Publikované: 15.04.2013

“Neslušný” návrh vláde od zdieraného živnostníka.

V slovenskej televízii beží, vraj zábavno-vzdelávací program Máme radi Slovensko. Pozeral som ho iba raz. V plnej kráse som videl slovenské “celebrity” , ako bravúrne zodpovedajú otázky z ľudovej školy o Slovensku, ako aj o ” iných hviezdnych celebritách” v slovenskom show-biznise typu Rytmusa resp. Dary R. Z toho, čo som tam videl, som vydedukoval, že je nám tu veľmi dobre a sme všetci spokojní a šťastní. Slovensko dnes “potrebuje” asi iba chlieb a hry, tak ako v antickom Ríme, tesne pred jeho úpadkom. Začalo sa to krízou morálky a hodnôt a skončilo sa to rozvratom veľkého impéria t.j. ekonomickým kolapsom , sociálnymi nepokojmi a útokmi vandalov.

Aj Slovensko je určitým spôsobom “impériom” v EÚ,  no nie čo sa týka ekonomickej, alebo vojenskej sily. My sme jedinečný v niečom inom, čo nám nerobí dobré meno.  Vynikáme v korupcii, klientelizme, nevymožiteľnosti práva a teraz  aj v nezamestnanosti. So starým Rímom máme spoločnú krízu morálky, hodnôt a riešime ju tak isto nesplniteľnými sľubmi a klamaním verejnosti. Politici sľubujú neisté istoty a radi hovoria “rozprávky”. Nie sú schopní  dohodnúť sa  na prioritách aj s opozíciou a” kopať” v prospech Slovenska.Vzájomne sa obviňujú z neschopnosti riešiť základné ekonomické a sociálne problémy občanov. To, čo sa dnes podarilo tejto už vyše 5-ročnej vláde sociálnych demokratov je dať občanom, cez rozhlas a televíziu, stupídne hry a odpútať ich tak od nespokojnosti so stavom veci verejných, ako aj od všeobecného úpadku.Večer, po hektickom dni si pozrieme obľúbenú Farmu, alebo pomôžeme v Superstar hľadať nejaký spevácky talent a sme spokojní. Niektorí sa požalujeme, či vyplačeme  v krčme.  Ráno ideme do roboty, alebo firmy a čakáme, že nám zaplatí po 60 dňoch čakania, obyčajne väčšia a úspešnejšia firma faktúry, ale realita je iná. Zase nám nič nezaplatili. Malých živnostníkov a samostatné zárobkovo činné osoby-SZČO  majú títo kvázi podnikatelia na háku. Tí musia čušať a čakať kedy sa veľkopodnikateľovi uráči zaplatiť im  faktúru, za tovar,službu, či vykonanú prácu. Správajú sa ako výpalnici, resp. úžerníci. Musíte prosiť, žobrať a čakať, popritom z úspor, či pôžičiek si platiť dane odvody, svoje faktúry a ešte z niečoho aj žiť. A štát vás veselo cez poisťovne penalizuje- za oneskorené odvody.Takto funguje, v bludnom kruhu, druhotná platobná neschopnosť na Slovensku a politici ju nevedia dodnes vyriešiť. Malý podnikateľ mlčí, lebo ak sa ozve tak sa často stane, že v budúcnosti už nedostane zákazku.resp. si objedná urazený buržuj iného “dobrodinca”, ktorý je ochotný čakať na svoje peniaze , ak na to ešte má. Táto tzv. “veľkoburžoázia” cielene vydiera živnostníkov, SZČO a malé firmy, ktoré potom kvôli tomuto  fenoménu často skrach**ú, kedže  tento stav je často likvidačný a dospeje až k exekúcii. Chlieb nám táto vláda nedáva zadarmo, skôr ho berie diletántskymi zákonmi, byrokraciou a vysokými daňami. Poľnohospodárstvo sa nám podarilo za vyše 20 rokov zruinovať a pokračujeme v tom úspešne naďalej. Ministrovi sa darí svojou”kompetentnosťou”"úspešne” likvidovať živočíšnu výrobu, zrušením dotácii na VDJ/kravy,ovce/. Týmto krokom  iba podporil pestovanie energetických plodín na  ornej pôde pre bioplynové stanice na úkor potravin. Je to v tejto dobe neetický biznis, v ktorom sa točia veľké peniaze. V praxi to vyzerá tak, že stačí poberať dotácie na pôdu a nič nerobiť, mať majoritu v družstve – kosiť a mulčovať trávnaté porasty. Potom sa fakt nečudujme , že sme nesebestačný vo výrobe potravín a nútení  dovážať na Slovensko drahé a často aj nekvalitné potraviny. Takže hry máme a chleba pomenej…

