sa tam dostať je mnoho, ale veľmi obľúbená je tá cez Rakúsko, Slovinsko, na Záhreb a po diaľnici až do Dalmácie. Poplatky za diaľnice idú neustále hore, ceny benzínu nehovoriac, tak len aby som to zrekapituloval:

  • Rakúsko – 8,5€ – prejazd cca 300 km po diaľnici
  • Slovinsko – 15 € (40€ za transportéra – detaily si pozrite na špecializovaných stránkach o poplatkoch za diaľnice, lebo vraj tam môžu patriť aj určité druhy SUV) - prejazd cca 60 km
  • Chorvátsko – 32€ – po Makarsku cca 500 km po diaľnici

Ako možno z jednosmerných poplatkov vidieť , tak za prejazd Rakúskom, platíte cca 2,8 centa za km,  Chorváti pýtajú cca 6,4 centa.  Ale pri Slovincoch, dokonca ponúkajúcich neskompletovanú diaľnicu na Záhreb, platíte 25 centov za kilometer.  Ak pôjdete tento rok transportérom, tak prejazd stojí 40 € a to už vychádza nejakých  66 centov, čo je 20 Sk za kilometer použitia diaľnice!  Šialené, že ?

Alternatíva pre rok 2014 

Preto mi nedalo, trošku som pogooglil a našiel som toto:

http://m.idnes.cz/blog/clanek.341560.idn

alebo pozri časť od miruša (presné detaily aj s fotkami) na:

http://forum.ihvar.cz/read.php?4,138707

Vyskúšal som to s Tom-Tom navigáciou, postupoval presne podľa obidvoch blogov, fungovalo to 100% a bolo to aj veľmi jednoduché. Akurát, keď pôjdete cez most nad riekou Drava a prejdete cez  šiesty kruháč, dostaví sa u vás zlý pocit, že sa idete pripojiť na diaľnicu. Neobávajte sa a ak pôjdete smerom na Záhreb vždy po žltej značke, pripojíte sa kruhovým zjazdom na koniec Slovinskej diaľnice smerujúcej do Záhrebu. Dávajte si pozor, veľmi často tam stoja po cca 300m policajti a merajú rýchlosť a kontrolujú autá. Nedovoľte im dovyberať si svoje daňové povinnosti na obmedzení rýchlosti.  Zdržanie prejazdom mimo diaľnice je do 30 minút a celá trasa má cca 50 km.

Prosím, je to  bez záruky, neručím, že tam niečo tí Slovinci nevymyslia, ako vás zmiasť. Poďakovanie vyjadrite tým blogerom, čo napísali tie postupy. Tie si kľudne vytlačte na cestu.

Byť chytrí sa oplatí 

Slovinci by si mohli vymyslieť niečo kreatívnejšie, ako prilákať turistov, ktorí tiahnu cez ich krajinu na Jadran. Majú čo ponúknuť.  Rakúšania si svoje poplatky vyberú cez nižšiu cenu diaľničnej známky a nižšie spotrebné dane na pohonné hmoty.  Predpokladám, že to majú dobre spočítané. Z plnej nádrže môžu Rakúšania získať i 50 € dodatočných daní z benzínu, a ak sa k tomu najete na početných Rosenbergoch či Autogrilloch, prípadne niečo kúpite, zrazu máte slušný výnos z turistov, ktorí vašou krajinou iba prechádzajú.  Jednoducho tí Rakúšania sú zase najchytrejší. Vedia ako zarobiť i na tom, že nemajú more.

Obávam sa, že obdobnú tranzitnú stratégiu ako Slovinci, máme nastavenú aj na Slovensku. Neverím, že to má náš štát zanalyzované, plné pumpy slovenských aút v rakúskom pohraničí to nenaznačujú.

Peknú cestu. I lijepo kroz Slovinija :)

 

  • SlabéVýborné (+8 skóre, 8 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?