Večne, dookola počúvam v televízii, rozhlase, že opozícia nemá žiadne riešenie, iba sa vytešovať z krízy a kritizovať. Toto je zavádzanie a nie pravda, už len preto lebo opozícia nevládne a nemá páky, ani možnosti, ako presadiť svoje koncepcie a návrhy. Od toho je tu vláda. Opozícia má za úlohu kontrolovať vládu, aj ju kritizovať za prešľapy a nečinnosť. Tak to robil aj Fico, v opozícii a pokiaľ si pamätám, tak on nepredkladal vtedy žiadne riešenia, iba všetko kritizoval a negoval. Vlastne, on s Mečiarom nastavil etiku a kultúru v našej politike tak, ako ju vidíme dnes a niektorí poslanci im pri tom “skvele” asistovali. Návrhy opozície, hoci by boli geniálne, buď vládni smeráci “nepočujú”, alebo ich zamietnu, pretože ich predkladá opozičný poslanec. Im nejde o meritum veci, ale o politikárčenie.

Možno som neslušný, drzý,opozičný občan, ktorý podniká v malom a tým som asi “nepriateľom” socialistov,ale to nič nemení na tom, že aj ja mám rád Slovensko. Ćhcel by som možno aj preto predložiť konštruktívny návrh riešenia tejto /ne/ kompetentnej  vláde, ktorá má už aj tak prázdnu pokladnicu. Jedná sa o riešenie druhotnej platobnej neschopnosti. Schválením novej legislatívy EÚ by mal každý občan resp firma, či organizácia na  Slovensku zaplatiť dlžníkovi faktúru za tovar,prácu, či služby do 30 resp. 60 dní. Viem, že sa to tak, dodnes nedeje a bojím sa, že sa to bude obchádzať  z iných, ale aj objektívnych dôvodov. Mám právo si vyučtovať penále a pokutu 40 eur z omeškania splatnosti faktúry, lenže to nespravím, lebo ak to spravím, tak už ma tam, SZČ – osobu/slobodné povolanie/ nebudú chcieť a môžem sa prihlásiť o príspevok- štátnu podporu. Títo podnikatelia si hravo nájdu tzv. dôvod, aby už viac nepotrebovali moje služby, resp. ako živnostník, od nich nikdy viac  nedostanem zákazku, iba preto lebo som si dovolil pýtať svoje zarobené peniaze. Taká je reality show v slovenskom biznise. Navhujem, aby štát do toho vstúpil po 60-tich dňoch. Ak mi nezaplatí dlžník, tak sa vzdávam penalizácie faktúr v prospech štátu.Štát, po mojom nahlásení lepšie vymôže moju pohľadávku a Ja si nepokazím dobré vzťahy s obchodným partnerom, ktorého potrebujem na prežitie. Štát takýmto opatrením dokáže minimalizovať druhotnú platobnú neschopnosť, ako aj zlepšiť platobnú disciplínu a pritom získa  peniaze do štátneho rozpočtu. Vláda je tu aj na to, aby svojou legislatívou a opatreniami vytvárala adekvátne podmienky a prostredie pre rozvoj  malého a stredného podnikania. Toto sa jej ale  nie veľmi darí. Dúfam, že dokáže aspoň legislatívne zrealizovať toto jednoduché opatrenie a uviesť ho do praxe, lebo neverím, že má adekvátne páky a kontrolné mechanizmy na to, aby sa táto zákonná lehota splatnosti faktúr dodržiavala aj medzi špekulantami t.j. akože podnikateľmi. Už teraz sa teším, na rôzne výhovorky, ako a prečo sa to nedá zrealizovať. S úctou druhoradý občan Slovenska- zdieraný živnostník.

 

 • SlabéVýborné (+29 skóre, 33 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

2 Komentárov

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. Juantorena

  Klasická znôška nezmyslov a hlúpostí. Tu na týchto stránkach ťa jeden z tvojich bratov presne charakterizoval. Povedal, že sa ti nechce robiť. A to je kameňom tvojich problémov. Si lenivý a leniví živnostníci v tomto kapitalistickom svete obvykle prehrávajú. Prehrávajú a keďže si to nevedia priznať, tak hneď vzápätí plačú a ukazujú špinavým prstíkom na niekoho iného.

 2. Ján Gaborčík

  Neviem o tom, ale viem o tom, že teba spomenuli aj v článku-Udavači medzi nami-ako plateného kvázi eštebáka zo Zderu-Socialna demagógia. Ty si určený pre blogovisko tak sa neskrývaj v anonymite,zakomplexovaný chudák , čo sa nevie ináč realizovať!

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?